Duyarsızlıkla gelen sorunlar

27 Eylül 2021 17:33

İlçemizde, trafik yoğunluğunu en aza indirgemek maksadıyla geçtiğimiz yıllarda yeni trafik düzeni hayata geçirilmiş, yeni düzenlemeyle birlikte başta D-130 Karayolu olmak üzere, şehir içinde de trafik akışında belirgin bir rahatlama olmuştu. Bununla birlikte Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’nde gerçekleştirilen çalışmada, hem anayoldaki trafiğin rahatlamasına hem de şehir merkezine olan ulaşımda oldukça büyük katkı sağlamıştı.Şehir içindeki trafik yoğunluğunun nedeninin büyük bir kısmının ise, bazı sürücülerin duyarsızlığından kaynaklandığını düşünüyorum.
Bazı sürücüler, kendileri de trafikte araç kullanmalarına rağmen, diğer sürücülere gereken duyarlılığı göstermeyip, kendi bildiklerini okumaya devam ediyor. İstediğim yere, istediğim şekilde park ederim mantığıyla hareket eden bazı sürücüler, diğer sürücülerin haklarına gereken önemi göstermiyor. Bazı sürücülerin yaya kaldırımlarına araçlarını park etmesi ise normal işleyişin tersine bir görüntünün ortaya çıkmasına neden oluyor. Özellikle dar olan sokaklarda yaya kaldırımlarına araçların park edilmesi ile birlikte yayalarda araç yolunda yürümek zorunda kalıyor ki bu da, emniyetsiz durumların yaşanmasına neden olabiliyor. Özellikle trafikte empati yapmanın oldukça önemli ve gerekli olduğu kanaatindeyim.
İlçemizde yaşayan görme engelli vatandaşlar için, sarı renkli kılavuz yollar bulunuyor. Bir kısmı zaman içinde deforme olan kılavuz yollar olduğu gibi bazı kılavuz yollara ise zarar verildiği gözlerden kaçmıyor. Gerek bu yolların üzerine konulan ağır malzemeler, gerekse bazı araç sürücülerinin kaldırımlara park ederek kılavuz yollara zarar vermesi, bu konuda da bazı kimselerin gereken duyarlılığı göstermediğini gözler önüne seriyor.
Bazı kimselerin, inşaat molozlarını ve kullanılmayan eski ev eşyalarını sokaklarda köşe başlarına veya boş arsalara bırakmaları da görüntü kirliliğine neden oluyor. Geri dönüşüme tabi olan eşyaların da olduğu malzemelerin sokaklara bırakılması, estetik açısından hoş olmayan görüntülerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Oysa geri dönüşüm, günümüzde oldukça büyük önem taşıyor.
İlçemize son dönemlerde kazandırılan parklar, bulundukları bölgelerde vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor. Havaların son günlerde serinlemesiyle parklara olan ilgi azalmış olsada, parklarda bulunan oyun gruplarına, bazı duyarsız vatandaşların zarar vermesi, hem ekonomik olarak, hem de emeğe verilen değere saygısızlık olarak görülüyor. Nitekim altgeçitlerde de benzer durumlara rastlamak mümkün olabiliyor. Duyarsız davranan bazı kimselerin alt geçitlerdeki aydınlatmalara zarar vermek veya duvarlarını karalamak suretiyle yapmış oldukları davranışlar ise tam bir duyarsızlık olarak görülmektedir.
Bir kimsenin kendisine yapılmasını istemediği bir şeyi bir başkasına yapmaya hakkı olmadığını düşünüyorum. Yani Empati kurmak, bir insanın kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasıdır. Empati sayesinde insan ilişkileri daha da gelişir. Özetle empati, kendimize yapılmasını istemediğimiz bir davranışı başkasına yapmamaktır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X