Annelerin değeriiyi bilinmeli

06 Mayıs 2021 15:44

Mayıs ayının ikinci haftasına denk gelen pazar günü, Anneler Günü olarak kutlanmaktadır. Böyle özel bir günde anneleri anlatmaya kelimeler yetmezse de, bu önemli ve özel günün çocuklar için olduğu kadar anneler içinde ayrı bir yeri ve önemi vardır. Hayatımızın vazgeçilmeleri olan annelerimizi her zaman olduğu gibi bir kez daha anmak ve onurlandırmak amacıyla tüm dünyada kutlanan özel bir gün olan Anneler Günü’nde, annelerin toplum ve insanların hayatındaki kutsal yeri ve önemi anlatılmaktadır.

 Annelerimizi elbette bir gün ile anmak ve onların hayatımızdaki özel yerini bir günde onlara anlatmak mümkün olmasada, böylesine özel bir günde Onlara sevgimizi bir kez daha hissettirmek gerekiyor.Pandemi nedeniyle birçoğumuz böylesine özel bir günde annemizin yanında olamasak da, telefon ile söyleyeceğimiz en içten duygularla annelerimizin bizler için ne kadar değerli ve önemli olduğunu hissettirebiliriz.Dünyada hiçbir şeyle ölçülemeyecek kadar önemli bir değer olan anneleri, Onların bu özel gününde daha iyi anlamalı ve bizler için yaptıklarını daima hafızalarımızda canlı tutmalıyız.

 Annelerimiz bizlerin var olma sebebi, hayatımızın en güzel yerinde, bir benzeri daha bulunmayan kutsal varlıklardır. Annelerimiz fırtınalı günlerde zor ve sıkıntılı anlarımızda sığınacağımız bir limandır. Annelerimiz yalnızca iyi günlerimizde değil, hayatımızın zor günlerinde yanımızda olan, bizi koruyup kollayan, ‘önce çocuklarım’ diyen sevgi dolu insanlardır.

 Annelerimizin bizlere öğretmiş olduğu terbiye ile yetişir, yine onların vermiş olduğu öğütlerle hayatımıza yön veririz.Annemiz, bize daima doğruluğu, dürüstlüğü, önce insan olmayı öğreten, sevincimizi ve hüznümüzü paylaştığımız, her sorun ve sıkıntılarımızda yanımızda olan en büyük dert ortağımız ve sırdaşımızdır. Kimselerle paylaşamadığımız birçok şeyi paylaştığımız, yeri geldiğinde içimizi döktüğümüz iyi bir dinleyici ve sorun çözücüdür annelerimiz.   

 Küçük yaşlardan itibaren her davranışını örnek aldığımız, bizleri büyütürken her sıkıntıya göğüs geren, çocukların yetişmesinde ve yarınlara hazırlanmasında iyi bir rol modeldir annelerimiz. Kendi sorun ve sıkıntısını unutup, bizim derdimizle dertlenen, hastalandığımızda başımızdan ayrılmayan iyileşmemiz için çırpınıp duran bir doktordur annelerimiz.

 Küçük yaşlardan itibaren hayatı bizlere öğreten, iyilik, doğruluk ve dürüstlükten asla ayrılmamamız gerektiğini öğüt veren, önce insan olmanın ne kadar ayrıcalıklı olduğunu aşılayan bir öğretmendir annelerimiz. Yaşantımızda karşılaşmış olduğumuz zorluklarla başa çıkmaya çalışırken, çocuklarını teselli ederek onlara moral veren en büyük destekçi, adeta sabır taşıdır annelerimiz. Aza kanaat etmeyi bilen, yoklukta önce çocuklarım diyen, her kötü günün mutlaka bir aydınlığı olacağını bizlere aşılayan iyilik melekleri olan annelerimiz.

 Annelerin ailelerinin hayatında bu kadar önemli ve değerli yerleri var iken annelerimizin hakkını ne yapsak ödeyemeyiz. Annelerin önemini, değerini anlamak ve anlatmak için elbette bir gün yeterli olmayacaktır. Annelerimizin değerini her zaman olduğu gibi bir kez daha bilmeli, Onlara bizler için ne kadar değerli ve özel olduklarını hissettirebilmeliyiz. Bu vesile başta annem ve eşim olmak üzere, tüm annelerin ellerinden öpüyor, sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X