Eksik tabelalar

06 Temmuz 2018 12:14

İlçemizin şehir merkezinde bulunan sokakların dar olması ve bazı sokaklarda yalnızca bir aracın geçebileceği genişlikte yolların olması birtakım sorunları beraberinde getiriyor. İlçe merkezinde oldukça sıkışık bir konumda bulunan evlerin arasında bulunan araç yolarının dar olması gibi, yaya yolları da bununla birlikte yayalar için yeterli gelmiyor. Yeni yapılan prestij caddeler ile birlikte yaya kaldırımları daha geniş bir hale getirilirken, kaldırımlara araç parkları yeni duba sistemi ile önleniyor.

 Bazı tek yönlü sokaklarda yön tabelasının bulunmayışı, araç sürücüleri arasında sorun yaşanmasına neden olabiliyor. Bu sorunun en sık yaşandığı yerlerin başında ise Merkez Mahallesi 67. sokak geliyor. Sokağın her iki yönündeki girişinde yön tabelasının bulunmaması, araç sürücüleri arasında bazı durumlarda tartışmaların yanmasına neden oluyor.

Bu yolu kullanmak isteyen sürücüler yolun hangi yöne açık olduğunu bilmediğinden, araçlarıyla yola girdiğinde karşıdan gelen araçlarla yol verme tartışması yaşayabiliyor.

 Anılan sokağın girişine bazı sürücüler araçlarını geçicide olsa park edip gidebiliyor. O zaman sorun hepten karmaşık bir hal alıyor. Zaten dar olan sokağın köşe başlarına yapılan araç parkları, trafiğin sağlıklı olarak işlemesine engel teşkil ediyor. Özellikle şehir içinde sık kullanılan tek yönlü sokaklara yön tabelasının konulması ihtiyaç olarak görünüyor. İlçemizin çeşitli noktalarında bulunan yön tabelalarının bir kısmının da eğik olduğu göze çarpıyor. Bu tabelalarında yenilenmesi gereksinimi ortaya çıkıyor. 

 Yol kenarlarına atılan çöpler

İlçemizden geçen D-130 Karayolu birtakım sorunları üzerinde barındırırken, bu sorunlara yenileri eklenmeye devam ediyor. Araç yoğunluğunun sürekli arttığı karayolunda karşılaşılan problemlerden birisi, anayolun kenarına atılan her çeşitten çöpler oluyor. Anayolun ilçemizin içinden geçen kesiminde yolun kenarına atılan çöplere vatandaşlar tepki gösteriyor. Vatandaşlar tepki göstermekte haklı çünkü atılan çöpler yalnızca küçük ebatta olan malzemeler değil, giyim eşyalarına dahi rastlamak mümkün oluyor.

 Bulunmuş olduğu konum itibariyle, transit geçiş güzergahında olan ve ağır tonajlı araçlarında yoğun olarak kullandığı D-130 Karayolu’ndaki şehir merkezi haricindeki kaldırımların temizliğinin daha sık aralıklarla yapılması gerektiğini düşünüyorum. Anayolun kenarına çevreye saygısı olmayan kimseler tarafından atılan çöpler, görüntü kirliliği oluşturduğu gibi sıcak havalarda etrafa kötü kokularda yayabiliyor. Dahası yoldan geçen araçlardan atıldığını tahmin ettiğim cam parçaları kaldırımları kullanan yayalar için tehlikeli oluyor.

 Anayolun kenarındaki kaldırımlarında yaşanan çöp sorunu, yine yolun kenarında bulunan ve her gün çok sayıda vatandaşın kullanmış olduğu duraklarda da görülüyor. Bazı duraklara atılan çeşitli çöpler nedeniyle, vatandaşlar durakları kullanmakta sıkıntı yaşıyor. Üstelik duraklara yakın noktalarda çöp kutuları veya konteynırları bulunmasına rağmen, duyarsız hareket eden bazı vatandaşlar, kendisinin de kullanmış olduğu durağa çöpünü atabiliyor.

İlçemizin temiz kalması konusunda, toplumda yaşayan herkese görev düştüğünü de belirtmek istiyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X