Altyapı çalışmaları

31 Aralık 2015 14:58
Gölcük’te birçok noktada gerek altyapı, gerekse üstyapı anlamında çalışmalar gerçekleştiriliyor.

 İlçemizdeki eksikliklerin giderilmesi adına yapılan bu çalışmalar vatandaşlar tarafından da takdir görüyor. Tabiki düzeltilmesi gereken eksiklikler mutlaka bulunuyor fakat yeni bir şeyler yapılırken, başka yeni sorunlarda ortaya çıkabiliyor. 

 İlçemizin gelişip büyümesiyle birlikte mevcut altyapı ve üstyapı bazı bölgelerde yeterli gelemeyebiliyor. Özellikle her geçen gün yeni yerleşim yerlerinin artmasına bağlı olarak, gerek altyapı, gerekse üst yapı ihtiyaçları doğuyor. Buna bağlı olarak belediyeler ve diğer kurumlar ihtiyaç duyulan noktalardaki eksikleri gidererek tamamlama yoluna gidiyor.

 Özellikle son aylarda altyapı anlamında birçok yerde kazı çalışması yapılarak, kar ve yağmurlar başlamadan gerekli önlemler alınmaya çalışıldı. Zaten nüfus olarak büyüyen bir yerde altyapı ihtiyacı da devamlı zaruriyet haline geliyor. 

Vatandaşlarımızın çoğu zaman dile getirdiği ve benimde gözlemlediğim sorun ise altyapı eksikliği olan yerlerdeki çalışmalarda bir taraf düzeltilirken etrafın daha fazla bozulması ve çalışmalar sona erdiğinde eski görüntüsünü aratır olması yapılan hizmetleri gölgede bırakıyor. Yani bir yerde kazı yapılıyorsa, kazı yapılan bölgedeki elektrik, su, telefon gibi yer altından geçen diğer hizmetlerinde unutulmaması gerekiyor. Yine buna bağlı olarak kazı çalışması yapılan yerlerden çıkarılan hafriyat, gelişigüzel bırakıldığında vatandaşların kullandığı kaldırımlar da kullanılamaz hale geliyor. 

 Eksik yapılan işler, diğer yapılan güzellikleri bir anlamda örtüyor. Bu çalışmalar ve hizmetler elbette ilçemiz için, biz vatandaşlar için yapılıyor. Benim bahsetmek istediğim yapılan güzelliklerin ve hizmetlerin yine güzel bir şekilde sonlandırılması. Yani altyapı sorununu çözmek adına yapılan maliyetli çalışmalar, yapılan işlerin tam anlamıyla sonlandırılmamasıyla birlikte sıkıntı yaratıyor.

 Denizevler başlıyor

 Gölcük için belkide en büyük projelerden birisi olan Kentsel Dönüşüm Projesi, Denizevler ile nihayet başlıyor. Kentsel dönüşüm özelikle Denizevler için ayrı bir anlam taşıyor. Çünkü 17 Ağustos Depremi’nde ilçemizdeki en büyük yarayı da Denizevler almıştı. Yaşanan deprem sonrasında Denizevler’de oturan hak sahiplerinin bir kısmı binalarını boşaltmış, bir kısmı ise hala oturmaya devam ediyordu. Denizevler Mahallesi sakinleri kentsel dönüşümün kendi bölgelerinde bir an önce başlaması gerektiğini defalarca ifade etmişlerdi.

 Kentsel dönüşüm kapsamında hak sahipliği tespit çalışmalarını yürüten firmanın ise yaklaşık 10 günlük bir süre içerisinde hak sahipliği tespitine başlaması bekleniyor. Yani o bölgede bulunan binalardaki vatandaşlarla görüşmeler yapılmaya başlanacak. Görüşmeler kapsamında ise gayrimenkul tespitleri yapılacak. Denizevler aslında bölge olarakta dönüşüme müsait bir alan üzerinde bulunuyor. Burada bulunan vatandaşların en büyük beklentisi kendilerinin mağdur edilmeden sağlıklı bir dönüşümün gerçekleştirilmesi. Zaten yetkililerde bu konuda vatandaşların mağdur edilmeyeceğini önemle belirtiyor. Denizevler ile başlayacak olan dönüşümün ilçemiz için hayırlı olmasını diliyorum.

 Kar, Gölcük’e ayrı bir renk kattı

 Yılın ilk karı ilçemize önceki gün yağdı. Özellikle çocukların dört gözle beklediği kar, ilçemizde güzel görüntülere sahne oldu. Kar yağışı ana arterlerde ulaşımda aksamalara sebep olmazken, araç sürücülerinin yinede kar yağışıyla birlikte zor anlar yaşadığı da gözlerden kaçmadı. Araçlarında kış lastiği bulunmayan sürücüler özellikle ara yollarda ve rampalarda zor anlar yaşadı. Burada şunu özellikle belirtmek istiyorum ki, yoğun kar yağışının olduğu günlerde vatandaşların toplu taşıma araçlarını kullanmaları daha doğru bir tercih olacaktır.  

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X