Bayram tatilinin etkisi

04 Eylül 2017 11:22
Bir Kurban Bayramı’nı daha geride bıraktık.

 10 günlük uzun bayram tatilini fırsata çevirip ilçemizden uzaklara akraba ziyaretlerine gidenler ve tatile çıkanlarla birlikte, bayram süresince Gölcük’te de büyük boşlukların göze çarptığı görüldü.

 Kurban Bayramının ilk günü ilçemizde yaşayan vatandaşlar kurban kesme telaşına girerken, takip eden diğer günlerde de, özellikle ilçemizin merkezi konumunda bulunan Amiral Sağlam Caddesi ve diğer ana caddelerde, az sayıda vatandaşın bulunması yaşanan sessizliği özetler gibiydi. İlçemizde oluşan sessizlikten en çok etkilenenler ise esnaflar oldu. Arife günü şehir merkezinde görülen yoğunluğun aksine, bayramın ilk üç günü ilçemizde sessizlik hakim oldu.

 Gölcük’te her bayram öncesi kurulan ve 3 gün açık kalan bayram pazarına ise vatandaşlar gerekli ilgiyi gösterse de, esnaflar oluşan kalabalığın kendilerine çokta fazla etkisi olmadığını ifade ettiler. Kurban Bayramı öncesinde bekledikleri satışları yapamadıklarını belirten bazı esnaflar, ticaretin az olmasını ise uzun bayram tatili dolayısıyla, vatandaşların ilçemizin dışına çıkması olduğunu belirttiler.

 Esnaflar, emekli maaşlarının erken ödenmesiyle birlikte, ilçemizdeki ticaretinde canlanacağı düşündüklerini fakat bekledikleri ticari hareketliliği göremediklerini ifade ettiler. Alışverişte oluşan bu durgunluğun nedeninin uzun bayram tatili olduğu değerlendirmesini yapan ilçemizdeki esnaflar, geçtiğimiz bayramlarda vatandaşların daha fazla alışveriş yaptığını bu bayramda ise bekledikleri ilgiyi bulamadıklarını söylediler. İlçemizde esnafların belirtmiş olduğu durgunluğun, bayram tatiline giden vatandaşların ilçemize geri dönmesi ve okulların açılacak olmasıyla tekrar canlanacağını düşünüyorum.

 Eski bayramlar

Dini bayramlarımız, insanların birbirlerine ziyaretler gerçekleştirdiği, büyüklerin ve hastaların gönüllerinin alındığı, küskünlüklerin ve dargınlıkların ortadan kalktığı manevi yönü çok değerli günlerimizdendir. Geçtiğimiz Ramazan Bayramı ve bu bayramda da eskiden yaşatılan bayramların şimdilerde yavaş yavaş etkisini kaybetmeye başladığını, aynı binada oturan kimselerin dahi bayramlaşmaya gitmediğini, aynı şehirde oturan kimselerin telefon açarak bayramını kutladığına maalesef üzülerek şahit oluyoruz.

 Dini bayramlarımız, bizler için maneviyatı oldukça yüksek, gelecek nesillere aktaracağımız özel ve önemli günlerdir. Bu nedenle bizler bayramı bayram gibi yaşar ve yaşatırsak, gelecek nesillerimiz olan çocuklarda, bu güzel günlerdeki gelenekleri daha ileri taşıyabilecektir.

 Gölcük’te kent bayramlaşması

İlçemizde kent bayramlaşması Kurban Bayramının ikinci günü Kongre Sarayı’nda gerçekleştirildi. İlçe Protokolü’nün katılım gösterdiği bayramlaşmaya, ilçemizdeki Siyasi Partilerin Başkanları, yönetim kurulları, ilçemizde bulunan Sivil Toplum Kuruluşları ve vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi. Bayramlaşmada yapılan konuşmalarda, birlik ve beraberlik vurgusu yapılarak, Gölcük halkının bayramı kutlandı.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X