Araç yoğunluğu artış gösterdi

13 Eylül 2022 17:23

Gölcük’te nüfusla doğru orantılı olarak, araç sayısında da artış oluyor. Artan araç sayısı aynı zamanda otopark ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Yeni eğitim-öğretim yılı önceki gün ilk ders zilinin çalması ile başladı. Bununla birlikte okul heyecanı da başlamış oldu. Okulların açıldığı ilk gün araç yoğunluğunda belirgin bir artış görüldüğünü söyleyebiliriz. Okulların açıldığı sabah saatlerindeki araç yoğunluğu yalnızca ilçemizin içinden geçen D-130 Karayolunda değil, diğer cadde ve sokaklarda da kendisini gösterdi.İlçemizin Değirmendere yönünden girişi olan Kerimağa rampasında sabah saatlerinde başlayan araç yoğunluğu, D-130 Karayolu’nun ilçemizin içinden geçen kısmı boyunca devam etti.

Değirmendere yönünden ilçemize ilk giriş noktası olan Donanma Caddesi’ndeki trafik ışıklarının olduğu yerde araç yoğunluğunun, Kerimağa rampasının başına kadar uzayıp gittiği görüldü. Bu noktadaki araçların Donanma Caddesi’ne dönüş için kullanmış oldukları cep ise araç yoğunluğundan dolayı tamamen dolu idi. Donanma Caddesi’ne dönecek olan araçların oluşturduğu yoğunluk, ana caddedeki ulaşımı da etkileyebiliyor.

İlçemiz genelinde yayaların emniyetle karşıya geçişlerini sağlamak amacıyla, belirli noktalarda yaya geçitleri bulunuyor. Bazı sürücüler, kendileri de trafikte araç kullanmalarına rağmen, diğer sürücülere gereken duyarlılığı göstermeyip, kendi bildiklerini okumaya devam ettiklerini görebilmek maalesef mümkün olabiliyor. İstediğim yere, istediğim şekilde park ederim mantığıyla hareket eden bazı sürücüler, diğer sürücülerin ve yayaların haklarına gereken saygıyı göstermiyor.

Yaya geçitlerinde önceliğin yayalarda olduğu unutulmaması gerekiyor.Bazı bireyler, yapmış oldukları davranışlarla çevresine örnek olurlar. Toplumda örnek davranışlar sergilemek, aynı zamanda o kimsenin saygınlığını da arttırmaktadır.

İnsanların ortak olarak yaşamış oldukları yerlerde saygı önemli bir yer tutmaktadır. Saygı kavramı yalnızca büyüklerin küçüklerinden beklediği bir davranış veya söz olmaktan çıkıp, herkesin birbirine göstermek durumunda bulunduğu bir davranış biçimidir. Saygı yalnızca toplumda değil, bulunmuş olduğumuz her yerde gösterilmesi gereken ve beklenen bir olgudur.

Yalnızca yaya geçitlerinde değil yayaların olduğu her yerde daha dikkatli araç kullanmak önem arz ediyor. İlçemizin birçok noktasına yapılan hız kesiciler ise yaya ve araç sürücülerinin güvenliği için etkili oluyor. İnsan hayatı her şeyden değerlidir. Trafikte güvenli sürüşün sağlanması hem sürücü hem de trafikte bulunan diğer kişiler için yaşamsal düzeyde önemlidir.

Okulların açıldığı ilk günde araç yoğunluğunun geçtiğimiz günlere göre fazla olmasının ise normal olduğunu düşünüyorum. Bununla birlikte ilçemizde bulunan köprülü kavşaklar, anayoldaki ve köprülü kavşakların bağlantılı olduğu caddelerdeki trafik akışının daha sağlıklı bir şekilde işlemesine büyük olanak sağlarken, bu noktalarda ulaşımın daha akıcı olmasına da büyük katkı sağladı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X