Dar sokakların getirdiği sorunlar

11 Eylül 2017 12:38

İlçemizin şehir merkezi ve yakınında bulunan sokakların dar olması bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Gölcük’ün başlıca gelen sorunları arasında bulunan trafik sorunu ve buna bağlı olarak otopark sıkıntısı, özellikle bu dar olan sokaklarda daha fazla hissediliyor. Sokakların dar oluşundan araç sürücüleri olduğu kadar, kaldırımların dar olması ile yayalar sıkıntı yaşayabiliyor.

Gölcük’te tek yönlü sokaklarda yaşanan en büyük sorunlardan birisi, bazı tek yönlü yollarda hangi yöne araç trafiği olduğunu belirten levhanın bulunmaması, o sokaklarda araç kullanan sürücüler içinde sorun oluşturuyor. Yine dar olan sokaklarda araçların kısa süreli de olsa park etmesi yaşanan sıkıntılardan bir diğerini oluşturuyor.  

Dar olan sokaklarda tek taraflı araç parklarının olduğu yerlere araçların çift yönlü olarak park edilmesi de, araç trafiğini olduğu kadar yaya trafiğini de olumsuz etkiliyor. Ara sokaklarda yaşanan sorunlardan diğeri ise, bazı sokaklarda araçların yaya kaldırımlarına park etmeleri nedeniyle yayalar kaldırımlar yerine araç yollarında yürümek zorunda kalıyor.  

Birçok sokak ve caddede bulunan ve araçların kaldırımlara park etmelerini önlemek maksadıyla konulan dubaların ise önlem konusunda yetersiz kaldığı görülüyor. Yetkililer tarafından hatalı araç parklarını veya kaldırımlara araç parklarını önlemek için yapılan çalışmalar, duyarsız bazı araç sürücüleri nedeniyle boşa gidiyor. Bu konunun çözümü için yapılacak tek şey ise vatandaşların bu konuda daha bilinçli hareket etmesini sağlamak. Aksi halde yetkililer dubaları monte etmeye, duyarsız araç sürücüleride kırmaya devam edecek gibi görünüyor.

Şehir merkezindeki trafik yoğunluğunun en çok yaşandığı yerlerden olan ve İlçe merkezinden D-130 Karayolu’na bağlantı sağlayan Amiral Sağlam Caddesi’nde ise çift taraflı hatalı araç parkları, hemen her gün görülmeye devam ediyor. Bu caddeyi kullanan büyük araç ve dolmuşlar sürekli aynı sıkıntıyı yaşıyor. Yalnızca bir aracın park edebileceği yere bir başka aracında park etmesi, araç geçişlerini zorlaştırdığı gibi, yoldan geçme imkanı bulamayan araçların yaratmış olduğu trafik yoğunluğuna da neden oluyor.

Araç sürücülerinin özellikle şehir merkezinde ve Amiral Sağlam Caddesi’nde daha duyarlı davranması gerekiyor. Çünkü ilçemizde yoğunluğun yaşandığı yerlerin başında bu cadde geliyor. Amiral Sağlam Caddesi’nde oluşan trafik yoğunluğu bağlantılı olan diğer cadde ve sokakları da etkiliyor.

İlçemizde üç ayrı bölgede gerçekleştirilecek olan kentsel dönüşüm projesinin bir ayağı olan ve Merkez Mahallesi’nin bir kısmını da içine alan proje ile sorunların giderileceği düşünülürken, bu aşamada araç sürücülerinin daha duyarlı davranmaları gerekiyor. Okulların açılmasıyla birlikte trafiğin daha da artacağı düşünüldüğünde, konunun önemi daha iyi anlaşılacaktır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X