‘Transferlerimiz yaz dönemi bitecek’
06 Haziran 2024 14:52

‘Transferlerimiz yaz dönemi bitecek’

‘Transferlerimiz yaz dönemi bitecek’

Kocaelispor Başkanı ve 9 Haziran’da yapılacak kongrede tek başkan adayı olan Recep Durul, transfer ile ilgili süreçlerde tek yetkilinin Ertuğrul Sağlam olduğunu vurguladı. Federasyondan 300 milyon TL civarı harcama limiti beklediklerini belirten Durul, “Transferlerimizin tamamını yaz döneminde bitireceğiz” dedi

Kocaelispor’da 9 Haziran’da yapılacak kongre öncesi tek başkan adayı olan, mevcut başkan Recep Durul, dün Maide Restoran’da bir proje tanıtım toplantısı düzenledi. Maide Restoran’ın üst kattaki  salonunda düzenlenen etkinliğe katılım yoğun olurken, salonda Kocaelispor bayrağının olmaması dikkatlerden kaçmadı.Başkan Durul’un, Kocaelispor Başkan adayı kimliği ile toplantıyı düzenlemesinden ötürü böyle bir karar verdiği öğrenildi.

Konuşmasına iki aylık başkanlık dönemi ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak başlayan Başkan Durul, “Neden aday olduk? Biz niçin adayız? Kocaelispor yönetiminde 4 yıldır görev yaptım. Bu görev süresi içerisinde elimden geldiğince maddi manevi destek olmaya çalıştım. Böyle duygusal bir 4 yıl geçirdik. Bu 4 yılda 2 şampiyonluk 1 küme düşme 1 yeniden üst lige çıkma ve bu sene de şampiyonluğu sonuna kadar kovaladık. Santraforumuzun olmayışı ve hocamızın gidişi, maalesef başarısız olmamıza neden oldu. Tabii, başarı görecelidir. Santraforsuz ve hocasız bir takımla başarılı ya da başarısız olarak değerlendirmeler farklı olabilir.

'İYİ BİR SANTROFORSUZ BAŞARI GELMİYOR'

Personelimizin ve futbolcularımızın cari ödemeleri ve diğer ödemeleri karşılamak için hiçbir çıkar gözetmeksizin başkanlığım döneminde hemen harekete geçtim. Ertuğrul hoca takımın başındayken son 8 maçımızı kazanamamıştık. Ertuğrul hocanın elinde satraforu yoktu. Demek ki iyi bir santraforsuz başarı gelmiyor. Atanınız ve tutanınız iyi olmalı. Geçen yıl tutan iyiydi de atan iyi değildi.'' ifadelerine yer verdi.

'GÜRSEL İLE DEVAM ETMEMEYE SAKARYA MAÇI ÖNCESİ KARAR VERDİM'

Durul, Mustafa Gürsel döneminin sonlandırılması ile ilgili; “Mustafa hoca da geldikten sonra elimde santrafor yok dedi… Mustafa hocayı bu malzeme nedeniyle suçlamayalım Mustafa hocayı bir kaç hafta görelim dedim . Mentör Turgay Biçer gelmesiyle takımın performansında gözle görülür bir değişiklik oldu. Mustafa hoca ile de bir çıkış yakalandı ama sonrasında yine düşüşe geçtik. Gürsel ile devam etmemeye Sakarya maçı öncesi karar verdim. Ama kaptanlar geldiler Sakarya maçında hocaya ihtiyacımız yok kazanacağız dediler. O yüzden de devam ettik. O maçta 9 oyuncumuz serumla maça çıkmıştı. Sakarya maçı sonrası yolu ayırdık.'' açıklamalarında bulundu.

‘ŞEHRİN ÜST AKLI BÜYÜKAKIN’

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın Kocaelispor’a verdiği desteklerden ötürü minnettar olduğunu belirten Başkan Durul, “ Başkanımız her zaman bize destek oluyor. Ancak sadece onun destekleriyle bu iş yürümez. Zaten öyle olsa herkes Kocaelispor başkanlığı yapabilirdi. Biz mali açıdan da güçlü bir yönetim kurarak, Kocaelispor’un ihtiyaçlarını karşılayabileceğimiz ölçüde karşılayıp, sonra Büyükşehir’e gideceğiz. Mali açıdan güçlü bir yönetim kuracağız “ ifadelerine yer verdi.

‘TRANSFERLER YAZ SEZONUNDA...’

Kocaelispor’un transfer politikasına değinen Durul, ''Transferlerimizi yaz sezonunda bitirmeyi düşünüyoruz. Devre arasına oyuncu ihtiyacı bırakmayacağız. Teknik direktörümüz Ertuğrul Sağlam bizim başmühendisimiz.  Transferlerimizin tamamını yaz döneminde gerçekleştireceğiz. Devre arasına transfer bırakmak istemiyoruz. Başmühendismiz hocamızın kontrolünde her türlü ihtiyacı karşılayacağız” dedi.

24 HAZİRAN’DA AÇIKLANACAK’

Kocaelispor’un bu sezon transfer politikasına yönelik açıklamada bulunan Durul, ''Federasyon harcama limitleriyle ilgili kararını 24 Haziran'da açıklayacak. Federasyonun açıkladığı limitlere göre transfer yapabiliyoruz. Geçen yıl 300 milyon TL gelirimiz oldu. O nedenle tahminen 300 milyon TL civarı bir harcama limitimiz olacak.'' dedi.

‘FUTBOLCU AÇIKLAMAK DOĞRU OLMAZ’

Hangi bölgelere transfer yapılacağı ile ilgili bir açıklamada bulunmaktan kaçınan Durul, “Bunlar off the record konuşulması gereken konular… Burada açıklayamam. Ayrıca mevcut oyuncularımız için de bunu buradan açıklamak doğru olmaz. Gerekli yerlere gerekli transferler yapılacak” ifadelerine yer verdi.

HARCAMA LİMİTLERİ NASIL BELİRLENİYOR?

TFF tarafından açıklanacak limitler, takımların harcama limitleri birçok değişken kritere göre belirleniyor. Kulüplerin futbolcu maaş bütçeleri, gelir giderleri, oyuncu satışları, sponsorluk gelirleri gibi bütçelerin ana gelir kalemlerini oluşturan maddeler en önemlileri ancak bunlar dışında birçok değişken faktör de söz konusu. Açıklanacak limitlerde yüzde 30’luk sapma hakkı bulunuyor.

X