Değirmendere, Kırkyama ile şenlendi

28 Ağustos 2016 12:50
Değirmendere, Kırkyama ile şenlendi

Geçtiğimiz cuma günü açılışı gerçekleştirilen ve üç gün süren 7. Uluslararası Nakışlı Kırkyama Şenliği-Çalıştayı, Çınarlık Meydanı’na oldukça hareket getirdi. Değirmendere’de açılmış olan standları gezerken, sergilenen birbirinden güzel eserlere hayran kalmamak mümkün değildi. El emeği göz nuru şekillenen eserler vatandaşların beğenisine sunulurken, vatandaşlarında eserleri ve ortaya çıkan ürünleri büyük bir hayranlıkla izlediklerini gördüm.   

 Şenlikte görmüş olduğum ve stantlarda sergilenen değerli eserler, orada bulunanları eski zamanlara götürdü. Eskiden annelerimizin veya yaşça daha büyüklerimizin kullanmış olduğu ama günümüzde artık maalesef kaybolmaya yüz tutmuş olan ürünler, bizleri aldı eski günlerimize geri götürdü.

 Belirli bir yaşın üzerinde olanlar stantlarda sergilenen eserler hakkında yorumda bulurken, eski günleri hatırlayıp yorumda bulunurken, yeni yetişen nesil ise eskiden kullanılan ve sergilenen eserleri dikkatli inceliyordu.

 Eskiden aile büyüklerimizin el emekleriyle yapmış oldukları el işlemeleri, günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle birlikte yerini makinelere bıraktı. Annelerimizin veya yaşça daha büyüklerin günlerini, hatta haftalarını vererek yapmış olduğu el işlemeleri, teknoloji ile birlikte daha kısa bir sürede ortaya çıkabiliyor.

 Standlar arasında dolaşırken yine eski zamanlarda aile büyüklerimizin kullandığı benimde bazılarını anımsadığım eşyaları sergilenmesi alanda tam bir nostalji rüzgarı estiriyordu. Eskiden kullanılan kömürlü ütüler, su bakraçları ve yöresel kıyafetler dekor olarak bir köşede yerlerini almıştı.

 Farklı kültürlerin Çınarlık Meydanı’nda adeta harmanlandığı Kırkyama Şenliği’nde, kültürlerin ve yöresel kıyafetlerin tanıtılması ve canlı tutulması adına sergilenen tüm ürünler güzelliğiyle göz kamaştırdı. İlçemizde değişik zamanlarda yapılan ve halkın büyük ilgisini çeken bu tür etkinliklerin, ilçemizde belirli zamanlarda sergilenmesini, gelecek kuşaklara değişik kültürleri aktarma adına oldukça önemli buluyorum.

 Bu konuda ilçemizde bulunan hemşeri derneklerinin de, imkanlar ölçüsünde kendi kültürlerini, yöresel kıyafet ve eşyalarını, yöresel tatlarını sergilemeleri de, hem kültürlere sahip çıkma adına, hem de eskiden beri süregelen kültürlerimizi geleceğe taşıma adına önemli olduğunu düşünüyorum.

7 .Uluslararası Nakışlı Kırkyama Şenliği-Çalıştayı’na, yalnızca ülkemizden değil, yabancı ülkelerden de katılımcıların olması ve kendi kültürlerini ilçemizde sergilemesi de, şenliğe ayrı bir güzellik katmıştır. Kırkyama Şenliği- Çalıştayı’nın sergilenmesiyle birlikte, Değirmendere’ye canlılık gelmiş, böylece farklı kültürleri bir arada bir kez daha görmüş olduk. 7. Uluslararası Nakışlı Kırkyama Şenliği-Çalıştayı’nın bundan sonraki yıllarda da devam etmesini temenni ediyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X