Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun

07 Mart 2017 13:41
Dünya Kadınlar Günü her yıl 8 Mart’ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından uluslararası bir gün olarak tanımlanmıştır.

Toplumun temelini aile, ailenin temelini ise kadınlar oluşturmaktadır. Kadınlar, hayatın tüm zorluklarını omuzlarında taşıyan, toplum içinde hak ettiği yeri fazlasıyla alması gereken kutsal varlıklardır. Günümüzde kadınlar sanattan spora, siyasetten ekonomiye kadar birçok alanda başarılı çalışmalar gerçekleştirmektedir. Kadınların elinin değmiş olduğu her yerde ayrı bir güzellik bulunmaktadır. Bu nedenle kadınların huzurlu ve mutlu bir yaşam sürmelerini sağlamanın, toplum olarak hepimizin ortak sorumluluğu olduğunu düşünüyorum.

 Hayatımızın her alanında değerlerimizin yaşatılması için göstermiş oldukları fedakarlık, hoşgörü ve özveriyle bütün güzelliklere layık olan kadınlara, gereken önem ve özenin gösterilmesi gerekiyor. İlçemizde yaşayan kadınların sosyal, kültürel ve ekonomik hayatın içerisinde aktif olarak yer almaları, yapılacak olan çalışmalarda ve projelerde fikir ve önerilerde bulunması, Gölcük’ün daha ileriye taşınması ve daha modern bir kent olması bakımından oldukça önem taşıyor.

 Sivil Toplum kuruluşlarının yönetimlerinde, son yıllarda önemi daha fazla artan hemşeri derneklerinde daha fazla yer almaya başlayan kadınların, bulunmuş oldukları kuruluşlara da katkısının ne denli büyük olduğunu görebilmek mümkün olabiliyor. İlçemizde düzenlenen ve kadınların elinin değdiği tüm etkinliklerin güzelliğine her zaman şahit oluyoruz.

 Kadınların toplum içerisinde hak ettiği yeri alması ve gereken saygıyı görmesi, geleceğimizin de o kadar güçlü olmasına katkıda bulunacaktır. Ailede ve toplumda kadının yeri ve öneminin her zaman için çok farklı ve özel bir konumda olduğu gerçeğini unutmamak gerekiyor. Ailenin en önemli mihenk taşı olan kadınların ve annelerimizin Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

 Öğrenciler örnek oluyor

Gölcük’te bulunan okullar bugüne kadar düzenlenen yardım kampanyalarına büyük bir duyarlılık göstererek örnek davranışlarda bulundu. Yardım kampanyaları kapsamında gerek maddi, gerekse giysi ve gıda yardımında bulunan okullardaki öğrenciler, bu konuda adeta büyüklerine örnek olmayı başardı.

 İhtiyacı olan kişilere yardımda bulunmayı sosyal bir sorumluluk olarak gören ve bu konuda desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen okullara son olarak, ilçemizde bulunan Piri Reis İlkokulu öğrencileri de katıldı. Piri Reis İlkokulu öğrencileri, ‘Birlikte Yaşama Kültürü ve Kardeşlik’ projesi kapsamında, Van’ın Çaldıran ilçesi Yakıntaş İlkokulu’na, kırtasiye yardımında bulundu.

 Öğrenciler her ne kadar kendilerinden uzakta da olsa ihtiyacı olan kardeşlerine yardımda bulunarak, anlamlı ve bir o kadar duyarlı davranış örneğini sergilemiş oldular. Piri Reis İlkokulu öğrencilerini yardımlaşma ve paylaşmanın en güzel örneğini sergileyerek farkındalık oluşturdukları için gönülden tebrik ediyorum.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X