Bayramınız kutlu olsun

08 Temmuz 2022 14:39

Kurban Bayramı’na ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Birlik, beraberlik ve kaynaşma duygularının yoğun olarak yaşandığı, kırgınlık ve dargınlıkların sona erdiği dini bayramlarımızın ayrı bir yeri ve önemi bulunuyor. Dini bayramlarımız, aynı zamanda insanlar arasında sevgi ve dostluğun yaygınlaşmasına da zemin hazırlar.
Kurban ibadetinin asıl amacı Allah’ın rızasını kazanmaktır. Kurban, aynı zamanda bir sosyal yardımlaşma ve dayanışma örneğidir.Kurban Bayramı paylaşmanın daha öne çıktığı bir bayram olması dolayısıyla, ihtiyaç sahiplerinin her zamankinden daha fazla hatırlanması gerektiğini düşünüyorum.Bayramlarda en başta örfümüzü, gelenek ve göreneklerimizi unutmamamız gerekir.
Dini bayramlarımız, büyüklerimizi ziyaret edip uzun süredir görme fırsatı bulamadığımız yakınlarımızı ve akrabalarımızı görme fırsatı yakaladığımız günlerdendir. Bu vesileyle, Kurban Bayramında da, akraba ziyaretlerinde bulunmayı ihmal etmeyip büyüklerimizin, hastaların ve yaşlıların gönüllerini almalıyız.
Bununla birlikte, geride bıraktığımız dönemde de her dini bayram öncesindeki ilçemizde üç gün boyunca kurulan pazarlar, halkımızın birçok konuda ihtiyacının karşılanması noktasında önemli bir yer tuttu. Bayram pazarının kurulması ile birlikte vatandaşlar bayram alışverişinde bulundu.Pazar ve dükkan önüne açılan tezgahlara vatandaşların ilgisi de yoğun oldu. Gelenekselleşen bayram pazarının ilçe ekonomisine olumlu etkisi olduğu kanaatindeyim.Kurulan bayram pazarının, ilçemizde hizmet veren esnaflar için adeta ilaç gibi geldiğini de söylemek mümkün olabiliyor. Paylaşmanın, yardımlaşmanın, iyilik ve güzelliklerin daha da arttığı, küskünlük ve dargınlıkların sona erdiği bir bayram geçirmeniz dileğiyle, Kurban Bayramınız kutlu olsun.
Başarılı bir sosyal proje
Gölcük Belediyesi, şimdiye kadar yapmış olduğu birçok başarılı çalışma ile tasarrufa büyük katkıda bulundu. Gölcük Belediyesi Makine Bakım ve İkmal Amirliği, geçtiğimiz dönemlerde yapmış olduğu çalışmalarla büyük bir tasarruf örneği sergilemiş, kullanım dışı olan 1986 model bir kazıyıcı yükleyici aracın kullanılabilir hale getirilmesi sonrasında, hurdaya ayrılmak üzere olan 1983 model yükleyici iş makinesi, Gölcük Belediyesi’nin hünerli ustaları tarafından tüm bakım ve onarımları yapılarak sıfır ayarında yenilenmişti.
Gölcük Belediyesi’nin hünerli ustalarının başarılı çalışmaları sadece bununla kalmamış, kullanım dışı olan başka araçları da kullanılabilir hale getirerek, tasarrufta önemli katkıda bulunmuştu. Yine ilçemizde bulunan üstgeçitlerde yapılan çalışmalar kapsamında, üstgeçitler bakım onarımdan geçirilmiş ve yenilenen haliyle vatandaşların hizmetine sunulmuştu.
Gölcük Belediyesi, son olarak sosyal bir projeye daha başarı ile imza attı. Gölcük Belediyesi, sosyal faaliyetlerde kullanmak amacıyla, Rahvan At Bakım Tesisleri’ndeki Rahvan At Koşu Pisti’nin ortasında boş halde duran 40 dönümlük alana ektiği buğdaydan 20 tonluk hasat gerçekleştirdi.Ekim ayında ekimi gerçekleştirilen buğdaylar, tamamen olgunlaşarak hasadı yapıldı.Buğday ekili alanda yapılan hasat ile 20 ton buğday, 400 balya da saman elde edildi. Önceden boş olarak duran bir alanın, bu şekilde değerlendirilmesi ve sonunda yapılan hasat ile ürün elde edilmesi, hem tarıma verilen önemin hem de boş alanların değerlendirilmesi adına oldukça önemli bulduğumu ifade etmek isterim. Bu vesileyle, katkılarından dolayı başta, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer olmak üzere emek veren herkesi tebrik etmek gerekiyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X