‘Yetimler için 196 proje yapacağız’
21 Ağustos 2023 16:43

‘Yetimler için 196 proje yapacağız’

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Gölcük Temsilcisi Ahmet Bilgin, gerek genel merkez gerekse de Gölcük Temsilciliği olarak yaptıkları yetimlerle ilgili çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Bilgin, “Yetimler için 196 proje yapacağız” dedi

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Gölcük Temsilcisi Ahmet Bilgin, gerek genel merkez gerekse de Gölcük Temsilciliği olarak yaptıkları yetimleri ilgilendiren projelerine istinaden dün bazı bilgiler verdi. Bilgin, açıklamasında “Yetim Dayanışma Günleri’nde yetimlik konusuna dikkat çekiyor ve onlar için çeşitli projeler hayata geçiriyoruz. Bu vesileyle belli dönemlerde yetimleri ziyaret ederek onlara yalnız olmadıklarını hissettiriyoruz. Bu yıl 12.sini düzenleyeceğimiz Yetim Dayanışma Günleri’nde, ülkemiz dahil 27 ülkede 196 proje gerçekleştireceğiz. Projelerden yetimler ve anneleri olmak üzere 18 bin 767 kişi faydalanacak. Yetim annelerinin ihtiyacına göre meslek edindirme kursları, kendi geçimini sağlayabilecekleri araç gereçlerin temin edilmesi, yetimlerin yüzünü güldürecek sosyal ve kültürel projeler hayata geçireceğiz” dedi.

‘SOSYAL ETKİNLİKLER BULUNUYOR’

Sözlerine devam eden Bilgin, “Projelerimiz arasında küçükbaş ve büyükbaş sağmal hayvan hediyesi, meslek edindirme kursları, terzilik malzemeleri ve balıkçı teknesi temini, bakkal dükkanı açılışı ve sera kurulumu, eğitim ve sağlık projeleri, piknik, uçurtma şenliği ve gezi programları gibi sosyal etkinlikler bulunuyor. Geçtiğimiz yıl Yetim Dayanışma Günleri’nde Türkiye dahil 31 ülkede gerçekleştirdiğimiz 160projeden, 2 bin 700’den fazla yetim ailesi ve yaklaşık 10 bin 500 yetim faydalandı” dedi.

‘2 MİLYON LİRALIK BİR DEĞER ÜSTLENİLDİ’

Bilgin, açıklamasını sürdürerek “Kocaeli İHH olarak bu kapsamda Türkiye, Afganistan, Bosna Hersek Burkina Faso, Filistin, Nepal, Pakistan, Tayland (Patani), Srilanka, Suriye ve Yemen ülkelerinde dikiş kursu ve dikiş makinesi dağıtımı, bakkal dükkanı açılışı, kümes hayvancılığı, yük motoru dağıtımı, keçi besleyiciliği, küçük baş hayvan yetiştiriciliği, sağmal inek dağıtımı, dondurma arabası dağıtımı, yetimhane işletme proje alanlarında toplam iki milyon TL’ye yakın bir değeri olan projeyi gerçekleştirmek üzere üstlenmiştir” dedi.

‘GÖLCÜK OLARAK HEDEFİMİZİ BELİRLEDİK’

Sözlerini sürdüren Bilgin, “Bu projede İHH Vakfı’mızın temel amacı, yetim ve muhtaç ailelerin kimseye muhtaç olmadan kendi geçimlerini sağlamalarına ve kendi ayakları üzerlerinde durabilmelerine katkı sunarak onların yalnız olmadıklarını hissettirmektir. Bu bağlamda Kocaeli İHH Başkanlığımızın tüm ilçe temsilcilikleri bu projeye destek olmak üzere çalışmalarını yapacaklar. Biz de İHH Gölcük Temsilciliği olarak Filistin’de 130 bin TL’ye yakın bakkal dükkanı açılışı projesine destek vermeyi hedeflemiş bulunmaktayız. Bu projelerimizde bizlere destek vererek hayrımıza ortak olmak isteyen ilçemiz hayırsever halkımıza bu konuyu duyurmak istiyoruz. Bu projelerimize yapılan yardımlarda zekat da geçmektedir” dedi.

‘YARDIMSEVERLERİN BAĞIŞLARINI BEKLİYORUZ’

Bilgin, konu hakkındaki açıklamasını bitirerek “Yardım yapacak olan hayırsever vatandaşlarımız, İHH Gölcük Temsilciliği’mizin ilgili bankadaki kurumsal hesabına internet bankası aracılığı veya İHH Gölcük Temsilciliği’mize gelerek makbuz mukabilinde bağışlarını yapabilirler. Bu projemizde ve birçok projede bizlere desteklerini esirgemeyen ilçemiz hayırseverlere şahsım ve kurumum İHH adına teşekkür ediyor, saygılarımızı sunuyoruz” dedi. Erdem ŞENGÜL

BENZER HABERLER
X