‘Zafer direnen emekçinin olacak’
24 Ağustos 2023 15:52

‘Zafer direnen emekçinin olacak’

Türk Harb-İş Sendikası Kocaeli Şubesi, bugün üyelerin yoğun katılımı ile Anıtpark’ta eylem yaptı. Eylemde basın açıklaması yapan Türk Harb-İş Sendikası Kocaeli Şubesi Başkanı Korkut Gökbayrak, “Zafer direnen emekçinin olacak” dedi

Türk Harb-İş Sendikası Kocaeli Şubesi Yönetimi, bugün üyeleri ile birlikte Anıtpark’ta bir basın açıklaması ve eylem gerçekleştirdi. Eyleme Türk Harb-İş Sendikası Kocaeli Şubesi Başkanı Korkut Gökbayrak ve yönetimi ile çok sayıda sendika üyesi katılım gösterdi. Eylemde basın açıklaması yapan Sendika Şube Başkanı Korkut Gökbayrak, “Yıllardır çalışanların ücretleri Türkiye ekonomisinin büyümesine eşdeğer bir düzeyde büyümemiştir. Hem doğrudan hem de dolaylı olarak ödediğimiz vergilerle ücretimiz daha cebimize girmeden vergi adı altında geri alınmakta, Ocak ayında aldığımız ücretimiz, Aralık ayına kadar giderek azalmakta ve erimektedir. Ekonomik krizden en çok etkilenen kesim olan biz emekçilerin en önemli sorunlarından birisi, hiç kuşkusuz adaletsiz vergi sistemidir. Bu nedenle biz çalışanlar olarak ülkemizde yaşanan vergi adaletsizliğine artık bir son verilmesini istiyoruz” dedi.

‘GÜNCEL SIKINTILARIMIZI İLETECEĞİZ’

Sözlerine devam eden Başkan Gökbayrak, “Genel merkezimiz ve başkanlar kurulunun almış olduğu karar doğrultusunda üç ayaklı eylem planı kararı alınmıştır. Bunlardan ilki olan konfederasyonumuz ile görüşerek sıkıntılarımızı ilettik. İkinci olarak 18 Ağustos Cuma günü Gazeteci Zafer Şahin, Gazeteci Fadime Özkan, Gazeteci Miray Çimen, Terör ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ ve Prof. Dr. Zakir Avşar ile çalıştayımızı tamamladık. Kendileri bizlere bu konuyu çok önemsediklerini belirttiler ve köşe yazılarında dile getireceklerini söylediler. Allah nasip ederse eylem planımızın üçüncü ayağında da Milli Savunma Bakanımızı, Genel Başkanımız nezdinde ziyaret edip güncel sıkıntılarımızı ileteceğiz” dedi.

‘DEVLETİMİZİN YANINDAYIZ’

Başkan Gökbayrak, açıklamanın devamında “Biz ‘Harb-İş İşçisi Vatan Bekçisi’ sloganını atarken ne kadar samimi olduğumuzu hep dile getirmekteyiz. Nitekim 15 Temmuz hain darbe girişiminde hainlerin uçakları kaldırmaya teşebbüs ettiği sırada bizim teknik personelimiz, uçakların kalkmasını engellemiştir. Genel merkezimiz ve şubelerimizin örgütlenmesiyle birlikte mesaj sistemi ile tüm üyelerimize ulaşıp arkadaşlarımızı meydanlara davet ettik, günlerce meydanlarda nöbetler tuttuk. Biz devletimizin yanında dün vardık, bugün varız, yarın Allah nasip ederse yine olacağız. Pandemi döneminde insanlar sokağa çıkamazken, ölüm endişesi duyarken biz tezgahlarımızı hiç terk etmedik. Pandemi döneminde çok büyük devlet olarak gözüken ülkeler, okyanusta maske taşıyan gemileri alıkoyduğu dönemde, piyasada dolarla maske satıldığı süreçte askeri fabrikalarda çalışan kardeşlerimiz, hatta emekli olan üyelerimiz dahil mesai mefhumu gözetmeksizin maske ve dezenfektan üretimi yapmışlardır. Bizler Milli Savunma Bakanlığı çalışanı işçiler olarak tetiği yapan ile tetiği çeken arasında fark olmadığının bilinciyle hareket etmekteyiz” dedi.

‘GURUR DUYUYORUZ’

Konuşmasını sürdüren Başkan Gökbayrak, “6 Şubat’ta meydana gelen yüzyılın afeti olarak adlandırılan Kahramanmaraş depreminde Gölcük Tersane Komutanlığı ve bağlı birliklerimizde gönüllülük esasına bağlı olarak yüzlerce arkadaşımız görev almıştır. Bazı kurumların bile cesaret edemediği enkazlara işçi arkadaşlarımız girerek onlarca vatandaşımızı sağ kurtarmıştır. Arama kurtarma faaliyetleri bittikten sonra da işçi arkadaşlarımız lojistik faaliyetler için aylarca deprem bölgesinde kalmıştır. Türk Harb-İş işçisi vatan bekçisi derken aslında biz bunları yaşadık, slogan olarak kullanmadık ve bundan da gurur duyuyoruz. Hiçbir zaman da şikayetçi olmadık. Allah bir daha göstermesin. Olası bir afette biz yine en önce devletimizin yine yanında olacağız” dedi.

