Bayramınız kutlu olsun

30 Temmuz 2020 15:36

Birlik, beraberlik ve kaynaşma duygularının yoğun olarak yaşandığı, kırgınlık ve dargınlıkların sona erdiği dini bayramlarımızın ayrı bir yeri ve önemi ayrıdır. Kurban Bayramı paylaşmanın daha öne çıktığı bir bayram olması nedeniyle, ihtiyaç sahiplerinin her zamankinden daha fazla hatırlanması gerektiğini düşünüyorum.

 Bayramlarda en başta örfümüzü, gelenek ve göreneklerimizi unutmamamız gerekir. Bu bayramda, yakınlarımızı, büyüklerimizi telefon yoluyla aramak suretiyle bayramlarını kutlayalım. Olması gerektiği gibi maske, mesafe ve hijyen kurallarına bu bayramda da dikkat edelim.

 Bununla birlikte, geride bıraktığımız dönemde de her dini bayram öncesindeki ilçemizde üç gün boyunca kurulan pazarlar, halkımızın birçok konuda ihtiyacının karşılanması noktasında önemli bir yer tutuyor. Bu bayram öncesinde de eski Gazi Ortaokulu arsası, 19 Mayıs Caddesi ve 20. Sokak’ta pazarlarının açılması ile birlikte vatandaşlar bayram alışverişinde bulundu.Pazar ve dükkan önüne açılan tezgahlara vatandaşların ilgisi de yoğun olmuşa benziyor.

 Gelenekselleşen bayram pazarının ilçe ekonomisine etkisine etkisi olduğu kanaatindeyim.Kurulan bayram pazarının, ilçemizde hizmet veren bazı esnaflar için adeta ilaç gibi geldiğini de söylemek mümkün olabiliyor.Bu vesileyle Kurban Bayramınızı kutlar, sağlık ve mutluluk içerisinde bir bayram geçirmenizi diliyorum.

 Sahillerin değeri bilinmeli

İlçemiz, bulunmuş olduğu coğrafya itibariyle doğal güzelliği bünyesinde barındırıyor. Bu güzellikleri, belki de kanıksamış olacağız ki bazen farkına varamayabiliyoruz. Aslında deniz ve yemyeşil bir doğa birçok kimse için çok şey ifade ederken, bazen de gözlerimizin önündeki değerleri göremediğimiz zamanlarda olabiliyor.

 Havaların ısınması ile beraber vatandaşlar soluğu mesire alanlarında, park ve bahçelerde, sahillerde alıyor. Uzun bir sahil şeridine sahip olan Kavaklı, yaz aylarında vatandaşların çokça rağbet ettiği Değirmendere sahili, Halıdere ve Ulaşlı sahilleri geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yaz aylarında da ilgi çeken yerler arasında geliyor.

 Sahillerimiz birçok yerde bulunmayan ayrı bir güzelliğe ve öneme sahip. Kavaklı, Değirmendere, Halıdere ve Ulaşlı gibi güzel sahillere sahip olan ilçemizde, bazı duyarsız vatandaşlar ise yaşamış olduğumuz coğrafyadaki güzellikleri görmezden gelerek vatandaşların hizmetine sunulan ve toplumun ortak kullanımında bulunan birçok malzemeye zarar verebiliyor. Denizin temiz kalması ve yarınlara daha güzel bir çevre bırakmak adına çalışmalar yapılırken, bu çalışmalara vatandaşlar olarak katkı sunmak için herkesin üzerine düşen görevi de yapması gerekiyor. Öncelikle, yaşamış olduğumuz coğrafyanın kıymetini ve değerini iyi bilmeli, denizin temiz kalması için ilk kural olan kirletmemeyi toplumun geneline yaymak gerekiyor.

 Duyarlı vatandaşların sahillerde en çok şikayet ettiği konuların başında, bazı kimselerin çevre temizliğine gereken özeni göstermemesi geliyor. Bu nedenle sahillerimizi temiz tutmalı, çevreye olan duyarlılık bilincini arttırmalı, gelecek nesillerimize daha temiz bir çevre bırakmak adına gereken hassasiyeti göstermeliyiz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X