Çevreye karşı sorumluluğumuz

10 Temmuz 2018 14:20

 Son günlerde artış gösteren hava sıcaklıkları, ilçemizde yaşayan vatandaşların sahillere, mesire alanlarına veya havuzlara daha fazla ilgi göstermesinde etkili oluyor. İlçemiz ve beldeleri bulunmuş olduğu coğrafi konum itibariyle, uzun sahil şeritlerine sahip bulunuyor. Son yıllarda yapılan çalışmalarla sahillerde, vatandaşların hizmetine sunulan imkanlar artmakla birlikte, birtakım sorunlar ise bazı kimselerin duyarsızlığı nedeniyle ortaya çıkabiliyor.

 İlçemizin en fazla ilgi gören sahili olan Değirmendere’de, Yüzbaşılar’dan Kuruçeşme’nin sonuna kadar olan kesimde vatandaşlar için geniş yürüme alanları, oturma bankları, bazı noktalarda spor grupları, kamelyalar ve olta balıkçılığını hobi olarak yapanlar için yerler bulunuyor. Yüzbaşılar’da bulunan amfi tiyatro ise sanatsal etkinlilere ev sahipliği yapıyor. Bunların yanında gençlerin spora ilgisini çekmek ve yönlendirmek amacıyla, sahil kesiminde bulunan spor alanlarında, yazın yapılan basketbol, futbol ve voleybol turnuvaları ile renkli görüntüler oluşuyor.

 Değirmendere’de sahilindeki bu güzelliklere ise karşılaştığımız bazı görüntüler gölge düşürebiliyor. Bazı vatandaşların çöplerini sahil bandındaki yerlere, çimlerin üzerine atması, duyarlı vatandaşların da tepki göstermesine neden oluyor. Önceki akşam vapur iskelesinin yanında bulunan çocuk parkının hemen önündeki çöp kutusundaki çöplerin tepeleme konup taşması, hoş bir görüntü oluşturmamıştı.

 Çöp kutusu dolu olmasına rağmen, bazı atık maddelerin üst üste konması, o alandan geçenlerin dikkatini çekiyordu. Oysa o çöp kutusunun yakınlarında diğer çöp kutusu olması da gözlerden kaçmıyordu. Zaten dolu olan çöp kutusuna yeni çöplerin atılması da anlaşılır gibi görünmüyor. Bunun yanında özellikle vatandaşların daha yoğun olarak bulunduğu alanlarda, çöp kutularının da belirli periyotlarda boşaltılmasına da ihtiyaç duyuluyor.

Değirmendere’de yaz aylarında artış gösteren trafik yoğunluğundan sahile gezmeye gelen araç sürücüleri etkilendiği gibi, bazı araç sürücülerinin duyarsız davranmaları yüzünden yayalarda olumsuz olarak etkileniyor. Beldede trafik yoğunluğunun en fazla görüldüğü alan olan Çınarlık meydanında, yaya şeritlerinin bulunmaması, yolun karşısına geçmek isteyen yaşlı ve çocuklu aileler için sorun oluşturabiliyor.

 Değirmendere’de 25 yıldan beri düzenlenen ve geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda vatandaşların ilgisini çeken Değirmendere Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu kapsamında sanatçıların bir süreden beri emekle ortaya çıkarmış olduğu eserler, Değirmendere Tarihi Yalı Evleri Ahşap Heykel Evi’nde sergilenecek. Geçtiğimiz yıllarda yapılan eserlerin gece daha görünür olması ve parktaki görselliğe güzellik katması bakımında aydınlatmalarla süslenmesi, alanda bulunan ahşap heykellere olan ilgiyi arttıracaktır.

 Geçtiğimiz günlerde ifade ettiğim gibi çevre temizliği konusunda nasıl bulmak istiyorsak öyle bırakmalıyız. Yaşamış olduğumuz çevre hepimizin, dolayısıyla çevreyi koruma konusundaki sorumlulukta da herkesin görevi var. Gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmak istiyorsak, çevremize bugünden sahip çıkmalı, bu konuda örnek olabilmeliyiz.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X