‘Küçük esnaf, ticaret hayatına devam etmeli’
08 Mayıs 2024 14:24

‘Küçük esnaf, ticaret hayatına devam etmeli’

Gölcük Bakkallar, Büfeler ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Faruk Hikmet Kesgin, küçük esnafın gerekliliği ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kesgin, “Küçük esnaf, ticaret hayatına devam etmeli, ettirilmelidir” dedi

Gölcük Bakkallar, Büfeler ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Faruk Hikmet Kesgin, küçük esnafın ticari ve sosyal hayatta gerekliliği hakkında dün bazı açıklamalarda bulundu. Başkan Kesgin, konuyla alakalı olarak verdiği bilgilerde “Ülkemizde her sektörde tam rekabetin sağlanabilmesi ve tekelleşmenin önlenmesi için mutlaka esnaf ve sanatkar iş yerlerinin yaşamlarını devam ettirmesi gerekmektedir. Tüketicilere değişik hizmet, ürün ve fiyat alternatifi sunma anlamında da bu çok önemlidir. Küçük esnafımızın ticari hayatına devam etmesi, ekonomi anlamında oldukça büyük bir kıymet taşıyor” ifadelerini kullandı.

‘KÜÇÜK ESNAF, HALKLA YAŞAYAN KESİMDİR’

Sözlerine devam eden Başkan Kesgin, “Bir ekonominin canlılığını koruması ve sürdürülebilir olması anlamında da küçük işletmeler, esnaf ve sanatkarlar çok büyük önem arz ediyor. Ekonominin krize girdiği durumlarda küçük olmanın verdiği avantajla duruma en kolay uyum sağlayan esnaf ve sanatkarlarımız, ekonominin emniyet supabı gibidir. Esnaf ve sanatkarımız, halkın içinde ve halkla beraber yaşayan kesimdir. Halk tarafından sevilir, güvenilir ve her zaman için tercih edilir. Esnaf ve sanatkarlarımızın olmadığı sokaklar muhakkak ıssızdır. Onlar sokağı korur, ilçeye bir hareket kazandırır” dedi.

‘ZİNCİR MARKETLER TEKELLEŞME YARATIYOR’

Başkan Kesgin, açıklamasının devamında “Son yıllarda hızla ve denetimsiz bir şekilde açılan büyük zincir marketler nedeniyle birçok meslek dalı yok olmaya yüz tuttu. Halkımızın tüm ihtiyaçlarının hemen hemen hepsine birden ürün ve hizmet sunan bu marketler, sahip oldukları bazı avantajlar sayesinde piyasanın büyük bir bölümüne hakim olup tekelleşme yaratıyor. Bu durum, bakkalımızın ve küçük esnafın yaşamasına engel oluyor. Küçük esnaf dükkanını kapatınca ekonomik zorluklar baş gösteriyor. Vatandaş veresiye alışveriş yapamıyor, istihdam sorunu ortaya çıkıyor” ifadelerine yer verdi.

'GÜVEN İLİŞKİSİ, TOPLUMSAL BİR GEREKLİLİKTİR’

Sözlerini sürdüren Başkan Kesgin, “Cüzdanında hiç parası bulunmayan müşteri bile günlük ihtiyacını bakkaldan karşılayabilir. Veresiye olayı özellikle kriz içindeki bir ekonomide halkın rahatlatılmasının önemli bir yoludur. Bakkal ile müşteri arasındaki bu güven, samimiyet ve sıcak ilişki, toplumsal bir gerekliliktir. Bakkal esnafı mahallenin ötesinde, ailenin bile bir parçası gibi görülür. Bu üzerinde durulması gereken güvene dayalı bir ilişkidir. