Çevre bilinci ve geri dönüşüm

22 Aralık 2021 15:35

Yaşamış olduğumuz doğa, canlılara çok sayıda imkanlar sunmaktadır. Çevre denildiğinde aklımıza yaşadığımız yer, oturduğumuz mahalle, sokaklar, caddeler, doğal güzellikler, kısacası yaşam alanları gelmektedir. Toplumda yaşayan vatandaşlar, çevrenin korunması ve temiz tutulması konusunda gereken önem ve özeni göstermelidir. Yaşanılan çevreye karşı oluşması gereken duyarlılık sadece belirli bir kesime ait değil, orada yaşayan herkese aittir.Çevre bilincinin oluşması konusunda toplumun her kesiminin katkıda bulunması ve bütün toplumda yaygınlaşması gerekmektedir.

Çevreye olan duyarlılık ancak çevreyi temiz tutmakla mümkün olabilecektir. Çevre temizliği yalnızca yerlere bir şey atmamak olarak algılanmamalı. Aynı zamanda geri dönüştürebilir malzemelerin veya doğaya zarar verebilecek malzemelerin de, çevreye atılmasını önlemektir. Geri dönüşebilir malzemelerin de çevreye atılması, doğanın kirlenmesine neden olan faktörlerin başında gelmektedir.Kullanım dışı olan geri dönüştürülebilir atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleri ile hammadde olarak tekrar kazandırılması olan geri dönüşüm, ülke ekonomisine de büyük katkı sağlıyor.

Kağıt, plastik, cam, metal ve karton atıklar gibi maddelerin geri kazanılması ve tekrar kullanılmasıyla birlikte tabii kaynakların tükenmesinin de önüne geçiliyor. Geri dönüşüm ile birlikte, doğaya verilmek istenen zararın önüne geçilerek, atık maddeler tekrar hammadde olarak kullanılıp enerji tasarrufu da sağlanmış oluyor. Kullanım dışı olan atık pillerin de bilinçsiz bir şekilde doğaya atılması, çevreye zarar veriyor. Evde, işyerinde ve daha birçok yerde kullanılan piller, geri dönüşüm kutuları ve pil toplama kutuları yerine çevreye veya çöpe atıldığında doğayı kirletip, insan sağlığına zarar verebiliyor. Önemsenmeyen küçük bir kalem pil dört metrekare toprağı kirletebiliyor.

Çevrenin korunması ve temiz tutulması açısından önemli faktörlerden birisi de kullanılmış olan atık yağların çevreye rastgele dökülmesinin önlenmesidir. Atık yağlar, atık su giderlerinde ve kanalizasyon hatlarında birikerek boru kesitlerinin daralmasına ve tıkanmalara neden olabiliyor. Kullanılmış yağların, kanalizasyona, lavaboya, toprağa ve benzeri ortamlara dökülmemesi büyük önem taşıyor.Geri dönüşüme tabi malzemelerin çevreye veya doğaya atılmamasının, ekonomiye büyük katkı sağladığı unutulmamalıdır.

İlçemizin belirli noktalarında geri dönüşüme tabi malzemelerin atılması için, geri dönüşüm konteynırları bulunuyor. Geri dönüşüm kapsamındaki malzemeleri atmak üzere konulan bu konteynırlara, bazı vatandaşlar çöpünü atabiliyor veya geri dönüşüm de kullanabilecek kağıt, plastik, cam, metal ve karton gibi geri dönüşüm kutularına atılması gereken malzemeleri, normal çöp konteynırlarına atabiliyor.

İlçemizde çoğu kez görülen, çöplerin köşe başlarına bırakılması görüntü kirliliğinin de oluşmasına neden olmaktadır. Bu konuda toplumda gereken çevre bilinci oluşturulmalı ve herkesin katkıda bulunması sağlanmalıdır. Yine çeşitli nedenlerle oluşan molozların rastgele çevreye bırakılması ayrı bir çevre sorununun oluşmasına neden olmaktadır. İlçemizde son dönemler içerisinde yapılan çalışmalarla birlikte saatli çöp uygulamasının olduğu yerlerde, yer altı çöp konteynırları monte ediliyor. Yer altı çöp konteynırlarının yaygınlaşmasıyla beraber, önceleri görülen çöplerin gelişigüzel atılmasının önüne geçilmekle birlikte, görsel kirliliğinde önüne geçilmiş olunuyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X