D-130 trafik yükünü kaldıramıyor

28 Ocak 2016 17:32
İlçemizden geçen ve Gölcük’ü ikiye ayıran D-130 Karayolu’nda, özellikle kar yağışının olduğu günlerde trafik yoğunluğunda artış yaşanıyor.

 Normal zamanlarda dahi trafik yoğunluğunun hissedildiği D-130 Karayolu’ndaki trafiği rahatlatacak tek çözümün ise Gölcük’te yapılması planlanan tünel geçişi ve Körfez Geçiş Köprüsü olarak görülüyor.

 Geçtiğimiz günlerde bölgemizde etkili olan kar yağışı sonrasında, özellikle D-130 Karayolu’nun Gölcük kesiminde artan trafik yoğunluğu uzun araç kuyrukları oluşturdu. Artan bu trafik yoğunluğu araç sürücülerinin de tepki göstermesine neden oldu. D-130 Karayolu’nun ilçemizden geçen kısmında bu yükü artık kaldıramadığı açıkça görülüyor. Bunun içinde Gölcüklü vatandaşlar, Gölcük Tünel Geçişi Projesi’nin bir an önce başlamasını ümit ediyor.

 Yine D-130 Karayolu üzerinde bulunan Yüzbaşılar Kavşağı da bu trafik yoğunluğundan fazlasıyla etkileniyor. Yüzbaşılar Kavşağı’nın bulunduğu mevkide artan araç yoğunluğuna bağlı olarak, köprülü kavşak ihtiyacı her geçen gün kendini hissettiriyor.

 Yüzbaşılar Kavşağı’nın bulunduğu bölge gerek araç sürücüleri, gerekse vatandaşlar için zaman zaman tehlikeli olabiliyor. Vatandaşlar da bu bölgeye köprülü kavşak ihtiyacının kaçınılmaz olduğunu belirtiyor. Bu mevkideki araç yoğunluğu günün her saatinde olsa da, özellikle sabah ve akşam saatlerinde trafik yoğunluğu artıyor. Dolayısıyla burada yolun karşısına geçmek isteyen vatandaşlarda tedirginlik yaşıyor. Çünkü bu bölgede yaya kaldırımı da bulunmuyor. Vatandaşların emniyeti açısından, Yüzbaşılar Kavşağı’nın bulunduğu bu bölge ve civarındaki yan yolların bulunduğu kısma, bir an önce yaya kaldırımı yapılması gerektiğini düşünüyorum.  

 İlçemizden geçen D-130 Karayolu, Gölcük’ü ikiye ayırdığından vatandaşların yolun karşısına emniyetle geçmek istediği yerlerin başına üstgeçitler geliyor. İlçemizde belirli noktalarda bulunan üstgeçitler ise vatandaşların ihtiyacını yeterince karşılamıyor. Gölcük’te Belediye Binası ve Değirmendere Dörtyol’a yakın bir mevkide bulunan üst geçitler haricinde hiçbir üst geçitte asansör bulunmaması, üst geçitlerin kullanılması noktasında sıkıntı yaratıyor.  

 Üst geçitleri kullanmak isteyen yaşlı ve engelli vatandaşlar ise bu konuda sıkıntı yaşayanların başında geliyor. Çünkü ilçemizdeki üstgeçitlerin yalnızca iki tanesinde asansör bulunması, bu vatandaşlarımızın trafik yoğunluğu içerisinde karşıdan karşıya geçerken tedirginlik yaşamasına neden olabiliyor.

 Üstgeçitlerde bulunan merdivenlerin dik olması da vatandaşları üst geçitleri kullanma noktasında kararsız kalmasına neden olabiliyor. Hal böyle oluncada vatandaşlar en yakın yaya geçitlerin olduğu bölgeye yönelmek zorunda kalıyor. Gölcük’te bulunan üstgeçitlerin daha iyi imkanlara kavuşturularak, özellikle yaşlı ve engelli vatandaşlarımız için yürüyen merdiven veya asansör ile donatılması gerekiyor.

 Kerimağa rampasındaki köprülü kavşağın alt kısmında bulunan bölgeye de trafik ışıklarının konulması gerektiğini düşünüyorum. Gerek bu mevkide trafik yoğunluğunun artması, gerekse  bu mevkiye zaman zaman büyük tonajlı araçların park etmesi, araç sürücülerinin görüş açısını kapatabiliyor. Bu mevkiinin daha emniyetli bir hale gelebilmesi için trafik ışıklarının konulması hem araç sürücüleri, hem de yayalar için faydalı olacaktır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X