Gölcükspor’da yeni başkan Özdemir
05 Haziran 2024 17:37

Gölcükspor’da yeni başkan Özdemir

Bölgesel Amatör Lig’de mücadele eden temsilcimiz Gölcükspor'un olağanüstü genel kurul toplantısı, Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi'nde gerçekleştirildi. Kongrede tek aday olan Kadir Özdemir, üyelerin oy birliği ile başkan seçildi

Bölgesel Amatör Lig’de mücadele eden temsilcimiz Gölcükspor, olağanüstü genel kurul toplantısını dün Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi'nde yaptı. Kongreye; Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyon Başkanı Murat Aydın, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, AK Parti Gölcük İlçe Başkanı Kemal Yavuz, Cumhuriyet Halk Partisi Gölcük İlçe Başkanı Mehmet Uzuner, Gölcük Belediyesi Eski Başkanları Şaban Aktürkoğlu ve Mehmet Ellibeş, ilçemizdeki dernek ve sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri, kongre üyeleri ve davetliler katılım gösterdi.

‘DAHA ÜST LİGLERDE YER ALMASINI TEMENNİ EDİYORUZ’

Kongrede ilk olarak divan kurulu seçimi yapıldı. Divan başkanlığına Necmi Kocaman, üyeliklerine ise Ali Sevim ve Severcan Kara, oy birliği ile seçildi. Devamında bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı’mız okundu. Kongrede ilk olarak sözü alan Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, “Gölcükspor, ilçemizin çok önemli markalarından biridir. Geçmiş dönemdeki başkan ve yöneticilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Gölcükspor, bizce hak ettiği yerde bulunmamaktadır. Statüsü çok değişik bir ligdedir. Daha az puan alan takımlar ligde kaldılar. Bu sene de Gebze, Karamürsel, Darıca gibi ilimizi temsil edeceğiz. Kulübümüze katkı sağlayan geçmiş dönem başkan ve yöneticilerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz. Gölcükspor’un daha üst liglerde yer almasını temenni ediyoruz. Gölcükspor’umuzun her zaman yanındaydık, bundan sonra da yanında olmaya devam edeceğiz. Yeni seçilecek başkan ve yönetimine şimdiden başarılar diliyor, kendilerini tebrik ediyoruz” dedi.

‘KONGRENİN HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM’

Başkan Sezer'in konuşması sonrasında, kulübün yönetim kurulu faaliyet raporu, gelir - gider raporu ve denetim raporları okundu. Söz konusu raporlar, kongre üyeleri tarafından ayrı ayrı ibra edildi. İbraların ardından sözü alan Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyon Başkanı Murat Aydın konuştu ve “Kongrenin öncelikle Kocaeli ve Türk sporuna, bu işin içinde mücadele eden herkese hayırlı olmasını temenni ediyorum. Gölcükspor, bölgesel ligde yer alıyor. 2023 – 2024 sezonunda zorlu bir süreç yaşandı. Bu süreç her yerde konuşuluyor ama asıl konuşulması gereken yerlerde konuşulmamış olmasının sıkıntısını yaşıyoruz. Bugün 2023 – 2024 sezonunda 5 takımlı bir lig oynadık. Kontenjanımız 4, bundan ötürü 3 takım otomatik olarak düşürüldü. Kontenjanımız 4. 2011 yılına gittiğimiz zaman o dönemde Türkiye şampiyonaları oynanıyordu. Gölcükspor o zaman 3. Lig’teydi. Yerelde oynanan liglerde ilk dört takımlar arasına girenler Türkiye Şampiyonası’nda oynuyordu. Bu şampiyonada eleminasyon sistemi vardı. Bölge şampiyonu olanlar 3. Lig’e çıkıyordu” dedi.

‘MÜCADELE İÇERİSİNDE OLDUĞUM İÇİN YOKUM’

Sözlerine devam eden Aydın, “2011 yılı itibariyle Bölgesel Amatör Lig başladı. 2011 yılında kentimizin amatör futbol takım sayısı 135’ti. Bu kulüplere 4 kontenjan veriliyordu. Bugün takım sayısı 219, kontenjan yine 4. Biz 2011 yılından beri Kocaeli başta olmak üzere kontenjanların yeniden değerlendirilmesi ve arttırılması adına çok mücadele ettik. Ben bu dönem Amatör Spor Kulüpler Konfederasyonu yönetiminde yokum. Olmamamın sebebi; ben bu sistemin eksiklerinin olduğunu, bu eksikliklere karşı mücadele içerisinde olduğum için bu yönetimde yokum. Bizi almayabilirler, hiç gocunmuyorum. Eksiklikleri sadece bu sezon değil, her sezon eksiklikleri yazarak resmi kanallarla kendilerine ilettik. Öneriler ve fikirler de var ama dikkate alınmadı. 5 takımla kura çekmeye gittik. Kura çekiminde hiçbir takım bu statünün ne olacağını, bu statüyle nasıl lig oynayacağımızı hiçbir kulüp sormadı. Belki sorsalar cevap da alamayacaklardı. İçinde bulunduğum yapı içerisinde bende de eksikler vardır ama bu eksiklerin giderilmesi adına mücadele ettiğimizi ifade etmek istiyorum” dedi.

