Değirmendere’de otopark sorunu

15 Kasım 2017 14:21
İlçemize bağlı Değirmendere, her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünsede, havaların sıcak olduğu yaz aylarında, bölgemizin değişmez yerleri arasında geliyor.

 Yaz aylarında deyim yerindeyse iğne atacak yer bulunmayan bu şirin beldede, havaların soğuması ile yaz aylarında yaşamış olduğu hareketlilikten eser kalmıyor. Geçtiğimiz yaz aylarında çevre ilçelerden de çok sayıda misafiri ağırlayan Değirmendere, o kadar ilgi odağı haline geldi ki, otopark konusunda sıkıntıların yaşanmasına neden oldu.

 Gerçi otopark sorunu yalnızca yaz aylarında değil, her mevsim etkisini göstersede, özellikle beldenin merkezinde cumartesi günleri kurulan semt pazarına bağlı olarak oluşan trafik yoğunluğu, bu sorunun sürekli güncel kalmasında etken oluyor. Cumartesi günleri Değirmendere merkezinde işi olan vatandaşlar araçlarını semt pazarına uzak yerlere bırakıyor veya araçlarıyla Başkomutan Caddesi’ne girmemeye çalışıyor. Çünkü beldenin merkezi, oluşan araç yoğunluğunu daha doğrusu otopark ihtiyacını kaldıramıyor.

 İşte tam burada Değirmendere’de otopark ihtiyacı ortaya çıkıyor. Fakat bunun için yeterli geniş alan bulunmaması bu sorunun çözülmesinin kolay olmayacağını gösteriyor. Başkomutan Caddesi’nde oluşan trafik yoğunluğu otopark eksikliğinden kaynaklansa da, araç sürücülerine de sorumluluk düşüyor. Çünkü belirtmiş olduğum caddede bazı araç sürücülerinin yapılmaması gereken çift sıralı araç parkı yapması işi iyiden iyiye çıkılmaz bir hale getiriyor.

 Hatta bu konuda ilginç görüntülere de rastlamak mümkün olabiliyor. Pazar alışverişine gelen bazı sürücülerin araçlarının park lambalarını yakarak, alışverişini yapması trajikomik görüntülerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Trafiğin işleyişinin aksamasının farkında olan bazı sürücüler, yapmış olduğu yanlışı bu şekilde örtmeye çalışıyor.

 Daha önce belirtmiş olduğum bir öneriyi tekrar belirtmek istiyorum. Dörtyol mevkiinde bulunan köprülü kavşağın alt kısmı, özellikle semt pazarının kurulmuş olduğu günlerde araç parkı olarak kullanılabilir. Böylelikle Başkomutan Caddesi’nde oluşan yoğunlukta en aza indirgenmiş olur. Dörtyol kavşağının alt kısmında bulunan boş alanın kesinlikle değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

 Anılan caddede kaldırımlarında dar olması, bir başka sorunu daha ortaya çıkarıyor. Zaten araç parklarıyla dolu olan caddede bulunan kaldırımlarda yürümek, pazarın kurulduğu günlerde sorun oluşturabiliyor. Başkomutan Caddesi’ndeki kaldırımların biraz daha genişletilmesi bu konuda yaşanan sorunu giderecektir. Bulunmuş olduğumuz mevsim itibariyle her ne kadar cumartesi günleri dışında beldenin merkezinde çok fazla ulaşım ile ilgili sıkıntılar yaşanmasada, önümüzdeki yaz aylarında aynı sorun belkide artarak devam edecek. Önlemlerin şimdiden alınarak otopark ve semt pazarı konusunda projelerin yapılması, beldeye nefes aldıracağı gibi daha fazla misafirin gelmesinde ve daha fazla tercih edilen bir yer olmasında etkili olacaktır.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X