Aynı sorunlar tekrarlanıyor

17 Aralık 2018 14:22

D-130 Karayolu üzerinde bulunan ilçemizde, yayaların emniyetle yolun karşısına geçebilmeleri için alt ve üst geçitler bulunuyor. Üstgeçitlerden ilçemizde bulunan yalnızca iki adedi asansörlü olmasına rağmen, vatandaşlar emniyetleri açısından üst ve alt geçitleri tercih ediyor. Kendi emniyetini düşünmeyen, kendisini olduğu kadar araçları da tehlikeye atan bazı yayalar ise bırakın alt ve üst geçitleri kullanmayı, yaya şeritlerini bile tercih etmeyenler olabiliyor.

 Oldukça tehlikeli olan bu hatalı davranışlar, maalesef bazen kazalarla sonuçlanabiliyor. İlçemizde yaşayan yaşlı ve engelli vatandaşlar için asansörlü veya yürüyen merdivenli  üst geçitlerin arttırılması da önem taşıyor. Bazı üstgeçitlerin merdivenlerinin oldukça dik olması, bazılarının ise bakımdan geçirilmesine ihtiyaç duyulması da sorun oluşturabiliyor.

  Birde ilçemizde bulunan alt ve üst geçitlerin temizlik sorunuyla devamlı karşılaşmak mümkün oluyor. Alt ve üst geçitlerin, bazı duyarsız ve insanlara saygısı olmayan kişilerce kirletilmesi, altgeçitlerin adeta çöplüğe çevrilmesi ve duvarlarına sürekli yazılar yazılması da yine vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılanıyor. Özellikle okula yakın bölgelerde bulunan alt geçitlerin temizliğinin yapılmasına rağmen kirletilmesi ise duyarsızlığın boyutunu gözler önüne seriyor.

 Alt ve üst geçitler ne kadar temizlenirse temizlensin, oralara zarar verilmemesi gerektiği ve toplumun ortak olarak kullandığı yerlerin bilincinde olunmadıkça bir fayda sağlamayacaktır. Alt ve üst geçitlere boyalarla yazı yazarak karalayanlara sormak istediğim şu ki; acaba evinizin duvarlarına da yazılar yazıp karalıyor musunuz? Toplumda ortak kullanılan yerlere sahip çıkmak en azından zarar vermemek, herkesin vatandaşlık görevi olduğunu da unutmamak gerekiyor.

 Sorumsuzluk…

Günlük yaşantıda karşılaşılan bazı olaylar, bazı kimselerin oldukça sabırsız davranışlarda bulunduğunu gözler önüne sermektedir. En küçük bir olayda dahi oldukça fazla tepki verenler, sabır, hoşgörü ve saygı kavramını da unutmuş görünüyor. Son yıllardaki araç sayısında meydana gelen artış, otopark ihtiyacına neden olsa da, araçları olur olmaz yerlere park ederek, trafiğin akışına engel olarak kimseye saygısızlık yapma veya başkalarının ulaşım hakkına saygısızlık yapma hakkını da vermediği kanaatindeyim.

 Ama gelin görün ki, bu duruma hemen her yerde rastlamak mümkün olabiliyor. Özellikle hafta sonlarında trafikte artış gösteren araç sayısıyla beraber, karşılaştığımız hatalı park sayısında da artış meydana geliyor. Sorumsuz davranan bazı sürücüler, sırf kendi işlerini görmek amacıyla, araçlarını istedikleri yere istedikleri şekilde park etme hakkını da kendisinde görebiliyor. Böyle olduğunda diğer sürücülerin mağdur olacağını, hiç aklına getirmiyor veya getirmek istemiyor.

 Binaların giriş kapılarına dahi araçlarını park edenler, o binada olası acil durumda müdahale imkanına engel olduğunu aklının ucundan bile geçirmiyor veya duyarsız davrandığından düşünmek istemiyor. Bu şekilde duyarsız davranan kimseler, kendileri de aynı sorumsuz davranışlarla karşılaştığında ne tepki verirler acaba?

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X