Bayram pazarı katkı sağlıyor

13 Haziran 2024 17:18
Bayram pazarı katkı sağlıyor

Kurban Bayramı öncesinde ilçemizde ticari olarak hareketlilik yaşanmaya başladı. Gölcük’te geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi artık geleneksel bir hale gelen bayram pazarı bu yıl da kuruldu. Gölcük’te her dini bayram öncesinde kurulan bayram pazarları, esnafın dükkanları önüne tezgahlarını açarak satış yapabilmesine, belirlenen yerlerde de esnafının tezgah açarak satış yapmasına olanak sağlayarak esnafın bayram öncesinde satış yapabilmesine ve satışlarını arttırmasına imkan sağlıyor.

Bayram pazarının kurulmasıyla birlikte esnaflar daha da canlılık ve hareketlilik beklerken, vatandaşlarda kurulan bayram pazarında alışverişlerini yapma imkanı buluyor. Alışveriş için bayram pazarını tercih eden vatandaşlardan bazıları, havaların sıcak olması dolayısıyla alışverişlerini daha çok akşama doğru yapmaya özen gösteriyor.

İlçemizde kurulan bayram pazarı ayrı bir önem taşıyor. Bayram pazarının kurulması ile birlikte, şehir merkezi adeta bambaşka bir kimliğe bürünüyor. İlçemizde yaşayan vatandaşlarda kurulan bayram pazarına büyük ilgi göstererek, alışverişlerini ilçemizde yapmaya özen gösteriyorlar. Bayram pazarının kurulduğu günlerde vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği alışveriş tezgahları, renkli görüntülere sahne oluyor. Bayram pazarı için açılan stantlarda birçok ürün çeşidinden bulabilmekte mümkün oluyor. Vatandaşların bayram alışverişlerini ilçemizde yapmaları esnaflar açısından ve ilçe ekonomisi açısından büyük önem taşıyacak aynı zamanda hareketlilik getirecektir.

Öğrenciler için tatil başlıyor

2023-2024 eğitim-öğretim dönemi, öğrencilerin karnelerini almasıyla birlikte sona erecek. Eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla birlikte öğrenciler derslerinde başarılı olabilmek için çok çalışarak, iyi bir tatili de hak ettiler. Geçen bir yılın ardından öğrencilerin elde etmiş olduğu başarıda ise pay sahipleri muhakkak ki bulunuyor. Başarı çıtasının yükselmesinde öğrencilerin azimle ve ciddiyetle çalışması kadar, okul idarecileri, öğretmenler ve velilerin payının da büyük olduğunu unutmamak gerekiyor.

Aslında başarı, bir zincirin halkaları gibi birbirine sımsıkı bağlı olarak işliyor. İlçemizde bulunan okullar, eğitim-öğretim dönemi içerisinde öğrencilerine yalnızca dersler konusunda eğitim vermekle kalmamış, aynı zamanda sosyal sorumluluk projelerin içinde de yer almalarını sağlamıştır. Okulların düzenlemiş oldukları sosyal faaliyetler ve sanatsal faaliyetler ile sanatın toplumun tüm kesimlerine yayılması için vermiş oldukları katkılarda önemli bir yer tutmaktadır.

Yaz tatilinde çocuklar, kendi el becerileri, hobileri, ilgi duyduğu sanatsal faaliyetler ve spor dallarına da yönlendirilmeli diye düşünüyorum. Çocukların uğraş verdikleri sanatsal faaliyetler, ruhen dinlenmelerine de olanak sağlayacaktır. Resim sanatına ilgi duyan bir öğrenci, tualin karşısında elinde fırçasıyla belki kendi iç dünyasını resimleyecek, belki de geleceğe dönük beklenti ve hayallerini. Müzik sanatına ilgi duyan öğrenci elindeki müzik aletiyle yeteneğini daha da geliştirme fırsatı yakalayabilecek, tiyatroya ilgi duyan çocuklar, seyretmiş olduğu tiyatro oyunundaki karakterlerin dünyasına gidebilecektir. Bu nedenle tatil döneminin iyi değerlendirilmesi, çocukların sanata ilgi duyması ve sosyal olarak etkinliklere daha fazla katılması sağlanmasının faydalı olacağını düşünüyorum. 

Bununla birlikte öğrencilerin zamanlarını kitap okuyarak değerlendirmeleri de, onların yararına olacaktır. Çocukları kitap okumaya teşvik edebilmeli, yaşça büyük olanlarda küçüklerine kitap okuma kültürünün yerleşmesi konusunda örnek olabilmelidir. Okullarından mezun olarak, eğitim-öğretim hayatlarına başka okullarda devam edecek olan öğrencilere de yollarının ve bahtlarının açık olmasını diliyor, tüm öğrencilerin iyi bir tatil dönemi geçirmelerini temenni ediyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X