Bayram pazarının getirdiği canlılık

30 Ağustos 2017 12:26
İlçemizde dini bayramlar öncesinde kurulan bayram pazarı, Kurban Bayramı öncesinde de kuruldu.

Geçtiğimiz diğer bayramlarda olduğu gibi bu bayramda da ilçe ticaretine hareketlilik getirmesi beklenen bayram pazarının kurulmuş olduğu ilk gün, vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği görüldü. İkinci gün daha da artış gösteren bayram yoğunluğu, kurulmuş olduğu caddelere hareket getirdi.

 Gölcük’te 19 Mayıs Caddesi ve Körfez Caddesi’nde kurulan bayram pazarında, halkın tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği giyimden yiyeceğe kadar istenilen her şeyi bulabilmek mümkün oluyor. Bayram pazarının kurulmuş olmasından ise en çok esnaflar memnun görünüyor.

 İlçemizde ticaret ile uğraşan esnaflardan, Gölcük’te yaşayan vatandaşların diğer günlerde, alışveriş için İzmit’i daha çok tercih ettiklerini, bayram pazarının kurulmasıyla birlikte ilçemizdeki ekonomik hareketliliğin aratacağını ifade edende oluyor, kurulan bayram pazarının esnaflara çok fazla katkısı olmayacağını söyleyende bulunuyor.

 Bayram pazarının kurulmuş olduğu ilk gün sabah saatlerinde yaşanan sessizlik, ilerleyen saatlerde yerini vatandaşların oluşturduğu kalabalığa bıraktı. Her ne kadar Kurban Bayramı tatilinin uzun olmasının ilçemizde hizmet veren esnafları etkileyebileceği esnaflar tarafından dile getirilsede, ilk gün yaşanan yoğunluk esnaflar adına sevindirici oldu. Esnafların ilçemizde her zaman görmek istedikleri ticari hareketlilik, kurulan bayram Pazar sayesinde artmış oldu.

 Her ne kadar bayram pazarı ilçemizdeki ticari hareketliliği arttırmış ve ekonomik olarak katkı sağlamışsa da, bayram pazarının şehir merkezi yerine eski Gazi Ortaokulu’nun bulunduğu ve araçların otopark olarak kullanmış olduğu yere kurulmasının, şehir merkezindeki araç trafiğinin de etkilenmemesi açısından faydalı olacağını düşünüyorum.

 Duyarlılık olmalı

Gölcük’te çalışmalarına başlanan ve kısa süre önce tamamlanan otobüs durakları, vatandaşlara hizmet vermeye başladı. İlçemizin birçok noktasında yapılan çalışmalarla yenilenen duraklar, nedendir bilinmez, bazı kimseler tarafından zarar görmeye başladı. Duraklardaki oturma kısımlarına verilen zarardan dolayı vatandaşlar da bu konuda mağduriyet yaşıyor.

 Birçoğu henüz yeni monte edilmiş olmasına rağmen, duraklara zarar veren kimselere, duyarlı vatandaşlar tepki gösteriyor.Toplumun ortak kullanımına sunulan ve ilçemizde yaşayan vatandaşlar için değişen hava koşullarında büyük fayda sağlayan otobüs duraklarına kimsenin zarar vermeye hakkı olmadığını düşünüyorum.

 Yine aynı şekilde ilçemizin çeşitli mahalle ve sokaklarında bulunan ve araç sürücülerinin kör noktasında kalan kısımları gösteren aynalara da, benzer şekilde duyarsız vatandaşların zarar verdikleri görülüyor. Toplumun ortak olarak kullanımına sunulan hizmetlere, herkesin sahip çıkması ve gereken duyarlılığı göstermesi gerekiyor.

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X