Duyarlılık oluşmalı

12 Temmuz 2021 17:43

İlçemizde bulunan Engelsiz Yaşam Merkezi’nde, Gölcük’te yaşayan engelli vatandaşlarımız için geçtiğimiz dönemler içerisinde çok sayıda kurs açılarak, yine çok sayıda sosyal etkinlikler düzenlenmişti. Gölcük’te yaşayan engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını daha rahat sürdürebilmeleri ve onları sosyal hayatın içinde daha fazla tutabilmek adına birçok faaliyet ve etkinlikler gerçekleştirilmişti. Bu nedenle Engelsiz Yaşam Merkezi’nin ilçemizde olması önemli bir yer tutuyor.

Gölcük Engelliler Derneği Başkanı Hasan Bat, dernekleri bünyesinde yapmayı planladıkları çalışmalar ile ilgili geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunarak,“1 Temmuz tarihi itibariyle kısıtlamaların kalkmasının ardından derneğimiz bünyesinde etkinlikler yapmak adına hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. İşaret dili kursumuzu merkezimizde açmak istiyoruz. Bunun yanı sıra, yeni döneme kadar çeşitli etkinlikler düzenlemek istiyoruz. Yaz aylarını eğlencelerle geçireceğiz” dedi.

Engelsiz Yaşam Merkezi, engelli vatandaşlarımızın bir araya geldiği, geçtiğimiz dönemlerde açılan kurslara iştirak ettiği bir merkez olarak, birçok yerde olmayan imkanlara sahip bulunuyor. İlçemizde yaşayan engelli vatandaşlarımızın günlük yaşamlarında karşılaşmış oldukları sorunlara daha önce de değinmiş ve toplumda gereken duyarlılığın oluşması gerektiğini ifade etmiştim. Aradan geçen süre içerisinde bazı konularda çok fazla bir şeyin değişmediğine de maalesef üzülerek görmek mümkün olabiliyor.

İlçemizde yaşayan engelli vatandaşların en çok karşılaştığı sorunların başında, engelli rampalarının önlerine araçların park edilmesi geliyor. Bu soruna engelli rampalarının olduğu birçok noktada denk gelebilmek mümkün oluyor.Yani bir nevi, engelli rampalarının önlerine park eden araçlar değişiyor fakat sorun değişmiyor aynı kalıyor. Oysa bazı araç sürücülerinin araçlarını engelli rampalarının önlerine park ettiklerinde, kapıları bu rampalara açılıyor.Bu şekilde duyarsızca davranan araç sürücülerinin yapmış oldukları ve toplum tarafından tepki gören bu davranış, engelli vatandaşlarımızın ulaşım hakkına da saygısızlık olduğunu düşünüyorum.

Bununla birlikte, ilçemizde zarar gören bazı noktalardaki kılavuz yolların yenilendiğini görebiliyorken, bu yollara bir başka noktada zarar verildiğini görebiliyoruz. Bazı sokak ve caddelerde bulunan ve engelli vatandaşlarımızın araçları için ayrılan araç park yerlerine, araçların park edilmesi sorununu da görebilmek mümkün oluyor.

Daha önce belirtmiş olduğum konuların aradan geçen süre zarfında değişmemesi ile bu konuda bazı kimselerde gereken duyarlılığın maalesef yeterince oluşmadığını da gözlemleyebiliyoruz. Engelli vatandaşlarımızın karşılaştığı sorunların en aza indirgenmesinde toplumda yaşayan herkese görevler düşüyor. Öncelikle yapılması gereken şey ise, engelli vatandaşların karşılaştıkları engellere, yeni engeller eklememek olmalı.Toplum olarak engelli vatandaşlarımızın, günlük yaşantılarında yardımcı olabilmek, onların sorun ve sıkıntılarını en aza indirebilmek için çaba göstermeliyiz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X