Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun

07 Mart 2022 16:21
Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun

Bir toplumun temelini aile, ailenin temelini ise kadınlar oluşturmaktadır. Kadınlar, hayatın tüm zorluklarını omuzlarında taşıyan, toplum içinde hak ettiği yeri fazlasıyla alması gereken kutsal bireylerdir. Birleşmiş Milletler tarafından uluslararası bir gün olarak tanımlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, tüm dünyada kutlanan ve çeşitli etkinliklere sahne olan özel bir gündür.Bu önemli ve anlamlı günde, çeşitli etkinlikler düzenlenerek, kadınların toplumdaki önemi ve ailenin temeli olduğuna dikkat çekilerek, kadınların etkin ve önemli roller üstlendiği anlatılmaktadır.

Günümüzde kadınlar yapmış oldukları çalışmalar ve projelerle adından fazlasıyla söz ettirmektedir. Sanattan spora, siyasetten ekonomiye kadar birçok alanda başarılı çalışmalar gerçekleştiren kadınlar, her alanda toplumda söz sahibi olmakla birlikte, iş dünyasında da girişimcilik ruhuyla, ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır.Kadınların elinin değdiği her yerde ayrı bir güzellik vardır. Bu nedenle kadınların huzurlu ve mutlu bir yaşam sürmelerini sağlamanın, toplum olarak herkesin ortak sorumluluğu olduğunu düşünüyorum.

Kadınlar vicdanlıdır, duygusaldır, fedakârdır. Teknolojinin ilerleme gösterdiği bu yıllarda kadınlar, birçok alanda adını başarıyla duyurmayı başarmıştır.Kadınlar kimi zaman bir anne, kimi zaman bir yönetici, kimi zamanda bir siyasetçi olmuş ve toplumda önemli konumlarda söz sahibi olmasını bilmişlerdir. Hayatımızın her alanında göstermiş oldukları fedakarlık, hoşgörü ve özveriyle bütün güzelliklere layık olan kadınlara, gereken önemin fazlasıyla gösterilmesi gerekiyor.

İlçemizde düzenlenen ve kadınların elinin değdiği tüm etkinliklerin güzelliğine her zaman şahit oluyoruz. İlçemizde yaşayan kadınların sosyal, kültürel ve ekonomik hayatın içerisinde aktif olarak yer almaları, yapılacak olan çalışmalarda ve projelerde fikir ve önerilerde bulunması, Gölcük’ün daha ileriye taşınması ve daha modern bir kent olması bakımından oldukça önem taşıyor.Sivil toplum kuruluşlarının yönetimlerinde, son yıllarda önemi daha fazla artan hemşeri derneklerinde daha fazla yer almaya başlayan kadınların, bulunmuş oldukları kuruluşlara da oldukça önemli katkılarda bulunduğunu görebilmek mümkün oluyor.

Ailede ve toplumda kadının yeri ve öneminin her zaman için çok farklı ve özel bir konumda olduğu gerçeğini unutmamak gerekiyor. 8 Mart tarihi Dünya Kadınlar Günü olmakla birlikte, kadınların sadece bir gün ile hatırlandığı gün olarak kalmamalı. Aynı zamanda kadınların başımızın tacı olduğu da unutulmamalı. Ailenin en önemli mihenk taşı olan kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

 Gölcük’te sanat hız kesmiyor

Gölcük’te kurum ve kuruluşlar tarafından birçok sanatsal etkinlikler düzenleniyor. Düzenlenen sanatsal faaliyetlere de katılım bir hayli yoğun oluyor. Geçtiğimiz günlerde Gölcük Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen ‘Öğrenciler Ustalarla Buluşuyor’ etkinlikleri kapsamında öğrenciler, tarihsel sanatlarımızı öğrenerek, geleceğe aktarılması noktasında katkıda bulunmuşlardı. Son dönemler içerisinde ‘Keçe Sanatı’ eğitimi ve ‘Parmak Dokuma ve Yörük Bağı Sanatı’ eğitimleri düzenlenmişti.Eğitimler sonucunda öğrenciler birbirinden güzel eserler ortaya çıkarmıştı. Geleneksel ve unutulmaya yüz tutmuş, kültürel miras özelliği taşıyan sanatları gelecek kuşaklarla buluşturulması konusunda verilen eğitimlerin oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X