Dilimizi doğru kullanmalıyız

30 Kasım 2017 13:18
İnsanların düşüncelerini karşı tarafa aktarması konuşmuş olduğu dil aracılığı olmaktadır.

 Bu yüzden dilimizi doğru ve anlaşılır bir şekilde kullanmak, kendimizi ifade etmek için önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenledir ki, Türkçeyi doğru kullanarak, gelecek nesillerimize de bunu aktarabilmeliyiz. Günlük yaşantımızda karşı tarafa duygu ve düşüncelerimizi aktarırken kullanmış olduğumuz dilin kullanımında da gereken özeni gösterebilmeliyiz.

 Şimdilerde konuşulan Türkçe ile yaşça daha büyük olanların kullanmış olduğu dil arasında, farklılıklar olduğunu da görebiliyoruz. Belirli bir yaşın üzerini geçen kimseler, dilimizi konuşurken seçmiş oldukları kelimelere özenle dikkat ederken ve Türkçemizi doğru bir şekilde kullanırken, şimdilerde özellikle bazı gençler arasında konuşulan dili anlamak pekte mümkün olmuyor.

 Özellikle toplu ulaşım araçlarında veya gençlerin yoğun olarak bulundukları yerlerde şahit olduğumuz konuşmalarda, bazı gençlerin konuşmuş olduğu cümleleri anlamakta zorlandığımız dahi oluyor. Bu şekilde konuşan kimseler, nedendir bilinmez ama kelimelerin ağızdan çıkış şekli bile farklı olabiliyor. Bunu da anlamak mümkün değil. Yine aynı şekilde sosyal medyada kullanılan bazı kelime ve sözcükler, Türkçenin doğru kullanmadığının da göstergesi olabiliyor. Dilimize sahip çıkmalı ve doğru bir şekilde kullanmalıyız. Bizler dilimizi ne kadar doğru kullanırsak, bizleri örnek alan gençlerde daha doğru kullanacaklardır

 Türkçeyi bu şekilde kullanan gençlerde sanki bir özenti hissi var gibi düşünüyorum. Yani başkalarının konuşmuş olduğu şekil ile konuşmak, bu kimselere, ayrı bir hava veriyormuş gibi düşünüyor olabilirler. Fakat yanıldıkları bir şey var ki, bu şekilde konuşmak toplumun genelinde kabul gören bir konuşma şeklide değildir. Bu konuda en büyük görev ise anne-babalara düşüyor. 

 Bölgedeki bir başka sorun…

Önceki gün yazmış olduğum yazımdan sonra okurlardan oldukça olumlu geri dönüşler aldım. Yazımda, Yüzbaşılar kavşağına yakın bir noktada, yolun üst tarafında bulunan kaldırımın yayaların kullanımı açısından uygun olmadığını dile getirmiştim. Fakat yağışlarla birlikte bu bölgede devam eden bir sorunu daha belirtmek istiyorum. Yüzbaşılar kavşağına yakın bir noktada bulunan ve ‘tur’ durağı olarak bilinen durak, yağışlı günlerde vatandaşlar açısından çokta kullanışlı olmuyor.

 Durağın önünde bulunan geniş çukurlara yağışlı havalarda suların dolması, durakta bekleyen vatandaşlar için sorun oluşturuyor. Yine aynı şekilde durağın iç kısmının eğiminden olsa gerek, yağmur suları durağın içine girebiliyor. Bu mevkide bulunan çukurlar, araç sürücüleri açısından da tehlike yarattığı gibi, yağışlı havalarda araçların, oluşan su birikintilerini yayalara sıçratmasından dolayı durakta bekleyen vatandaşlar içinde büyük sorun oluşturuyor. Durağı kullanan vatandaşlar, sorunun yağışlı havalar başlamadan önce çözülmesini bekliyor.

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X