Değirmendere’ye nefes aldıracak

08 Ekim 2018 14:58

Gölcük’e bağlı olan beldelerden olan Değirmendere, her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünmesinin yanında, özellikle yaz aylarında yalnızca ilçemizden değil, civardaki ilçelerden çok sayıda misafiri ağırlıyor. Uzun sahil şeridi ve düzenlenen sosyal aktivitelerle dikkatleri üzerine çeken bu şirin belde, hafta sonları çok sayıda insanın uğrak yerlerinden oluyor. Değirmendere’ye ilgi fazla olunca, birtakım sıkıntılarda baş gösteriyordu.

 Bu sorunların başında ise araç otoparkı konusunda yaşanan sıkıntılar geliyordu. Yaz aylarında sahil boyunca araç park yerleri olmasına rağmen, beldenin fiziki konumu fazla araç parkına elverişli görünmüyordu. Mevsiminde, sokak aralarında dahi araç park yeri bulmanın zor olduğu Değirmendere’de, otopark eksikliği kendisini oldukça fazla hissettiriyordu.

 Değirmendere’nin bir başka sıkıntısı ise semt pazarının mahalle arasına kurulması olarak gösteriliyordu. Her hafta cumartesi günleri Değirmendere’de kurulan semt pazarı, fiziki olarak acil durumlara müdahalede geç kalınabileceği düşüncesiyle mahalle arasından kaldırılması, pazarın kurulduğu sokaklarda yaşayan vatandaşların da beklentileri arasında bulunuyor. Semt pazarının mahalle arasında kurulması bir başka sorunu da beraberinde getiriyor. Pazara alışverişe gelen sürücülerin bazılarının duyarsız davranarak araçlarını Başkomutan Caddesi’ne gelişigüzel park etmeleri, anılan caddede araçlarını ikinci hatta üçüncü sıra park yaparak, pazar alışverişlerini yapmaya gitmeleri, trafiğin kilitlenmesinde etken oluyor.

 Değirmendere’nin bu iki önemli sorununa çözüm olması amacıyla ise beldenin en işlek caddesinde bulunan boş alana kapalı pazar, katlı otopark ve sosyal tesisin olduğu bir projenin yapılması için geçtiğimiz günlerde bir çalışma başlatıldı. Uzun bir süreden beri Değirmenderelilerin beklediği proje tamamlandığında otopark eksikliğini giderecek, kapalı pazara sahip olacak, aynı zamanda sosyal tesise kavuşmuş olacak olması, çok yönlü bir çalışma ile sorunların giderilmesinde büyük etken olacaktır.

 Proje, yalnızca bulunmuş olduğu alandaki veya yakınlarındaki yerleri değil, Değirmendere’nin genelinde etkili olacaktır. Şöyle ki, beldenin hemen girişinde bulunan alanın otopark olarak hizmet vermesiyle, araç sürücüleri araçlarını buraya park ettiklerinde, özellikle Çınarlık Meydanı ve sahil kesimi daha rahat nefes alacak, beldenin merkezindeki trafik yoğunluğu azalmış olacaktır. Bir başka olumlu etkisi ise araç sürücüleri açısından olacaktır. Değirmendere’ye araçla girişin en yoğun olarak kullanıldığı Başkomutan Caddesi’ndeki alanın anayola yakın olması, araç sürücülerinin beldeye giriş ve çıkışlarında mesafe olarak avantaj sağlayacaktır.

 Proje ile semt pazarının kapalı pazar olarak hizmet vermesi mahalle sakinlerini memnun ederken, pazara alışverişe gelen vatandaşların değişen hava koşullarından etkilenmeden alışveriş yapmalarına imkan sağlayacak, aynı durumdan pazarda hizmet veren esnaflarda olumlu olarak faydalanacaktır. Alanda proje ile birlikte sosyal tesisinde olacak olması, sosyal etkinliklerin fazlaca yapıldığı Değirmendere’ye renk katacaktır.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X