Değirmendere sahili yoğun ilgi görüyor

02 Ağustos 2021 15:00

Yıllık iznimin bir bölümünü kullanarak geçen bir dönemin yorgunluğunu atıp, dinlenme imkanı buldum. Elbette izinde insan kendisini dinlendiriyor ve yeni döneme daha hazır ve motive olarak başlama imkanı buluyor. İzin aslında bir nevi yenilenmedir. İnsan izinde kendisini yenileyerek iş hayatına daha zinde girme olanağı da sağlıyor. Son günlerde yüksek derecelerde seyreden hava sıcaklıkları bazı vatandaşların özellikle gündüz saatlerinde evlerinde veya daha serin yerlerde geçirmelerine neden oluyor. Bazı vatandaşlar sıcak havalarda serinlemek için denize gitmeyi tercih dereken bazı vatandaşlar ise ilçemiz ve bağlısı beldelerde bulunan sahil kesimlerini tercih ediyor.
Daha önceleri de ifade ettiğim gibi Gölcük, bulunmuş olduğu konum itibariyle birçok yerde bulunmayan birçok güzelliği bünyesinde barındırıyor. Denizi ve doğasıyla güzelliklere sahip olan ilçemizde, Kavaklı, Değirmendere, Halıdere ve Ulaşlı sahilleri tercih edilen yerler arasında bulunuyor. Sıcak havalarda özellikle akşam saatlerinde daha fazla ilgi gören sahiller, vatandaşlara hem sıcak havalarda bir yerde nefes alma imkanı sağlıyor hem de güzellikleriyle vatandaşlara olanak sunuyor.
Değirmendere de her mevsim olduğu gibi yaz aylarında vatandaşların uğrak yerlerinden olmaya devam ediyor. Bahsettiğim gibi gündüz sıcak havalarda sahillere çok fazla çıkmayan vatandaşlar akşam saatlerinde ise sahilleritercih ediyor. Değirmendere, yalnızca ilçemizden değil ilçemizin dışındanda gelen konuklarını ağırlamaya devam ediyor. Vatandaşlardan bazıları Değirmendere’de bulunan çay bahçeleri ve kafelerde günü yorgunluğunu atarken, bazıları ise sahil kesimlerinde bulunan yeşil alanlarda zamanlarını değerlendirebiliyor. Değirmendere’de görmeye alışık olduğumuz balık tutkunlarından bazıları ise bazen sıcaklara aldırmadan hobilerini sürdürmeye devem ediyor.
Değirmendere sahiline renk katan yerler arasında bulunan takı stantlarının bulunduğu kısım ise birçok vatandaşın ilgisini çekmeye devam ediyor. Sahile gezmeye gelen vatandaşlardan birçoğunun uğramadan geçmediği bu alan, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda ilgi görmeye devam ediyor.
Değirmendere fındığı bu yılda sahilde bulunan tezgahlarda yerini aldı. Geçtiğimiz yıllarda sahilde daha fazla fındık tezgahı bulunur, Değirmendere’ye gelen konuklara sunulurdu. Bu yıl ise geçtiğimiz yıllara nazaran daha az sayıda fındık üreticisinin sahilde tezgah açtığını gözlemliyoruz. Eskisi kadar olmasa da, fındık üreticilerinin yaşatılması için büyük gayret gösterdiği Değirmendere’nin adeta simgesi olan fındık, vatandaşlar tarafından ilgi görmeye devam ediyor. Beldede fındık üretiminin geçtiğimiz yıllara nazaran az olmasından olacak ki haliyle fındığın da daha az olmasına neden olabiliyor.
Vatandaşlar, Değirmendere’de yetişen fındığın eskilere nazaran iyice azaldığı ifade ederek, bu konuda önlem alınması gerekliliğini, Değirmendere’nin bundan önce olduğu gibi gelecek yıllarda da fındığı ile anılması konusunda görüş belirtiyor. Fındık yetiştiriciliğini teşvik etmek, Değirmendere fındığını ülke çapında duyurmak ve fındık yetiştiricisinin mesleğine devam etmesinin sağlanması gerektiğini düşünüyorum. Adına geçtiğimiz yıllarda festivaller düzenlenen Değirmendere fındığının, gelecek yıllarda da yaşatılmasını ve artarak devam etmesini diliyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X