Bayram pazarı katkı sunacak

27 Nisan 2022 16:24

Yaklaşan Ramazan Bayramı öncesinde ilçemizde bir hareketlilik yavaşta olsa yaşanmaya başladı. İlçemizde geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda bayram pazarının kurulmasıyla birlikte esnaflarda daha da canlılık ve hareketlilik beklenirken, vatandaşlarda bayram pazarının kurulmasını bekliyor.
Buna bağlı olarak ilçemizde bulunan esnaflarda, vatandaşların yapacakları bayram alışverişinden bir hayli ümitli görünüyor. Esnaflar, bayram alışverişinin başlamasının başlamasından duydukları memnuniyeti ve buna bağlı olarak da ekonomik hareketlilik bekliyor. Bayram alışverişlerini ilçemizde yapan vatandaşlar, esnafında yüzünün gülmesinde etken oluyor. Bu nedenle bayram pazarının, ilçemizin ekonomisine büyük katkı sağladığını düşünüyorum.
İlçemizde kurulan bayram pazarı ayrı bir önem taşıyor. Bayram pazarının kurulması ile birlikte, şehir merkezi adeta bambaşka bir kimliğe bürünüyor. İlçemizde yaşayan vatandaşlarda kurulan bayram pazarına büyük ilgi göstererek, alışverişlerini ilçemizde yapmaya özen gösteriyorlar. Bayram pazarının kurulduğu günlerde vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği alışveriş tezgahları, renkli görüntülere sahne oluyor. Daha önce ilçemiz dışında ikamet etmiş birisi olarak ben de ailemle birlikte bayramlarda Gölcük’e gelir ve aile büyüklerimizle birlikte bayramı geçirirdik. Her bayram gelişimde mutlaka bayram pazarına uğrardım. Bayram pazarı bizlere adeta bir nostalji yaşatırdı. Özellikle Gölcük dışında ikamet eden ve bayram için ilçemize gelen bizler gibi aileler için çok renkli ve özel bir durumdu bayram pazarı.
Vatandaşların bayram alışverişlerine başlamasıyla birlikte ilçemizde ekonomik olarak canlılık başlaması ve bununla birlikte esnaflarında yüzünün gülmesi bekleniyor. Ramazan Bayramı öncesinde ilçemizde hizmet veren esnafların beklentileri olduğu bir gerçek. Esnaflar diğer zamanlarda daha çok İzmit’e yönelen Gölcüklülerin, bu bayram alışverişlerini ilçemizde yapmalarını ümit ediyor ve bekliyor. Vatandaşlarımızın bayram alışverişlerini ilçemizde yapmaları esnaflar açısından ve ilçe ekonomisi açısından büyük önem taşıyacak aynı zamanda hareketlilik getirecektir.

Evsel atıklar bir türlü bitmiyor

Bazı kimselerin, evlerinden çıkan eski durumda olan eşyaları boş olan arsalara veya köşe başlarına bırakması, görüntü kirliliğinin oluşmasına neden oluyor. Bu şekilde istenmeyen davranışlarda, yapılan temizlik çalışmalarına gölge düşürüyor. Geri dönüşebilir malzemelerin de çevreye atılması, doğanın kirlenmesine neden olan faktörlerin başında gelmektedir. Geri dönüşüme tabi olan malzemeleri çevreye veya çöp kutularına değil, geri dönüşüm kutularına atarak, hem çevremizi temiz tutmuş olur hem de ekonomiye katkıda bulunuruz.
Geri kazanımla birlikte, doğal kaynaklarımızı korumuş olur, enerji tasarrufunun sağlanmasına katkıda bulunuruz. Böylece çöpe giden atık miktarı azalır ve geleceğe yatırım yapılmış olur.
İlçemizin bazı noktalarında sıkça karşılaşılan ve neredeyse kanıksanan evsel atıklar ve moloz atıkları, duyarlı vatandaşların tepkisini çekiyor. Üstelik bazı yerlerdeki atılan eski eşyalar veya molozların çok olması, bu konuda gereken hassasiyetin ve duyarlılığın gösterilmediğini de gözler önüne seriyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X