Değirmendere sanatla büyüyor

14 Temmuz 2016 13:59
Değirmendere sanatla büyüyor

 Gölcük’e bağlı Değirmendere beldesinde, yıl içerisinde birçok sanatsal etkinlik yapılarak hem ilçemizin tanıtımına katkıda bulunuluyor, hem de sanata duyulan ilgi arttırılmaya çalışılıyor. Geçtiğimiz dönemlerde de Değirmendere’de yapılan sanatsal etkinlikler vatandaşlar tarafından büyük ilgi görmüş, sanata ve sanatçıya verilen değer bir kere daha önemle vurgulanmıştı.

 Değirmendere’de önceki gün Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu’nun başlangıç toplantısı gerçekleştirildi. 1993 yılından bugüne kadar 22 kez düzenlenen ve bu yıl 23’üncüsü yapılacak olan Değirmendere Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu, yerli sanatçıların yanında, yabancı sanatçılarıda konuk ederek, bölgemizde ilginin bir kez daha Değirmendere’ye çevrilmesine katkıda bulunacaktır.

 Bu yıl Güney Kore’den Sang-Heon Lee, Çin’den Xiao Jucheng, Ukrayna’dan Mihail Levchenco, Türkiye’den Çağdaş Erçelik, Songül Girgin ve Hüseyin Ceylan katılım gösterdiği Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu’nun ilçemizde düzenlenmesi ve Gölcük’ün isminin böylesine güzel organizasyon ve etkinliklerle anılması da, ilçemizde yaşayan vatandaşlar olarak gurur verici olduğunu düşünüyorum.

 Yrd. Doç. D.r Nevzat Atalay, bu yılki sempozyuma 100’den fazla başvurunun olduğunu ve başvuruların çoğunluğunun yabancı sanatçılardan oluştuğunu ifade etmesi de, ilçemizin yalnızca bölgemizde değil, ülke çapında ve diğer ülkelerde de tanıtımında büyük katkı sağlayacağını kanaatindeyim.

 Şimdiye kadar yapılan ve büyük ilgi gören Ahşap heykeller, Çınarlık Meydanı’nda sergilenmeye devam ediyor. Vatandaşların özelliklede beldeye dışarıdan gelen konukların oldukça dikkatini çeken ve beğenisini toplayan ahşap heykellerin, görsel olarak daha fazla anlam kazanması için yapılacak olan aydınlatma çalışmalarıyla daha da güzel görüneceğini düşünüyorum.

 Akşam hava karardıktan sonra parkta yalnızca, parkın aydınlatmasını yapan ışıkların bulunması, ahşap heykellerin gece görünümünü de zorlaştırıyor. Renkli ışıklarla ahşap heykellerin ön plana çıkarılması, burada bulunan parka ayrı bir hava ve canlılık getirecektir. Yine bununla birlikte vatandaşlarında daha çok ilgisini çekecektir.    

 29 Temmuz saat 19.00’da sempozyumun başladığı ve devam ettiği nokta olan Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda sona erecek olan Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu, eminim önceki yıllarda olduğu gibi büyük ilgi görecektir.

 İlçemizin tanıtımına ve sanata katkıda bulunmak amacıyla Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu’nu düzenleyen ve destek veren kurum ve kuruluşlara bir kez daha teşekkür ederim.

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X