Çevreye karşı duyarlı olalım

03 Şubat 2016 17:49
Çevrenin güzelleştirilmesi, gelecek nesillere daha yaşanabilir ve daha sağlıklı bir hayat sunulması adına yaşadığımız çevrede birtakım çalışmalar yapılıyor.

 Yapılan bu çalışmalar vatandaşların hizmetine sunulurken, yine bazı duyarsız vatandaşlar, sunulan bu hizmetlere zarar verebiliyor. Bunun örneklerini günlük yaşantımızda görmekte mümkün olabiliyor.

 İlçemiz D-130 Karayolu üzerinde bulunduğundan, ilçe merkezinin üst kısmına yayaların daha emniyetli bir şekilde geçmesi için üstgeçitler ve altgeçitler bulunuyor. Vatandaşlar, üstgeçitlerin daha modern bir hale getirilerek yaşlılar ve engelli vatandaşlar için yürüyen merdiven ve asansör yapılmasını istiyor.

 Bununla birlikte ilçemizde bulunan altgeçitlerde, maalesef yeterince temiz kullanılmıyor. Henüz yeni bakım yapılan altgeçitlere dahi, çevreye karşı duyarsız bazı vatandaşlar tarafından zarar verilebiliyor. Çevreye karşı umursamaz olan bu kişiler, bu altgeçitlerin yeri geliyor duvarlarını boyuyor, yeri geliyor aydınlatmalarını kırıyor.   

Çevreye karşı duyarsız olan insanlar buralara zarar vererek altgeçitleri kullanan vatandaşlara da zarar vermiş olmuyor mu? Alt geçitlerin duvarlarına yazılan yazılar, buraları kullanan vatandaşları rahatsız ettiği gibi aynı zamanda bazı bilinçsiz vatandaşlar tarafından çöpler atılarak görüntü kirliliğine ve kötü kokuların oluşmasına neden oluyor.

 Yine ilçemizde hızla artan yapılaşmanın yanında, diğer yerlerin değerlendirilmesi adına yeşil alanlar yapılıyor. Bu yeşil alanlara yine çevreye karşı duyarsız bazı insanlar tarafından zarar verilebiliyor. Yeşil alanların üzerine bırakılan malzemeler, çöpler veya kaldırımlar varken daha kestirme diye yeşil alan üzerinden geçerek burada bulunan süs bitkilerini ezenler   maalesef oluyor. Artan yapılaşma içinde vatandaşların görsel olarak dinlenebildiği, bir yerde nefes aldığı yeşil alanları korumamız gerektiğini düşünüyorum. 

İlçemizde maalesef artık kangren haline gelen saatli çöp uygulamasına bazı vatandaşlar uymamakta ısrarcı oluyor. Zamansız çıkarılan çöpler gün içerisinde sokak hayvanlarının da etkisiyle etrafa saçılarak, hem kötü görüntü oluşturuyor hem de kötü kokuların etrafa yayılmasına neden oluyor. Üstelik çıkarılan çöpler arasında evlerde kullanılan büyük eşyalarında olması, vatandaşları hayretler içerinde bırakıyor.

 Yine bazı vatandaşlar tarafından mahalle ve sokak aralarına bırakılan moloz atıkları da görsel anlamda kirlik oluşmasına neden oluyor. Daha sağlıklı bir çevre bakımından önem arz eden ve kentsel kirliliğe neden olan molozlar, belediye ekipleri tarafından toplanıyor. Ekiplere haber verilmeden çıkartılan molozlar ise bulundukları bölgede yığın halinde durarak hoş olmayan bir görüntüye neden olabiliyor. İlçemizde bulunan çöp kutuları da yine bilinçsiz vatandaşlar tarafından zarar görebiliyor. Çevresine karşı duyarlı davranmayan bazı vatandaşlar, halkın sağlığı ve çevre kirliliğinin önüne geçilmesi için konulan bu çöp kutularına da zarar vererek halkın tepkisini çekiyor.    

 İlçemizde daha sağlıklı ve güzel bir ortamda yaşamak için, öncelikle çevre temizliğine özen göstermeli, bu konuda çevremize de örnek davranışlar sergilemeliyiz. Bizler bugün çevreye karşı duyarlı olursak, gelecek nesiller olan çocuklarımızda, bizleri örnek alarak aynı şekilde davranacaklardır. Daha yaşanabilir bir Gölcük’ün hepimizin elinde olduğunu unutmayalım.   

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X