‘BIÇAK KEMİĞE DAYANDI’

Başkan Gökbayrak, açıklamalarını sürdürerek, “Fakat artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Enflasyonun önlenemez yükselişi, gıda ve yakıta gelen zamlar, gelen ek vergiler iyice belimizi bükmüştür. Bu artık sürdürülebilir bir durum olmaktan çıkmıştır. Bizim şu an devletimizden, Cumhurbaşkanımızdan, Milli Savunma Bakanımızdan ve Çalışma Bakanımızdan beklentimiz, bir refah payı ve milli savunma sanayi primidir. Savunma sanayinde yüzde 80’e varan millileşme oranlarında askeri fabrikalarımızın ve tersanelerimizin katkısı göz ardı edilemez. Ancak gelin görün ki, ülkemizin güvenliği için çalışan emekçilerimiz maalesef geçim savaşı veriyor. Gün birlik ve beraberlik günüdür. Gücümüz birliğimizdedir. Zafer direnen emekçinin olacaktır. İş barışı ve iş huzurunu bozmadan emek ve ekmek mücadelesine devam edeceğiz. Huzurunuzda basına ve kamuoyuna diyorum ki Türk Harb-İş üyesi savunma ve güvenlik çalışanlarının haklı talepleri var” dedi.

‘HESAP KİTAP YAPAMAZ HALE GELİNDİ’

Taleplerden bahseden Başkan Gökbayrak, “Enflasyonun önlenemeyen yükselişi ile hayat pahalılığının her geçen gün çalışanın belini biraz daha bükmesi, 9 Mayıs 2023 tarihinde Hükümet ile Türk-İş ve Hak-İş Konfederasyonları arasında varılan mutabakatla ücretlere yapılan zamların bu pahalılık karşısında daha çalışanın eline geçmeden eriyip gitmesi, değerinin çok çok üstünde ev kiraları, marketlerde her gün değişen fiyat etiketleri, son üç ayda iki katına çıkan akaryakıt fiyatları sebebiyle hayatımızın her alanında zorunlu olarak ihtiyaç duyduğumuz ürün ve hizmetlere ulaşmak, gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Zorunlu ihtiyaçlarına bile ulaşmakta güçlük çeken çalışanlar, sosyal yaşantısını bir kenara koyup günlük yaşantısını idame ettirebilmenin sıkıntısıyla karşı karşıya kalmıştır. Bu zor koşullar içinde geçinebilmenin, en azından gününü kurtarabilmenin hesabını yapan kamu işçisinin bir de Gelir Vergisi yüküyle beli bükülmektedir. Yetersiz kalan zamların erimesi yetmezmiş gibi normal ücretinin de her ay bir öncekinden daha düşük hale gelmesiyle arkadaşlarımız, hesap kitap yapamaz duruma gelmiştir” dedi.

‘GELECEĞE GÜVENLE BAKABİLMEK İSTİYORLAR’

Gökbayrak, “Ülkemizin savunma ve güvenliğine hizmet veren Türk Harb-İş Sendikası üyeleri, nitelikli ve tecrübeli işgücünü gece-gündüz demeden ortaya koyarak vatan savunmasına verdiği hizmetin karşılığını ne yazık ki alamamaktadır. Enflasyon yükü altında her geçen gün biraz daha ezilen savunma ve güvenlik işçisinin aldığı ücret, özel sektörde ve vakıf işletmelerinde çalışan emsallerinin altında kalmış, bu durum özel sektörü daha cazip hale getirerek nitelikli iş gücünün kamudan özele doğru kaymasına sebep olmaya başlamıştır. Daha vahim olan ise milli savunmamızın bel kemiği olan işyerlerimizde çalışan kardeşlerimize, çeşitli aracı ve vesilelerle yurtdışından iş teklifi ve talepleri gelmekte olup ülkemizde yıllardır dillendirilen beyin göçüne de yenileri eklenmektedir. Türk Harb-İş Sendikası’nın ülke savunmasına hizmet veren işçileri, hak ettiği değeri görmek ve emeğinin karşılığında alacağı ücretle geçinebilmek istiyor. Ailesini daha iyi koşullarda yaşatabilmek, çocuklarına sağlam bir gelecek sağlayarak geleceğe güvenle bakabilmelerini temin edebilmek istiyor” dedi.

‘ÜCRETLER, YAŞANABİLİR SEVİYEYE YÜKSELTİLMELİ’

Gökbayrak, “Buradan Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Milli Savunma ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlarımıza sesleniyoruz: Arkadaşlarımızın ücret ve diğer özlük haklarının bir an önce gözden geçirilmesini, çalışandan kesilen verginin yüzde 15’te sabitlenerek üstünün kamu işvereni tarafından karşılanmasını, enflasyona yenik düşen ücretlerin yaşanabilir seviyeye yükseltilmesi için yeni bir düzenleme yapılmasını talep ediyoruz. Katılımlarınızdan dolayı sizleri ayrı ayrı tebrik ediyor, hayırlı işler diliyorum. Sağ olun, var olun” dedi. Erdem ŞENGÜL

Habere ait diğer görseller

BENZER HABERLER
X