‘Halk sağlığı, sıhhatli  bir toplum amaçlar’
04 Eylül 2023 16:41

‘Halk sağlığı, sıhhatli bir toplum amaçlar’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gölcük İlçe Kadın Kolları Yönetimi, dün parti binasında haftalık olağan toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Mine İşeri, “Halk sağlığı, sıhhatli bir toplum amaçlar” dedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gölcük İlçe Kadın Kolları Yönetimi, haftalık olağan toplantısını dün parti binasında düzenledi. Toplantıya CHP Gölcük İlçe Kadın Kolları Başkanı Mine İşeri ve yönetimi katılım gösterdi. Toplantıda konuşan Başkan İşeri, “Halk sağlığının önemini vurgulamak amacıyla 2001 yılından bu yana her yıl 3-9 Eylül tarihleri arası, Sağlık Bakanlığı tarafından Halk Sağlığı Haftası olarak kutlanmaktadır. Halk Sağlığı Haftası kapsamında, halk sağlığı bilim alanını tanıtmak, halk sağlığını koruyucu sağlık hizmetleri ile toplum bilincini arttırarak hastalıkları meydana gelmeden önlemek ve hayat standardını yükseltmek, halk sağlığı çalışmalarının temel amaçlarındandır. Halk sağlığı tanımında vurgulanan hastalıkların önlenmesi, yaşamın uzatılması ve sağlığın geliştirilmesi, ancak koruyucu sağlık hizmetlerinin toplum içerisinde yaygınlaştırılmasıyla mümkündür” dedi.

‘TOPLUMSAL GELİŞMEYİ SAĞLAMAYI HEDEFLER’

Sözlerine devam eden Başkan İşeri, “Sağlığın kaybedilmeden evvel korunarak hastalıkların önlenmesi ve kişilerin hayat kalitesinin yükseltilmesi ile sağlıklı kişiler ve sağlıklı toplum oluşturmaktır. Halk sağlığı, bireyi sağlıklı ve üretken bir şekilde tutarak toplumsal gelişmeyi sağlamayı hedefler. Bu hedefe ulaşmak amacıyla bireylerin sağlıklarını korumak ve geliştirmek için gereken tüm sağlık hizmetlerini sunmak esastır. Koruyucu hekimlik çalışmalarını yaygınlaştırmak, eğitimler düzenleyip toplum bilincini ve hayat standardını yükseltmek, halk sağlığı çalışmalarının ana amacıdır. Halk sağlığı koruma görevini üstlenen organlar yurdun en ücra köşelerine kadar ulaşan personeliyle vatandaşlarımıza sağlık hizmeti sunmaktadır. Daha sağlıklı ve mutlu bir toplum için görevini özenle yapan sağlık çalışanlarımız başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın Halk Sağlığı Haftası kutlu olsun” dedi.

‘MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİK SAĞLANDI’

Başkan İşeri, açıklamasını sürdürerek “Milli mücadelenin temel taşlarından biri olan Sivas Kongresi, 4 Eylül 1919 tarihinde milletin kendi istiklalini korumak için kendi azim ve kararını ortaya koyduğu bir gündür. Sivas Kongresi, Mustafa Kemal’in Amasya Genelgesi’ni açıkladıktan sonra bir çağrı üzerine 1. Dünya Savaşı’ndan sonra işgale uğrayan Türk topraklarını kurtarmak ve Türk milletinin bağımsızlığını sağlamak için çareler aramak amacıyla seçilmiş ulus temsilcilerinin Sivas’ta bir araya gelmesiyle 4-11 Eylül 1919 tarihleri arasında toplandı. Ülkenin bütünlüğünü ve Türk ulusunun bağımsızlığını sağlamak amacıyla gerçekleşen Sivas Kongresi’nde, Erzurum Kongresi’nde alınan kararlara tüm ulusu kapsar bir nitelik kazandırılmış, yurt bütünlüğü ve bağımsızlığının sağlanmasına dair alınan kararlar aynen kabul edilmiştir. Sivas Kongresi’nin önemine gelince; bu kongre ile kongreler dönemi kapandı. Misak-ı Milli esasları belirlendi. Heyet-i Temsiliye, bütün vatanı temsil eder hale geldi. Milli birlik ve beraberlik büyük oranda sağlandı” dedi.

‘MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, LİDER OLARAK BENİMSENDİ’

Açıklamasına devam eden Başkan İşeri, “Ulusal örgütlenme tüm vatanı kapsadı. Gücünü halktan alan yeni bir otorite ortaya çıktı. Mustafa Kemal Atatürk, lider olarak benimsendi. Erzurum Kongresi kararları ulusallaştı. Mondros Mütarekesi reddedildi. Sivas Kongresi, milleti temsil eden tek kurul oldu. Tüm bağımsızlık ve milli egemenlik ilkeleri temel prensip olarak kabul edildi. Kuvayı Milliye cepheleri arasında kumanda birliği sağlandı. Manda ve himayenin kesin olarak reddedildiği, ulusal kurtuluş mücadelesinin başlatıldığı, cumhuriyetimizin ve tam bağımsız Türkiye’nin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi’nin 104. yılında Türk milleti, yine aynı azim ve kararlılıkla vatanımızın bölünmez bütünlüğünü ilke edinerek devletimizin istiklal ve istikbalini muasır medeniyetlerin daha üst seviyelerine çıkarmanın heyecanını taşımaya devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle Sivas Kongresi’nin 104. yıldönümünde cumhuriyetimizin kurucusu Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm milli mücadele kahramanlarımızı saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz” dedi. Erdem ŞENGÜL

BENZER HABERLER
X