Doğaya ve çevreye sahip çıkılmalı

30 Mart 2021 16:38
Doğaya ve çevreye sahip çıkılmalı

Gölcük, bulunmuş olduğu coğrafya itibariyle birçok doğal güzelliği bünyesinde barındırıyor. İlçemiz ve beldelerinde bulunan sahiller, üst kesimlerde daha da artan yeşil alanlar ile ilgi çeken yerler arasında bulunuyor. Bu güzellikleri, belki de kanıksamış olacağız ki bazen farkına varamayabiliyoruz. Aslında deniz ve yemyeşil bir doğa birçok kimse için çok şey ifade ederken, bazen de gözlerimizin önündeki değerleri göremediğimiz zamanlarda olabiliyor. 

 Toplumda ortak kullanım alanlarına yapılan hizmetler bazı kimselerin değil tüm toplumun kullanması için sunulduğunu unutmamak gerekiyor. Sahillerde, parklarda ve mesire yerlerinde insanların dinlenmeleri için oturma bankları bulunuyor. Bazı kimseler oturma banklarında oturma yerlerine değil de, üst kısımlarına oturarak oturulması gereken yerlere ayaklarını koyarak, orayı kullanacak olan kimselere büyük saygısızlık yaptıklarının farkında olmuyor. Niçin yaptıklarını kendilerine sorsanız cevap verebileceklerini de zannetmiyorum. Bu kimselerin ayak koydukları yerlere çocuklarda oturuyor. Bu şekilde davranışlar gösteren kimselere en azından bunu düşünmelerini tavsiye ediyorum.

 Çevremizin temiz kalması için ilçemiz ve beldelerinde birçok yerde çöp kutuları bulunuyor. İlçemizde eksik olan yerlerdeki çöp kutuları tamamlanarak, şehrimizin daha temiz kalması amaçlandı. Saatli çöp uygulamasının olduğu birçok noktada ve diğer alanlarda yeraltı çöp konteynırları yapılarak vatandaşların hizmetine sunuldu. Fakat çevresine ve topluma karşı gereken saygıyı göstermeyen kimseler, çöp kutularına da zarar veriyor. Bu davranışı da anlayabilmek mümkün değil fakat görünen o ki, bu kimselerde yaşamış olduğu topluma karşı gereken saygıyı göstermiyor. Ayrıca çöp kutularının kime ne zararı var anlayabilmişte değilim.

 Çocukların zamanlarını geçirdiği çocuk parklarında bulunan oyun gruplarındaki malzemelerin bir kısmı geçen zaman içinde aşınsada, bir kısmı ise bazıları ise verilen zarar nedeniyle hasar görebiliyor. Şehir yaşamında çocuklar için büyük önem taşıyan oyun parklarına gereken özen göstermelidir. Bununla birlikte zaman içinde deforme olan oyun gruplarının da bakımdan geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sahillerde bulunan ve vatandaşların spor yapmasına imkan kılan spor aletlerine de gereken önemin gösterilmesi gerekiyor.

 Son yıllarda yapılan çalışmalarla, yeşil alanların  çoğaltılmasına yönelik çalışmalar yapıldı, yapılmaya da devam ediyor. Fakat bazı duyarsız kimselerin doğa ve çevreye karşı kayıtsız kalmasını anlamakta mümkün olmuyor. Yapılan bir piknik sonrasında etrafa bırakılan cam materyaller, yangınlara yol açabildiği gibi, insanları ve o alanı kullanan canlıların da yaralanmasına neden olabiliyor. Doğaya atılmış olan şişe türü yangın çıkarmaya elverişli malzemelerde mercek etkisi göstererek, orman yangınlarına davetiye çıkarabiliyor. Ağaçlık veya ormanlık alanlarda bilinçsizce yakılan ateş, bir ormanın yok olmasına sebep olduğu gibi, içinde yaşayan canlılar içinde dönüşü olmayan kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Toplumun ortak olarak hizmetine sunulan ve vatandaşların kullanımında olan malzemelere sahip çıkılmalı.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X