Daha temiz bir çevre mümkün

03 Şubat 2021 17:57
Daha temiz bir çevre mümkün

Doğada yaşayan canlılar toprağa, havaya ve suya ihtiyaç duyarlar. Bu üç etken canlılar için büyük önem taşımaktadır. Yaşamış olduğumuz doğa, canlılara çok sayıda imkanlar sunmaktadır. Yaşamış olduğumuz çevreye sahip çıkmak, toplumda yaşayan bireylerin temel görevi olmalıdır. Toplumda yaşan insanlar olarak çevremize yeterince sahip çıkıp, temiz tutabiliyor muyuz? İlçemizde yaşamış olduğumuz mahallemizi, sokağımızı, kısacası şehrimizin temiz kalması adına birey olarak neler yapmalıyız.

 Geri dönüşebilir malzemelerin de çevreye atılması, doğanın kirlenmesine neden olan faktörlerin başında gelmektedir. Geri dönüşüme tabi olan malzemeleri çevreye veya çöp kutularına değil, geri dönüşüm kutularına atarak, hem çevremizi temiz tutmuş olur hem de ekonomiye katkıda bulunuruz. Geri kazanımla birlikte, doğal kaynaklarımızı korumuş olur, enerji tasarrufunun sağlanmasına katkıda bulunuruz. Böylece çöpe giden atık miktarı azalır ve geleceğe yatırım yapılmış olur.

 İlçemizin bazı noktalarında karşılaşılan evsel atıklar ve moloz atıkları, duyarlı vatandaşların tepkisini çekiyor. Üstelik bazı yerlerdeki atılan eski eşyalar veya molozların çok olması, bu konuda gereken hassasiyetin ve duyarlılığın gösterilmediğini de gözler önüne seriyor. Molozların getirmiş olduğu görsel kirlilik duyarlı vatandaşların tepkisini çekiyor. Bazı kimseler evlerinden çıkan eski durumda olan eşyaları boş olan arsalara veya köşe başlarına bırakması, görüntü kirliliğinin oluşmasına neden oluyor. Bu şekilde istenmeyen davranışlarda, yapılan temizlik çalışmalarına gölge düşürüyor.

 Yeraltı çöp konteynırlarının olduğu yerlerde dahi, çöp konteynırına çöpünü atmaktan imtina eden bazı kimseler, yeraltı çöp konteynırının yanına çöpünü bırakarak gidebiliyor. Bu şekilde bulunan yeraltı çöp konteynırının yanından geçerken, bu şekilde çöpleri gördüğümde merakta etmiyor değilim, bir kimse neden böyle davranır diye. Öyle ya, orada yeraltı çöp konteynırı dururken çöpleri yanına bırakmak olacak iş değil. Duyarsız bazı kimselerin, kullanmış oldukları maskeleri yerlere atması da tepki ile karşılanırken, toplum sağlığını da tehlikeye atabilmektedir.

 Temizlik aslında çok geniş bir yelpazedir. Evimizin temizliği, binamızın, yaşadığımız sokağın, mahallemizin ve şehrin temizliği. Temizlik çevreye karşı duyarlı olmayı gerektirir. Yani ortak yaşanılan yerleri sadece bizim kullanmadığımız, başkalarının da kullandığını bilerek hareket etmektir. Çevre temizliği denildiğinde herkes bir başkasından bekliyor.

Temizlik denilince yalnızca evimizin veya işyerimizin temizliği akla gelememeli. Yaşamış olduğumuz çevreyi de temiz tutmakla sorumlu olduğumuzu unutmamalıyız. Çünkü toplumda yaşayan bireyler olarak, yine topluma karşı olan sorumluluklarımızın farkına varabilmeliyiz. Yaşça büyükler, çevre temizliği konusunda da küçük çocuklara örnek olabilmeli. Gelecekte çocuklarımızın daha sağlıklı bir çevrede yaşamasını istiyorsak, bugünden çevreye sahip çıkmalı, gelecek nesillere de daha temiz bir çevre bırakabilmeliyiz. Zamansız çıkartılan çöpler ilçemizde bir sorun olarak karşımıza çıkıyorsa, sorunu yaratanda, çözecek olan da aynı kimselerdir. Yaşamış olduğumuz şehir sahil kıyısı olan bir konumda bulunduğundan dolayı, denizimizi temiz tutamaya özen göstermeliyiz. Sağlığımız için, yarınlarımız için yaşadığımız çevreyi temiz tutalım.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X