‘HER NOKTADA SİZLERLE BİRLİKTE OLACAĞIZ’

Başkan Aydın, konuşmasının sonunda “Statü gereği düşmelerin çok farklı sıkıntıları var. Bugün Gölcük ilçesinin markası olan Gölcükspor, Gebzespor, Darıca Gençlerbirliği, Çayırova, Karamürsel gibi ilçe takımlarının olduğu yerde ben işin kalite tarafına bakıyorum. Çok kaliteli bir lig olacağını görüyorum. 18 Temmuz’da TFF Seçimleri var. Ben sadece doğruları söylüyorum. Bugün Kocaeli kentinden TFF yönetiminde bir kişi yok. Kocaeli kenti sizin gibi kulüplerle güçlüdür. İstanbul’dan sonra en güçlü ikinci kentiz ama TFF’de temsiliyetimiz yok. Bunun olmamasında tek sorumlu ben değilim. Türkiye’de bütün yerel liglerde inanın eksikler çok. Bu eksiklerin giderilmesi için hep beraber çalışmamız lazım. Biz eğer ki sezon başlamadan 18 Temmuz TFF seçimleri öncesinde bir şeyleri gündeme getirmeden seçimden sonra bir şeyleri konuşmazsak, bunu Türkiye’ye anlatmazsak yine bu sistemden devam edeceğiz. Bir şeyler değişmezse Gölcükspor’un, Gebzespor’un canı yanacak. Bugün Gölcükspor, son haftalarda ligde kalmayı garantiledi. Bu sistemin iyi planlanıp bu lig yapısından çıkması ve daha iyi bir şekilde yapılması gerekir. Her noktada sizlerle birlikte olacağımızı söylüyor, sizlere başarılar diliyorum” dedi.

‘KULÜBÜMÜZ HAK ETTİĞİ YERDE DEĞİL’

Gündemin devam eden maddesinde, Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu 3 kişilik delege belirlenmesine istinaden Gölcükspor Kulübü’nü temsil etmek adına mevcut delege isimlerinin yerine Ahmet Şahin, Hulusi Uzuner ve Ünal Yazıcı, oy birliği ile seçildi. Yapılan yeni yönetim seçiminde, kongrede tek aday olarak Kadir Özdemir liste verdi. Özdemir, kongrede oy birliği ile yeniden başkan seçildi. Başkan seçilen Kadir Özdemir, yaptığı konuşmada “1984 yılından bugüne kadar görev almış, emek vermiş tüm büyüklerime saygılarımı sunuyorum. Vefat etmiş olanlara Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sağlıklı, huzurlu bir yaşam diliyorum. Şehrimizin markası olan ve Türkiye’nin her ilinde adımızı taşıyan, çatısı altında her görüş ve düşünceyi aynı hedefle bir mücadele içerisinde birleştiren Gölcük’ün en büyük sivil toplum kuruluşu olan ve siyaset üstü olan kulübümüzün kurumsal yapısı, tesisleri, altyapısı ile hak ettiği yerde olmadığı aşikardır. Kentimizde 20 amatör spor kulübü, altyapıları ile beraber yaklaşık 5 bin sporcu kardeşimizin hayali olacak, profesyonelliğe ilk adımı atacağı, hedeflerine koyacağı bir profesyonel kulüp olması için elimizden gelenin fazlasını yönetimimle beraber var gücümüzle çalışarak göstereceğiz. Detay vermek gerekirse önceliğimiz mali disiplin olacaktır. Gelirimiz kadar giderimiz olmasını hedefliyoruz. Sonrasında altyapılarımızın kazanmış olduğu ivmeyi daha yukarı taşıyarak altyapılarımızın daha verimli ve kaliteli olması, önceliklerimiz arasında olacaktır. Hedefimiz sağlam adımlarla kendinden emin, doğru işler yaparak bütçemizi aşmadan, kentimizin, sizlerin, taraftarımızın ve kentin tüm dinamiklerinin desteği ile lige başlayarak Gölcükspor’umuzu hak ettiği yere taşımaktır. Bu duygu ve düşüncelerle olağanüstü kongremizin hayırlı olmasını diliyor, saygılarımı sunuyorum” dedi.

LİSTELER BELLİ OLDU

Başkan Kadir Özdemir'in asil yönetim listesinde Alihan Bat, Ali Murat Bitik, Bünyamin Kaplan, Erkan Günenç, Enver Akman, Eyüp Doğan, Erdem Murtazaoğlu, Fatih Kalkan, Furkan Ellibeş, Hulusi Uzuner, Kaan Kocaman, Mustafa Emrah Kurakbelli, Murat Ağacan, Murat Aydoğdu, Mert Kurt, Öner Çelik, Tulgay Kocaman, Ünal Kesgin, Yusuf Semih Sofu ve Yılmaz Olhan yer alıyor. Denetleme kurulu asil listesinde ise Samet Taşdelen, Hüseyin Dilber ve Serhat Yıldırım bulunuyor. Yedek yönetim listesinde Önder Türengül, Serkan Sıdal, Furkan Girgin, Semih Namlı, Yağız Saral, Yunus Dursun, Engin Deniz, Şenol Şimşek, Engin Çolak, Sami Ellibeş, Mehmet Nuri Baştürk, Mehmet Erdoğan, Metin Gencer, Ertan Özel, Muharrem Kurt, Ceyhun Nerkiz, Erol Büyükoğlu, Burak Terzi, Ali Can Uzuner, Erman Suan ve Hasan Poyraz bulunurken denetleme kurulu yedek listesinde Furkan Girgin, Yağız Saral ve Yunus Dursun yer aldı. n Erdem ŞENGÜL

X