Dernekçilik gönül işidir

20 Haziran 2016 15:04
Gölcük’te bildiğim kadarıyla sayıları 23’e yakın hemşeri dernekleri bulunuyor.

Kurulma amaçları kendi kültürlerini bulundukları bölgelerde yaşatmak ve hemşerileri arasında birlik ve beraberliği sağlayarak kaynaşma duygusunu arttırmak olan hemşeri derneklerinde yöneticilik yapmak ve yönetim kurulunda bulunmak ise tam bir gönül işiyle yapılmaktadır.

Tamamen gönüllülük esasına göre yapılan dernekçilikte, sevmeyen insanların dernekçilik anlayışını benimseyerek yapamayacağını düşünüyorum. Hemşeri dernekleri gurbette olan hemşerilerinin arasında birlik, beraberliği sağlamak, onların sıkıntılarına çözüm bulmak, iyi günlerinde kötü günlerinde yanında olmayı gerektiriyor. Bu amaçla faaliyetlerini sürdüren dernekler, aynı zamanda ilçemizdeki birçok faaliyet ve etkinliğe de destek vermeye devam ediyor.   

Derneklerin faaliyetlerini aktif olarak sürdürebilmesi için, yalnızca başkan veya yardımcısının değil dernekte görevli olan herkesin destek vermesi gerekiyor. Yapılacak olan etkinlik ve faaliyetlerin hazırlığı birkaç kişinin omzuna binmeyip, birlikte hareket edilmesi gerekiyor. Derneklerde maddi destekten çok manevi desteğin daha önemli olduğunu düşünüyorum.

Gölcük’te faaliyet gösteren hemşeri dernekleri de, ilçemize bir şeyler katabilme adına çeşitli etkinlikler düzenleyip, birçok faaliyette bulunuyor. Ramazan ayında olmamız nedeniyle, bazı dernekler iftar programları düzenleyip, vatandaşlar arasında kaynaşma, birlik ve beraberlik duygusunu da pekiştiriyor. Adeta bir kültür mozaiği şeklinde olan ilçemizde, hemşeri derneklerinin düzenlemiş olduğu etkinlikler vatandaşlar tarafından büyük ilgi görüyor.

Gölcük Kültür Dernekleri Platformu da, ilçemizde yeni dönemle birlikte aktif olarak çalışmalarına devam ediyor. Kültür Dernekleri Kadın Kolları’nın kurulmasıyla birlikte daha da güçlenen Gölcük Kültür Dernekleri Platformu’nun bundan sonraki dönemlerde de aynı şekilde başarılı çalışmalarına devam edeceğine yürekten inanıyorum.

Yalnız belirttiğim gibi derneklerde yük birkaç kişinin omuzlarına yüklenmemesi gerekiyor. Çünkü dernekçilik anlayışı bir sevgi ve gönül işi olduğundan, herkesin birlikte hareket ederek birbirine destek olması gerekiyor. Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi derneklerin ilçemizde yapacakları kendi kültürlerini, kendi yörelerine ait yöresel lezzetleri tanıtmaları da, hem dernekleri açısından, hem de ilçemize canlılık getirmeleri açısından önemli katkılar sunacaktır. Bu konuda tüm derneklerin aynı hassasiyetle yaklaşmalarını da önemli buluyorum.

Dernek üyelerinin de derneklerine sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum. Hemşeri derneklerine üye olan vatandaşların düşünce ve fikirleri de, dernekler için büyük önem taşımaktadır. Hemşeri derneklerinin, üyeler için birlik ve beraberlik yeri olduğu düşünerek, bundan sonra ilçemiz adına yapacakları faaliyet ve etkinliklerde başarılar diliyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X