Değirmendere Musiki Derneği konseri

01 Kasım 2018 15:12

Gölcük’te hemşeriler arasında birlik ve beraberliğin sağlanması, kültürümüzün gelecek nesillere aktarılması ve yaşatılması için önemli rol oynayan hemşeri dernekleri bulunuyor.

İlçemizde bulunan hemşeri dernekleri, sosyal hayata katkı sunabilmek amacıyla dönem içerisinde çeşitli etkinlikler düzenliyor. İlçemizde yaşayan hemşerileri arasında birlik, beraberlik ve dayanışmayı sağlamak, aynı zamanda yaşamış oldukları coğrafyaya katkıda bulunmak amacıyla çalışmalarını gerçekleştiren hemşeri dernekleri, üyelerinin katkıları ile sosyal faaliyet ve aktivitelerde bulunmaya çalışıyor.
Aynı zamanda kültürel anlamda zenginliğimizin de bir göstergesi durumunda bulunan ve farklı kültürlerin oluşturduğu hemşeri dernekleri, kentlilik bilincinin oluşturulması ve sosyalleşme adına yapılan faaliyetlerle de adlarından söz ederek bulundukları coğrafyaya da hareket getirmektedirler. Hemşeriler arasındaki dayanışmayı ve kaynaşmayı sağlamak, kendi yörelerine ait kültürel mirası yaşatmak ve hemşerilerine maddi manevi anlamda yardım etmek olan dernekler büyük öneme sahip bulunuyor. Hemşeri derneklerince belirli zamanlarda yapılan etkinlikler, ilçemize ayrı bir renk getiriyor ve vatandaşlar arasında kaynaşma olgusunu da arttırıyor.
Kültür Dernekleri Platformu da, üye dernekleri ile birlikte ilçemizdeki sosyal hayata katkı sunmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda adından oldukça fazla söz ettiren Kültür Dernekleri Platformu, özel günlerde de düzenledikleri etkinliklerle ön plana çıkıyor. Kültür Dernekleri Platformu, Cumhuriyetin 95’nci yıldönümü kapsamında, geçtiğimiz akşam Değirmendere Kültür Merkezinde, Değirmendere Musiki Derneği ile birlikte 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlaması Türk Halk Müziği konseri düzenledi.
Katılmış olduğum konser etkinliğinde, Değirmendere Musiki Derneği Şefi Emrullah Erçelik yönetimindeki Türk Halk Müziği Korosu, konserde 8’i solo, 10’u koro olmak üzere toplam 18 türkü seslendirdi. Koronun üstün performansına ve söylemiş oldukları türkülere salonda bulunan konuklarında eşlik etmesiyle birlikte, davetlilerin keyifli bir akşam geçirdiğini söyleyebilirim. Seslendirilen türküler kulakların pasını silerken davetliler de zaman zaman türkülere hep bir ağızdan eşlik ederek unutulmaz bir akşam geçirdi. Koro üyelerinden Fevzi Cavrar’ın okumuş olduğu ‘Cumhuriyet’ adlı şiiri ise sanatseverler tarafından ilgiyle ve beğeniyle dinlendi. Gerek koro, gerekse solo olarak seslendirilen birbirinden güzel türküler, konuklara oldukça güzel bir akşam yaşatmasının yanında, sanatın yaşatılmasına da katkı sunulması adına oldukça önemli buluyorum. Uzun emek ve çalışma sonrasında sergilenen konser için, Kültür Dernekleri Platformu’na ve Değirmendere Musiki Derneği’ne teşekkür etmek gerekiyor.
Alt geçitlerde benzer sorunlar
İlçemiz, önemli bir ulaşım ağı olan D-130 Karayolu üzerinde bulunduğundan, yayaların anayolun karşısına geçişte kullanmış oldukları alt geçitlerin de önemi bir hayli artıyor. İlçemizin çeşitli noktalarında bulunan alt geçitler, yaya emniyeti konusunda önemli bir işlev görüyor. Alt geçitler yetkili ekiplerin yapmış oldukları bakım ve temizlik çalışmalarına rağmen, nedense en çok zarar gören yerlerin başında geliyor. Altgeçitlerdeki duvarlara yazılar yazılması, buralarda bulunan aydınlatmaların kırılması, yerlere çöp atılması da altgeçitlerde karşılaşılan çirkin görüntüler olarak karşımıza çıkıyor. Benzer görüntülerin sık olarak tekrarlanması ise bu noktaların kamera sistemi ile donatılması ihtiyacını ortaya koyuyor

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X