Araç parkları ve yaya güvenliği

03 Nisan 2022 14:45

Artan araç sayısı ile birlikte, otoparka da her geçen gün biraz daha fazla ihtiyaç duyuluyor.İlçemizde araç sürücüleri tarafından yoğun olarak kullanılan ve tercih edilen yerlerden olan eski Gazi Ortaokulu’nun bulunduğu alan uzun bir süreden beri araç sürücülerinin hizmetine sunularak, otopark olarak kullanılmaya devam ediyor. Şehir merkezinde olmasından dolayı, araç sürücüleri tarafından yoğun olarak ilgi gören otopark alanında en fazla görülen sorun ise daha önceleri de ifade ettiğim gibi bazı araç sürücülerinin otopark alanında, diğer araçların otoparktan çıkışını engelleyecek bir şekilde araçlarını park etmeleri olarak görülüyor.

Alanda yapılan bakım çalışmaları kapsamında zemindeki bozukluklar yapılan asfalt düzenlemeleri ile giderilmiş, hatalı parkların önüne geçilmesi amacıyla da araç park çizgileri çizilmişti. Bazı araç sürücülerinin, alanda park yeri olmamasına rağmen, belirlenen çizgilerin dışında araçlarını park etmeleri, diğer araç sürücüleri için sorun oluşturuyor. Aracını belirlenen çizgiler içine park eden sürücüler, rastgele park edilen araçlar yüzünden sıkıntı yaşayabiliyor.Bu kez otopark olarak kullanılan alana kapasitesinden fazla araç park edildiğinde, diğer araç sürücüleri araçlarını park ettiği yerden çıkarabilmek için uzun uğraşlar verebiliyor.  Bu istemeyen durumla bende bir iki defa karşılaşmış, bir süre, aracını hatalı olarak park eden araç sürücüsünü beklemiş ve araç sürücüsünün geldiğindeki rahat davranışları gördüğümde hepten şaşırmıştım. Yani otopark alanında hatalı araç parkları normalmiş gibi davranışlar içinde olanlar var herhalde…

İlçemizdeki dar sokaklarda yaşanan hatalı araç parkları, hem araç sürücülerinden hem de yayalardan tepki çekmeye devam ediyor. Tek yönlü araç parkı imkanı bulunan sokaklara, araçların çift yönlü olarak park edilmesi, trafik akışını etkilediği gibi bazı araç sürücülerinin araçlarını yaya kaldırımına park etmeleri, yayaları da fazlasıyla etkiliyor.Bunun örneklerine şehir merkezine yakın noktalarda olduğu gibi Değirmendere’de de denk gelebilmek mümkün oluyor. Beldede bazı araç sürücülerinin yayalara ait olan kaldırımlara araçlarını park etmeleri, yayaların araç yolundan yürümelerine neden oluyor.  Kaldırımlara yapılan araç parkları, neredeyse kaldırımın tamamını kaplıyor. Kaldırımları kaplayan araçlar nedeniyle, yaya olarak mecburen araç yolunda yürümek zorunda kalabiliyorsunuz.Bu ise emniyetsiz durumların ortaya çıkmasında etken oluyor.

Değirmendere Dörtyol kavşağındaki hatalı araç parkları sürüyor. Kavşak içine yapılan araç parkları, araç sürücülerinin görüş açılarını kapattığından dolayı, emniyetsiz durumların ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Hatalı araç parkları konusunda yaşanan diğer bir sorun ise engelli vatandaşların kullanmış oldukları engelli rampalarının önüne yapılan araç parkları oluyor. Bazı sürücülerin bu konudaki duyarsızlığı ise maalesef devam ediyor. Engelli vatandaşların, yaya kaldırımından inişte ve çıkışta kullanabileceği tek yer olan engelli rampalarına araç park edilmesi, engelli vatandaşların ulaşımda sorun yaşamalarında en büyük etken oluyor. Bu konuda gereken duyarlılık gösterilmesi gerektiği gibi empati yapmanın da önem taşıdığını düşünüyorum.

İlçemizde araçlar için yeterli otopark imkanı olmayabilir fakat bahsetmiş olduğum sorunların büyük bir kısmının, bazı sürücülerin duyarsız davranmalarından kaynaklandığını söylemekte sanırım yanlış olmaz.  

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X