Belediyeden, tasarrufta başarılı çalışmalar

10 Aralık 2021 16:21

Tasarruf, günümüzde her alanda büyük önem taşıyor. Evlerimizde, işyerlerimizde kısacası hayatın her alanında yapılacak olan tasarruf, aile bütçesine fayda sağladığı gibi aynı zamanda ülke ekonomisine de büyük katkıda bulunuyor. İdareli kullanma, boş yere sarf etmeme, tutumlu olma, harcamalarda israftan kaçınma anlamına gelen tasarruf, günlük yaşantımızda kullanmış olduğumuz maddelerin veya ihtiyaçların dikkatli bir şekilde tüketilmesi veya idareli olarak kullanılması olarak önemli bir yer tutmaktadır.

Tasarruf, ihtiyacı karşılayıp israfa kaçmadan ölçülü harcama yapmak ve geleceği düşünmektir. Kullanmış olduğumuz malzemeleri, gıda maddelerini, teknolojinin getirmiş olduğu kolaylıkları, kısacası hayatımızın idamesini sağlayan ürünleri kullanırken tasarruflu olmak gerekiyor. Tasarruf günlük yaşantımızda kullanmış olduğumuz ve hayatımızı kolaylaştıran malzemeleri tüketirken çevreci olmaktır. Tasarruf, bugünü olduğu gibi yarınlarımızı, geleceğimizi düşünmek ve buna göre davranmaktır.Tasarruf yaparken; ev veya işyeri bütçesine katkı yapar, kaynak tüketimini azaltır, doğaya katkı sağlamış oluruz.

Gölcük Belediyesi, bu güne kadar yapmış olduğu çalışmalarla büyük bir tasarruf örneği sergilemişti. Gölcük Belediyesi Makine Bakım ve İkmal Amirliği, tasarrufa katkı konusunda şimdiye kadar başarılı birçok çalışmaya imza atmıştı. Gölcük Belediyesi Makine Bakım ve İkmal Amirliği,kullanım dışı olan 1986 model bir kazıyıcı yükleyici aracın kullanılabilir hale getirilmesi sonrasında, hurdaya ayrılmak üzere olan 1983 model yükleyici iş makinesi, Gölcük Belediyesi’nin hünerli ustaları tarafından tüm bakım ve onarımları yapılarak sıfır ayarında yenilenmişti.

Gölcük Belediyesi Makine Bakım ve İkmal Amirliği, ekonomiye katkı ve tasarrufta yalnızca bunlarla kalmayarak, atıl durumda olan ve stat zeminlerini düzeltmekte kullanılan silindiri, sıfır ayarında onarmıştı. Marifetli ustaların, tasarruf konusunda yaptıkları çalışmalar bununla da sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda yer altı çöp konteyneri, çöp konteyneri, üst geçit merdivenleri, korkulukları, araç bakımları ve daha birçok tasarruf sağlanan ürünü kendi bünyesinde üreterek, örnek olacak başarılı çalışmalara imza atmaya devam ediyorlar. Çöp konteynerlerinin belediyenin kendi bünyesinde üretilmesiyle birlikte, maliyetler azalıyor ve aynı zamanda tasarruf konusunda önemli bir katkıda bulunulmuş olunuyor.

Gölcük Belediyesi, öz kaynakları ileinşa ederek 15 Kasım 2020 tarihinden itibaren faaliyette olan Katı Atık Aktarma İstasyonu, tasarruf konusunda büyük katkılar sağlıyor. Yapılan açıklamaya göre, Katı Atık Aktarma İstasyonu sayesinde 1 milyon 653 bin 750 TL tasarruf sağlanarak hem ekonomiye hem de çevreye katkı sunuldu. Katı Atık Aktarma İstasyonu sayesinde, ilçemiz genelinde görev yapan çöp kamyonlarının İZAYDAŞ’a gitme zorunlulukları ortadan kaldırılarak, Gölcük - İZAYDAŞ arasındaki güzergahtan çekilen 18 hizmet aracı ile ağır vasıta trafiğinin azalmasına katkı sağlandı. Katı Atık Aktarma İstasyonu ile hizmet araçlarının ilçe dışına çıkmak zorunluluğunun ortadan kaldırılması, ekonomik tasarrufun yanı sıra çevreye de büyük katkılar sunmuştur. Tasarruf konusunda daha öncede önemli çalışmalarda bulunarak, ekonomiye büyük katkı sağlayan Gölcük Belediyesi,Katı Atık Aktarma İstasyonu ile de örnek ve başarılı çalışmaya imza atmıştır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X