Eğitime destek

09 Ekim 2019 16:26

İlçemizdeki okullarda Değerler Eğitimi kapsamında birçok etkinlik gerçekleştirildi, gerçekleştirilmeye de devam ediliyor. Değerler Eğitimi kapsamında son olarak, İl Ticaret Müdürlüğü, Gölcük Belediyesi, Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gölcük Seyyar Pazarcılar Esnaf Odası işbirliği ile Gölcük Tersane İlkokulu’nda ‘Ahiliği ve Pazarcılığı’ tanıtma etkinliği gerçekleştirildi.

Oldukça renkli geçen etkinlikte protokol üyeleri pazarcı kıyafetleri giyerek, öğrencilerle birlikte tezgahın arkasına geçerek satış yaptı.Satıştan elde edilen gelir ise okula bağışlandı. Geçtiğimiz dönemler içerisinde de benzer şekilde etkinlikler farklı okullarda düzenlenmiş ve minik öğrenciler, okul bahçelerinde kurulan tezgahlarda satış yaparak hem pazar kültürünü öğrenmiş hem de manevi değerlerimiz olan doğruluk, dürüstlük, yardımlaşma ve paylaşma gibi değerleri de öğrenme imkanı bulmuştu.

Eğitime olan desteğini geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda sürdüren pazarcı esnafları, değişen hava koşullarına aldırış etmeden zor şartlar altında işlerini sürdürebiliyor. Oldukça meşakkatli bir meslek sürdüren pazarcı esnaflarının her yıl bu etkinliğe destek vermesi, eğitime verilen en büyük desteklerden biri haline geliyor. Gerçekleştirilen etkinlik ile minik öğrenciler hem Ahilik Kültürünü hem de Pazarcılığı tanımış oluyor.Ahilik kültüründe yer alan, iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin bir kere daha vurgulandığı etkinlik sonunda elde edilen gelirin okula bağışlanmasını, eğitime destek anlamında oldukça önemli ve anlamlı buluyorum.

Yeraltı çöp konteynırları yaygınlaşıyor

İlçemizde uzun bir süreden yeri saatli çöp uygulaması yapılıyor. Saatli çöp uygulaması kapsamında vatandaşlar belirtilen saatler arasında çöplerini belirlenen noktalara çıkartıyor, ekiplerde anılan saatler arasında çöpleri topluyor. Saatli çöp uygulaması konusunda bazı kimselerin çöplerini belirlenen saatler dışında köşe başlarına veya boş olan alanlara bırakması ise toplum sağlığı konusunda gereken duyarlılığın gösterilmediği görülürken, aynı zamanda görsel kirliliğin oluşmasına da neden oluyor.

Bununla birlikte ilçemizde daha önceleri başlatılan yeraltı çöp konteynırlarının montaj işlemleri ise devam ediyor. Saatli çöp uygulamasının olduğu yerlerde başlatılan yeraltı çöp konteynırları yapım işlemlerinin, diğer mahallelerde de yapılması ise hem kötü koku oluşumunu önlüyor hem de görsel olarak kirliliğin önüne geçilmiş oluyor. Gölcük’te geçtiğimiz dönemlerde hizmete giren çöp taksi uygulaması da ilçemizin daha temiz kalmasına büyük katkı sağlıyor.

Araç parklarına kesin çözüm

İlçemizde görülen sorunlardan bir tanesi olan kaldırımlara araç parkları konusunda, ilçe merkezi ve bağlantılı sokak ve caddelerde son dönemde yapılan çalışmalarla birlikte plastik dubaların yerini, sabit olan materyallerin almasıyla, bu konuda yaşanan sorunların da önüne geçilmiş oluyor. Tabi önemli olan hatalı araç parkları konusunda duyarlı davranmak ve verilen emeklere ve çalışmalara sahip çıkmak.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X