‘Radyoterapi teknikerleri mağdur edilmemeli’
16 Ocak 2024 11:39

‘Radyoterapi teknikerleri mağdur edilmemeli’

Sağlık Bakanlığı tarafından Personel Dağılım Cetvelinden (PDC) radyoterapi teknikerlerinin isimlerinin silinmesi nedeniyle açıklama yapan Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, “Radyoterapi teknikerleri mağdur edilmemeli” dedi

Sağlık Bakanlığı tarafından Personel Dağılım Cetvelinden (PDC) radyoterapi teknikerlerinin isimlerinin silinmesi nedeniyle Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker; Şube Başkan Yardımcısı Serkan Kökduman, Serap Koçhisar, Kocaeli Şehir Hastanesi Temsilcisi Recep Habip, Kocaeli Üniversite Hastanesi Eski İzmit İlçe Temsilcisi Hüseyin Özdemir’in katılımı ile şubede basın açıklaması yaptı. Çeker, Sağlık Bakanlığı’ndan radyoterapi teknikerlerinin mağduriyetlerinin giderilmesini talep etti.

‘MAĞDUR EDİLMEKTEDİRLER’

Başkan Çeker yapmış olduğu açıklamada, “Ülke genelinde açılan şehir hastanelerinde bazı iş ve işlemlerin, yüklenici firmalar eliyle yürütülmesi nedeniyle devlet hastanelerinde kamu sağlık hizmeti yürüten sağlık çalışanları mağdur edilmektedirler. Bunun son örneği ve mağdurları radyoterapi teknikerleri olmuştur. 6 Ekim 2023 tarihinde aniden 23 ilde yaklaşık olarak 84 adet radyoterapi teknikerinin kadroları Personel Dağılım Cetvelinden (PDC) silinmiştir. İlimizde ise 6 Ekim 2023 tarihinde Kocaeli Devlet Hastanesi’nde PDC sayısı 8 olan radyoterapi teknikerlerinin sayıları aynı gün sıfıra indirildi” dedi.

‘BAKANLIĞA BAŞVURU YAPILDI’

Sözlerini sürdüren Başkan Çeker, “Bu işin okulunu okuyup, yılların deneyimine sahip olan radyoterapi teknikerleri, şimdilerde illerdeki hastanelerde personel sayılarını gösteren Personel Dağılım Cetvellerinde (PDC) kendilerine yer verilmediği için görev tanımlarının dışında çalışmaya zorlanmaktadırlar. Bu durum kabul edilemez. Radyoterapi teknikerlerinin ülke genelinde yaşamış oldukları mağduriyete neden olan bu işlemler ile ilgili Türk Sağlık Sen Genel Merkezi tarafından Sağlık Bakanlığı’na başvuru yapıldı” dedi.

‘GÖREV TANIMLARINA AYKIRI’

Başkan Çeker açıklamasının devamında, “Sendikamız tarafından Sağlık Bakanlığı’na yapılan başvuruda il ve birim bazında bulunması gereken personel sayısını gösteren (PDC) cetvelinde bazı hastanelerde radyoterapi teknikeri unvanlı çalışanlara yer verilmediği bu unvanlı çalışan sayısının sıfır olduğunun görüldüğü belirtildi. Bu durumun radyoterapi teknikerlerinin kadro unvanlarına ve görev tanımlarına aykırı olarak başka birimlerde başka işlerde çalıştırılabilecekleri ve bu nedenle de şua izni ve fiili hizmet zammından yararlandırılmayacak olmaları sebebiyle bir mağduriyet yaşamalarına neden olacağı vurgulandı” dedi.

‘NİTELİKLİ HİZMETİN DEVAMI İÇİN GEREKLİ’

Başkan Çeker sözlerinin devamında, “Çalışanların mağdur olmaması için radyoterapi teknikeri olarak görev yapan çalışanların kadro unvanlarına uygun olarak çalıştırılmaları adına çalışmalarına esas cihazların temin edilmesi ile il ve birim bazında PDC’de yer almalarının sağlanması, fiili hizmet zammı ve şua izninden yararlandırılmaları istendi. Sağlık çalışanlarının kadro ve unvanlarına uygun görevleri yapmaları hem çalışanların hakkının korunması hem de sağlık hizmetlerinin nitelikli olarak sürdürülebilmesi için gereklidir” ifadelerine yer verdi.

‘ÇÖZÜLMESİNİ BEKLİYORUZ’

Çeker, son olarak “Radyoterapi teknikerlerimizin bu konuda yaşadıkları mağduriyetin Sağlık Bakanlığı tarafından çözülmesini bekliyoruz. Süreci tüm platformlarda titizlikle takip edeceğiz. Umarız ki Sağlık Bakanlığı bu konuda gerekli adımları bir an önce atar. Hak kaybına uğrayan, mağduriyet yaşayan radyoterapi teknikerlerine sendika olarak hukuki destek vermeye hazırız. Sendika olarak konunun takipçisi olacağız” diyerek sözlerini sonlandırdı.

BENZER HABERLER
X