Değirmendere’ye bakış...

01 Eylül 2016 14:40
İlçemizde yaz aylarında boş zamanlarını Gölcük’te geçirmeyi düşünen vatandaşlar, sıcak havalarda daha çok sahil kesimini tercih ettiler.

 Yazın her yerin olduğu kadar sahillerinde ayrı bir güzelliği ve çekiciliği oluyor. Yaz aylarında sıcak havalarda serinlemenin tek adresi olan sahillerdeki doluluk oranı, havaların serinlemesiyle birlikte azalmaya başlıyor. İlçemize bağlı beldelerden olan Değirmendere sahili de, vatandaşlar tarafından en çok tercih edilen yerlerin başında geliyor.

 Değirmendere sahilinde özelikle akşamları görmeye alışkın olduğumuz insanların kalabalık olması ve sahilin doluluğu, havaların birazda olsa serinlemesiyle, yerini büyük boşluğa bırakıyor. Dün akşam Değirmendere sahilinde görmüş olduğum manzara beni oldukça şaşırttı. Daha düne kadar dolu olan sahilde, insanların yürüyüş yaptığı, çay bahçelerinin tıka basa dolu olduğunu görmeye alışık olduğumuz görüntüler yoktu. Hatta çay bahçelerinin hemen bitiminde kurulan ve takı malzemeleri satan esnaflardan bile bazıları tezgah açmamıştı.   

 Pazar alanı olabilir

Değirmendere Kuruçeşme sahilinde gezerken, alandaki büyük boşluk gözüme çarptı. Kendi kendime acaba cumartesi günleri Değirmendere’de kurulan semt pazarı Kuruçeşme sahilinde kurulamaz mı diye düşündüm. Semt pazarı şu andaki kurulmuş olduğu yer itibariyle, birçok sorunu içerisinde barındırıyor. Hem sıkışık olarak mahalle arasında hizmet veriyor, hem de kurulan pazardan dolayı Değirmendere merkezine inen ana caddede oldukça fazla trafik yoğunluğu oluşuyor.

 Aslında semt pazarının hemen üstünde bulunan boş alanın kapalı pazar alanı yapılma söylentileri dolaşıyor fakat bu konuda net birşey bilinmiyor. Buradaki alana kapalı pazar yapılsa bile büyük ihtimalle katlı olacaktır, yine de pazarcı esnafının hepsini içerisinde barındırabilecek alan sahip olacakmı bilmiyorum.

 Ama bir gerçek var ki, ilçemizde ve beldelerinde kurulan semt pazarlarının, kapalı pazar ihtiyacı olduğudur. Kapalı pazarlar pazarcı esnafının daha iyi ve sağlıklı koşullarda hizmet verdiği bir yer olmakla birlikte, vatandaşlarda değişen hava koşullarında daha rahat alışverişlerini yapabilmektedir.

 Otopark sorununa çözüm bulunmalı

Değirmendere’nin sorunlarından biri olan otopark sorununun artık çözüme kavuşturulması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle Çınarlık Meydanı’ndaki alana araçların park edilmesi, burada bulunan alanı adeta boğuyor gibi oluyor. Gelişen ve değişen şehirlerin en büyük sorunlarından olan otopark sorunu, Gölcük’te olduğu gibi, beldesi Değirmendere’de de oldukça fazla hissediliyor. Beldede yeteri kadar boş alan bulunmayışı, şimdilik bu sorunun çözülmesinin zor olduğunu gösteriyor. Ama mutlaka bir çözüm bulunması da gerekiyor.

 Görme engelli yolları

Değirmendere’de eksikliği duyulan şeylerden birisi de, görme engeli vatandaşlarımızın ulaşımlarında büyük kolaylık sağlayan görme engelli yollarının olmayışı. Gölcük’te de birçok yerde ihtiyaç duyulan sarı renkli görme engelli yollarına, Değirmendere’de de ihtiyaç duyuluyor. Beldenin en azından ana caddelerine ve sahil kesimine bu yolların bir an önce yapılması gerekiyor.  

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X