Anıtpark çocuklarla şenlendi

01 Haziran 2016 16:55

Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve 26 okulun katılmış olduğu 1. Dil Panayırı, Anıtpark’ta renkli görüntüler oluşturdu. Öğrenciler açmış oldukları stantlarda ürünlerin tanıtımını yaparken, alanda bulunan vatandaşlara yabancı dilde anlatım sunmaları ise görülmeye değerdi. Öğrenciler bu sayede sadece yabancı dilde konuşarak okullarında almış oldukları dil öğrenimlerini pratiğe de dökme fırsatı yakalamış oldu.

Çok sayıda vatandaşın katıldığı ve öğrencilerin yabancı dildeki teorik bilgilerini pratiğe aktarmak için 26 okulun katılımı ile gerçekleştirilen ve Gölcük’te bir ilk olan 1. Dil Panayırı’nda oldukça keyifli dakikalar yaşandı. Her okulun farklı bir etkinlikle katıldığı festivalde öğrenciler İngilizce, Almanca ve Arapça gibi dünya dillerini günlük yaşamda kullanarak pratik yapma imkanını buldu.

Anıtpark’ın ortasında kurulan sahnede öğrenciler yabancı dilde şarkılar söylerken, açılan stantlarda da, vatandaşlara yabancı dilde çeşitli sunumlarda bulundular. Öğrencilerin açılmış olan stantlarda sunumlarını yaparken sergilemiş olduğu heyecan ise gözlerden kaçmadı. Dil Panayırı’nı izlemeye gelen Protokol üyelerinin öğrencilerle İngilizce konuşması ise etkinliğe ayrı bir renk kattı. Bazı vatandaşlarda hafızalarında kalan yabancı dil ile öğrencilerle konuşmaya çalıştı.

Günümüzde artık yalnızca bir değil, birden fazla yabancı dil ihtiyacı olduğu bir gerçek. Bir lisan bir insan düşüncesiyle öğrencilerin Dil Panayırı’nda sergilemiş oldukları yetenek ve çocukların öğrendikleri yabancı dilleri iyi bir şekilde pratiğe dökmeleri ve bu kabiliyetlerini daha ileri dereceye taşımaları açısından oldukça önemli buluyorum.

Okullarda yıl sonuna doğru yaklaşılmasıyla birlikte, eğitim-öğretim yılı içerisinde öğrenmiş oldukları yabancı dil bilgilerini de ilçemizde pratiğe dökmeleri, onlar için de büyük bir avantaja dönüşmüştür. Yabancı dilde pratik yapmanın çok önemli olduğu düşüncesinden yola çıkarak, bu tür etkinliklerin düzenlenmesi çocukların gelecek yaşamlarında da önemli bir tecrübe olacaktır. Bazı bilgiler her ne kadar teorik olarak öğrenilse de, pratik yapılınca daha iyi pekiştirilmektedir.

Gölcük’te eğitim gören öğrencilerin, ilçemizde yaşayan vatandaşlarımıza yabancı dilde sunum yapmaları ve yabancı dil konusundaki yetenek ve becerileri, alanda bulunan herkesin takdirini topladı.

Gerçekleştirilen 1. Dil Panayırı’nın, başta öğrenciler olmak üzere, etkinliği izlemeye gelen vatandaşlara da büyük katkı sağladığını düşünüyor, Dil Panayırı’nın bundan sonraki yıllarda da geleneksel hale gelmesini ümit ediyorum. Öğrencilerinde topluluk karşısında göstermiş oldukları yabancı dil performansı nedeniyle ayrıca tebrik ediyorum. 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X