Değirmendere sanatla büyüyor

04 Temmuz 2018 14:58

Körfezin İncisi olarak adlandırılan Değirmendere’ye bu isim gerçekten çok yakışıyor. Değirmendere’de, yıl içerisinde düzenlenen sanatsal etkinlikler, şirin beldeye ayrı bir renk ve canlılık getiriyor. 08-14 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen 8. Uluslararası Gölcük Seramik Sempozyumu’nun kapanışı, katılımcı sanatçıların eserlerinin sergilendiği sergi ile Gölcük Belediyesi Değirmendere Sanat Evi’nde yapılmıştı. Seramik sanatına olan ilgiyi arttırmak, sanatın daha geniş alana yayılmasını sağlamak ve en önemlisi de uluslararası boyutunun olması, ilçemizin tanıtımı ve turizm açısından büyük katkı sağlıyor.

 Geçtiğimiz hafta içerisinde düzenlenen basın toplantısı ile başlayan ve bu yıl 25.’si gerçekleştirilen Değirmendere Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu, sanatçıların Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda ahşaplara adeta hayat vermesiyle devam ediyor. 3’ü Türkiye’den, 3’ü yurt dışından olmak üzere toplamda 6 sanatçının yer aldığı sempozyumda sanatçıların Çınarlık meydanındaki çalışmaları, vatandaşlar tarafından ilgiyle takip ediliyor.

 Değirmendere’de, Çınarlık Meydanı’nda 8 yıldan bu yana yapılan ve bu yıl 9.su düzenlenecek olan Uluslararası Nakışlı Kırkyama Şenliği–Çalıştayı’nda da son hazırlıklar yapılıyor. Geçtiğimiz yıllarda Değirmendere’de büyük bir yankı uyandıran ve hem ilçemizin hem de ülkemizin tanıtımına büyük katkı sağlayan festivalin bu sene de oldukça güzel sahnelere ev sahipliği yapması bekleniyor. Geçtiğimiz yıl şenliğe oldukça yoğun bir katılım olmuş açılan standların sayısı da bu kapsamda oldukça fazla olmuştu. Bu yılda da aynı ilginin olmasının beklendiği Uluslararası Nakışlı Kırkyama Şenliği–Çalıştayı da, tıpkı Değirmendere’de yapılan diğer sanatsal etkinlikler gibi, beldenin adının daha fazla duyulmasında önemli rol oynuyor.

Kocaeli Şehir Tiyatroları’nın açık hava tiyatro etkinliği kapsamında ilimizin çeşitli ilçelerinde sergilenen ve son olarak Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda seyirci ile buluşan ‘Asalet Kumkuması’ adlı oyun da vatandaşlar tarafından beğeniyle izlendi. Çınarlık meydanını dolduran her yaş grubundan vatandaşlar, tiyatro oyuncularının sergilemiş oldukları üstün performansı izleme fırsatı buldular.

 Değirmendere sahiline gezmeye gelen vatandaşlar, hem ‘Asalet Kumkuması’ adlı oyunu hem de Gölcük Belediyesi Konservatuarı Değirmendere Türk Halk Müziği Korosu’nun muhteşem konserini izleyerek adeta sanata doydular. Bende hem konserin hem de tiyatro oyununun bir kısmını izleme imkanı buldum. Gerçekleştirilen konser etkinliğinde gerek koro, gerekse solo performanslar, seyircilerin coşkulu alkışları ile taçlandırıldı.

 Konsere ilgi o kadar yoğun olmuştu ki, amfi tiyatronun oturma kısımlarında yer bulamayan vatandaşlar, ayakta, çimlerin üzerinde hatta sahilde bulunan duvarların üzerinde konseri izledi. Bu tür konser etkinlikleri uzun bir zaman, çalışma ve emek sonrasında ortaya çıkıyor. Başta Koro Şefi Emrullah Erçelik olmak üzere, tüm Koro’ya, göstermiş oldukları üstün performans ve sanata vermiş oldukları katkı için teşekkür etmek gerekiyor. Aynı akşamda birden fazla sanatsal etkinliğin Değirmendere’de yapılıyor olması da, bu şirin ve cazibe merkezi olan beldenin adete sanatla büyüdüğünün ve bundan sonrada sanatsal etkinliklerin devam edeceğinin de bir göstergesi oluyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X