Çevre temizliği ve geri dönüşüm

13 Mayıs 2019 13:11

İlçemizde önemli sorunlardan birisi olarak gösterilen saatli çöp uygulaması, bazı vatandaşların gereken duyarlılığı göstermemesi nedeniyle, maalesef sağlıklı olarak işlemeyebiliyordu. İlçemizdeki bazı sokak ve caddelerde neredeyse günün hemen her saatinde görmeye alışık olduğumuz çöp sorununun giderilmesi noktasında Gölcük Belediyesi geçtiğimiz yıl yeni bir çalışma başlatmış, 2 adet Çöp Taksi, 2 adet Çöp Motosikleti, vatandaşların hizmetine sunulmuştu. Bununla birlikte Atık Giysi Kumbaraları ve sıfır artık projesi kapsamında Atık Cam Kumbaraları da ilçemizin belirli noktalarına konulmuştu.

Hizmete alınan 2 adet çöp taksi ve 2 adet çöp motosikleti, sokağa zamansız çıkartılan evsel çöp ve atıkların, kaba atık, ot ve bahçe pisliklerinin hızlı ve sağlıklı bir şekilde toplanmasını sağlayarak, anlık müdahalelerde ilçemizin temizliğine büyük bir katkıda bulunuyor. Çöp taksi ve çöp motosikleti, özellikle yaz aylarında sahil kesimlerinde, vatandaşların yoğun olarak bulunduğu alanlarda oluşan çöpleri toplayarak, temiz bir çevre konusunda önemli bir işlev görüyor.

Tabi çevrenin temiz kalması, sağlıklı bir çevre adına çalışmalar yapılırken, unutulan bir konu ise saatli çöp uygulaması gerçekleştirilen bölgelerde vatandaşların daha duyarlı davranarak, uygulamaya uymaları gerekiyor olması.Üstelik ilçemizde saatli çöp uygulaması gerçekleştirilen yerlere, son yapılan çalışmalarlayeraltı  çöp konteynırları da monte ediliyor.

Bugüne kadar montajı tamamlanan yeraltı çöp konteynırlarının bazılarının yakınına çöplerin bırakılması ise bu konuda gereken bilincin yeterince oluşmadığını da gözler önüne seriyor. Çevre temizliği denilince herkes birbirinden beklerse, ne kadar amacına ulaşabilir o da ayrı bir konu.Her zaman ifade ettiğim gibi en iyi temizlik kirletmemek olmalıdır.

Geri dönüşümün önemi günümüzde oldukça büyük. Geri dönüşüm sayesinde dönüştürülebilir malzemeler, kaynağında ayrı ayrı toplanarak ekonomik olarak kazanç elde ediliyor. Geri dönüşüm konusunda da ilçemizde yaşayan vatandaşların vereceği desteğin oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Geri dönüşüm kapsamında, atık cam kumbaralarının da devreye girmesi ile camlar ayrı bir konteynırda toplanarak ekonomiye kazandırılmış oluyor.Daha temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamak istiyorsak, toplumda gereken duyarlılığı daha da arttırmalıyız. Bugün çevre temizliği ve geri dönüşüm konusunda gereken özeni gösterirsek, geleceğimiz olan çocuklarımıza da daha sağlıklı yarınlar bırakmış olacağız.

Bununla birlikte bir konuya değinmeden geçemeyeceğim. İlçemizde asansörlü olarak hizmet veren iki adet üst geçit bulunuyor. Eski garajlar olarak bilinen yerdeki asansörün temizliğinin yeterince yapılmadığını gözlemlemek mümkün oluyor. Bazen içerisinde ağır bir kokunun hakim olduğu asansörün iç kısmı ve camlarının bir an önce kapsamlı bir temizlikten geçirilmesi gerektiğini ve periyodik olarak temizliğinin yapılmasının gerekli olduğunudüşünüyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X