Değirmendere’nin otopark sorunu

27 Aralık 2016 14:05
Değirmendere’nin otopark sorunu

D-130 Karayolu’nun Gölcük’ün içinden geçerek adeta şehrimizi ikiye bölmesiyle baş gösteren trafik yoğunluğu yalnızca karayolunda değil, ilçemizin diğer kesimlerinde de ulaşımda sorunların yaşanmasına neden olabiliyor. İlçemizdeki trafik sorununun yapılacak olan battı-çıktı projesiyle çözülmesi öngörülürken, ilçemize bağlı Değirmendere beldesinde de, her gün artan araç sayısıyla doğru orantılı olarak trafik yoğunluğu yaşanıyor.    

 Başkomutan Caddesi hariç, diğer cadde ve sokaklarının dar olmasıyla yaşanan trafik ve otopark sorununa, cumartesi günleri Başkomutan Caddesi de eklendiğinde trafikte karmaşa yaşanıyor. Büyük çoğunluğunu cumartesi günleri kurulan semt pazarına gelen araç sürücülerinin oluşturmuş olduğu trafik yoğunluğu, hem otopark yetersizliği yüzünden, hem de araçların caddeye hatalı park edilmelerinden dolayı kaynaklanıyor.

 Bunlara ilave olarak, vatandaşların hafta sonlarını Değirmendere sahilinde geçirmek istemesiyle birlikte, otopark ihtiyacı daha da artıyor. Değirmendere’de bulunan Çınarlık Meydanı’nın olduğu alan zaten haftanın yedi günü araç parklarıyla dolu oluyor. Semt pazarının kurulmuş olduğu alanda büyük bir bölgeyi kapladığından, araçlarını semt pazarı haricinde ara sokaklara park eden sürücülerin yoğunluğu da cumartesi günleri oluşan trafiğe ekleniyor.

 Hatalı yapılan araç parklarından dolayı bazı sokak ve caddelerde adeta kilitlenen trafikte sürücüler sıkıntı ve sorunla uğraşmak durumunda kalıyor. Böyle olduğunda en büyük mağduriyeti ise vatandaşlar yaşıyor. Değirmendere’nin nüfusunun da artan yapılaşmalara bağlı olarak arttığı düşünüldüğünde, trafik ve otopark sorununa çözüm bulmak gerekiyor.

Aslında Değirmendere’nin adeta kalbi sayılan Çınarlık Meydanı’na araç parklarının kaldırılarak, o bölgenin nefes alması gerekiyor fakat bu alan, otopark sorununun hafifletilmesinde büyük katkısı sağlıyor. Buradan bir sonuç daha çıkıyor ki, semt pazarının kapalı pazara dönüştürülerek, Başkomutan Caddesi’ndeki boş araziye yapılması, gerek trafik yükünü, gerekse semt pazarının mahalle arasına kurulmuş olmasından doğabilecek emniyetsiz durumların ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda boş aana yapılacak olan kapalı pazar alanı, pazarın kurulmadığı diğer günlerde otopark olarak da kullanılabilecektir.

Değirmendere’de ulaşımda yaşanan sorunlardan bir diğeri de, Değirmendere Dörtyol mevkisinden, Yukarı Değirmendere’ye ulaşımı sağlayan caddede, yayalar içi kaldırımın bulunmayışı. Gün içerisinde yüzlerce aracın ve çok sayıda yayanın kullanmış olduğu caddede var olan kaldırımların dar olması, diğer kesimlerinde kaldırımın bulunmayışı, bu noktadan ulaşım sağlayan yayalar için olduğu kadar, araç sürücülerinin de tedirgin olmasına neden oluyor.

 Değirmendere Dörtyol alt geçidinin alt kısmı özellikle semt pazarının kurulmuş olduğu günlerde araçların park yeri olarak düşünülebilir. Böylelikle en azından pazarın kurulduğu günlerde trafik yoğunluğu ve otopark ihtiyacı bir nebze olsun azaltılabilir diye düşünüyorum.

 

    

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X