Bir lisan, bir insan

04 Mayıs 2017 14:07
Bir lisan, bir insan

Günümüzde yabancı dil bilmek büyük önem taşıyor. Bununla birlikte gelişen teknoloji ve çağımızda insanların bilmesi gereken dil sayısının fazla olması da her geçen gün daha çok önem kazanıyor. Yabancı dili henüz küçük yaşlardan itibaren öğrenme ile insanlar, hem kendini geliştiriyor hem de birden fazla yabancı dili öğrenmeye teşvik ediliyor. Bu yüzden yabancı dil ne kadar erken yaşlarda öğrenilirse, kişinin geleceği için o kadar faydalı oluyor.

 Teknoloji ve çağın ihtiyaçlarına ayak uydurabilmek için günümüzde en az bir tane yabancı dil bilmekle beraber, birden fazla yabancı dilin öğrenilmesi, insanlara gelecek yaşamlarında büyük avantajlar sağlayabiliyor.

 Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ve bu yıl da ikincisi ilçemizin merkezinde bulunan Anıtpark’ta gerçekleştirilen 2. Geleneksel Dil Panayırı, oldukça renkli görüntülere sahne oldu. Gölcük’te Öğrenci Olmak Projesi kapsamında ilçemizdeki 34 okuldan birçok öğrencinin katılımıyla, düzenlenen 2. Geleneksel Dil Panayırı’na ilçemizde yaşayan vatandaşlarda yoğun ilgi gösterdi.

 Havanın güzel olmasının da etkisiyle Anıtpark’ta kurulan ve Türkçe’nin konuşulmadığı stantları dolaşan vatandaşlar, öğrencilerle yabancı dilde konuşma imkanı buldu. Öğrencilerin açmış olduğu stantlarda, film stüdyoları, hayvanat bahçesi gibi koreografiler buluyordu. Öğrencilerin okullarında öğrenmiş oldukları yabancı dilleri, düzenlenen etkinlikte pratiğe dökmeleri, öğrenciler için olduğu kadar, orada bulunan vatandaşlar içinde renkli görüntülerin ortaya çıkmasını sağladı.

 Yabancı dili öğrenmek kadar pratiğe dökebilmek, akılda kalıcı olması açısından da büyük önem taşıyor. Dili öğrenmek kadar geliştirebilmek için mutlaka pratik yapılmalı diye düşünüyorum. İkincisi düzenlenen Dil Panayırı’nın, öğrenciler için faydalı olduğu kadar, ilçemize canlılık ve hareket getirmesi adına da oldukça önemli buluyor, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenleri tebrik ediyorum.

 Hız kesici kasisler yapılmalı

Havaların ısınmasıyla birlikte, soğuk kış günlerini evlerinde geçiren çocuklar, okuldan sonra boşta olan zamanlarını veya hafta sonlarını sokak aralarında, çocuk parklarında oynayarak veya sahil kenarlarında aileleri ile birlikte geçirmeyi tercih ediyorlar. İlçemizin denize açılan penceresi olan Kavaklı sahili de, vatandaşlar tarafından tercih edilen yerlerden oluyor.

 İnsanlar gerek yaya olarak, gerekse araçlarıyla Kavaklı sahiline gelerek, denizin manzarasının ve yeşilliğin tadını çıkarıyor. Fakat Kavaklı Sahil Yolu Caddesi’nde bazı araç sürücülerinin hızla seyretmesi, buradaki yolun belirli kesimlerine hız kesici kasis koyulması ihtiyacını ortaya koyuyor.

 Yazın çocuklarında uğrak yerlerinden olan sahildeki yola yapılacak olan kasisler, araçların süratini düşüreceği gibi sahili gezmeye gelen insanların emniyeti içinde oldukça fayda sağlayacaktır. Bununla birlikte, ilçemizde özelikle sokak aralarında daha önceden yapılmış fakat zamanla çeşitli nedenlerle zarar görmüş olan hız kesici kasislerinde elden geçirilmesi gerekiyor.  

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X