Çevre temizliği duyarlı olmayı gerektirir

17 Eylül 2019 15:41

İlçemizde çevre temizliği konusunda sorunlar yaşanabiliyor. Büyüyen ve gelişen ilçeyle birlikte artan sorunlardan en önemlilerinden biriside çevre temizliği sorunu, daha doğrusu çevre temizliğine gereken önemin gösterilmemesi sorun olarak karşımıza çıkıyor. Çevre temizliği sorunu elbette kendiliğinden oluşmuyor. Çevresine karşı gereken duyarlılığı göstermeyen kimselerin meydana getirdiği bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

Temizlik aslında çok geniş bir yelpazedir. Evimizin temizliği, binamızın, yaşadığımız sokağın, mahallemizin ve şehrin temizliği. Temizlik çevreye karşı duyarlı olmayı gerektirir. Yani ortak yaşanılan yerleri sadece bizim kullanmadığımız, başkalarının da kullandığını bilerek hareket etmektir.

Çevre temizliği denildiğinde nedense herkes bir başkasından bekliyor. Öncelikle çevre temizliği konusunda ne kadar duyarlıyız bunu sorgulamalıyız.Gölcük’te mahallelerde birçok noktada çöp konteynerleri, cadde ve sokaklarda ise çöp kutuları bulunuyor. Fakat buna bağlı olarak bazı vatandaşlar temizlik konusunda çevresine karşı gereken duyarlılığı göstermiyor. Cadde ve sokaklarda bulunan çöp kovaları, çevresine karşı duyarsız vatandaşlar tarafından kırılabiliyor.

Belediye temizlik ekiplerinin yapmış olduğu saatli çöp uygulamasına uyulmaması, bazı vatandaşların çöplerini çöp konteyneri yerine sağa sola bırakması, çöp konteynerine çöpler atıldıktan sonra kapağının kapatılmaması gibi nedenlerden dolayı, hijyen sorunu karşımıza çıkıyor. Bu ise umursamazlığı bir kez daha gözler önüne seriyor.

Bazı vatandaşlar, elindeki çöpü çöp konteynerine atar fakat konteynerin kapağını kapatmaz. Bazen boş bulduğu bir alana çöpünü atar. Çünkü bu kimseler için en yakın ve kestirme yol budur. Hal böyle olduğunda çöplerin etrafında pis koku, artan sinek ve çeşitli haşereler olarak geri dönüyor. Bunun karşısında çevresine duyarlı vatandaşlar ise diğer umursamaz insanların yaptıklarını hiçte hak etmiyor.

Son dönemlerde ilçemizde satli çöp uygulamasının devam ettiği bazı noktalara yeraltı çöp konteynırları konuldu. Buralarda dahi istenmeyen görüntülere denk gelebilmek mümkün oluyor. Yeraltı çöp konteynırı dururken çöpünü bu alanların yanına bırakanlarda oluyor. Yine ilçemizin değişik noktalarında karşılaşılan bir diğer sorun ise, bazı vatandaşların kullanmadıkları büyük ev eşyalarını çöp konteynırına veya yanına bırakmak oluyor ki, bu ise görüntü kirliğine neden oluyor.

Bir başka çevre kirliliği yaratan konu ise bina ve işyerlerinden çıkan inşaat molozları. Bu gibi atıkların gelişigüzel sağa sola bırakılması da görüntü kirliliğinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Vatandaşların temizlik konusunda kendi evlerine gösterdiği özeni, cadde ve sokaklar içinde göstermesi gerekiyor. Daha temiz bir Gölcük’te yaşamak istiyorsak öncellikle temizliğe kendi evimizin önünden başlamalıyız. Çöpleri, köşe başlarına veya olur olmaz yerlere bırakmak yerine birkaç adım fazla atıp, çöp konteynırına atmak sorunun çözümünde etkili olacaktır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X