Çocuklar sanata yönlendirilmeli

07 Kasım 2016 13:43
Eğitim-öğretim yılının başlaması ile birlikte, okula giden çocuklarda bir koşuşturmadır gidiyor.

Okula yeni başlayan çocuklar ilk günlerdeki heyecanı üzerinden atarak, okuluna ve arkadaşlarına uyum sağlayarak yeni şeyler öğrenme hevesindeyken, TEOG ve YGS’ye hazırlanan öğrenciler ise başka bir heyecan içinde bulunuyor.

 İlçemizdeki eğitim seviyesi son yıllarda yapılan eğitim yatırımlarıyla birlikte yükselişe geçmiş, geçtiğimiz yıl ülke genelinde yapılan sınavlarda gerek ülke bazında, gerekse il bazında birçok başarılı dereceler elde edilmişti. Yapılan eğitim yatırımları kapsamında yeni okullar hizmete alınmış, bazı okullarda da gerekli bakım onarım ve tadilat çalışmaları yapılarak, öğrencilerin daha modern okullarda eğitim görmesi sağlanmıştı.

 Eğitim yatırımları kapsamında yine ilçemizde bulunan bazı okullarda ise yenileme ve bakım çalışmaları devam ederken, bazı eski okulların yerlerine ise yenileri yapılıyor. Tüm bu yapılan yatırımların en büyük amacı, öğrencilerin daha sağlıklı ve modern ortamlarda eğitim hayatına devam etmeleri ve geleceklerini şekillendirecek eğitimleri almalarıdır.    

 Bahsetmiş olduğum gibi özellikle ülke genelinde yapılacak olan sınavlara hazırlanan ortaokul ve lise son sınıfta okuyan öğrenciler ise bu yıl işi biraz daha sıkı tutarak, günlük yaşamında bazı şeylerden feragatte bulunarak sınavlara hazırlanıyor. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın en iyi şekilde yetişmesi ve eğitim alması içinde gerek aileler, gerekse eğitmenler büyük özveride bulunuyor.

 Eğitim gören çocuklarımızın geleceklerini şekillendirme adına yapmış oldukları çalışmaların yanında, onları biraz olsun sosyal etkinlik ve aktivitelere yönlendirmekte büyük önem taşıyor. Eğitim, çocukların hayatında mutlaka gerekli fakat eğitimin yanında çocuklarımızın kendi el becerileri, hobileri, ilgi duyduğu sanatsal faaliyetler ve spor dallarına da yönlendirilmeli diye düşünüyorum.

 Çocukların uğraş verdikleri sanatsal faaliyetler, onları ders ortamından biraz olsun uzaklaştıracak, aynı zamanda ruhen dinlenmelerine de olanak sağlayacaktır. Resime karşı ilgi duyan bir öğrenci, tuvalin karşısında elinde fırçasıyla belki kendi iç dünyasını resimleyecek, belkide geleceğe dönük beklenti ve hayallerini. Müziğe ilgi duyan öğrenci elindeki müzik aletiyle yeteneğini daha da geliştirme fırsatı yakalayabilecek, tiyatroya ilgi duyan çocuklar, seyretmiş olduğu tiyatro oyunundaki karakterlerin dünyasına gidebilecektir.

 Çocuklarımızı küçük yaşlarda sanata yönlendirebilmek için, boş zamanlarında sanatsal  ve sosyal etkinliklerin olduğu yerlere götürmek, özellikle sınavlara hazırlanan çocuklar için faydalı olacağını düşünüyorum. Spor yapmakta çocuklarımızın gerek bedenen, gerekse ruhen gelişimlerinde büyük faydalar sağlayacaktır. Çocuklarımızı sanatsal ve sportif etkinliklere de yönlendirebilmeliyiz. Sosyal faaliyetler çocukların akademik başarısına da olumlu katkılar sağlayacaktır.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X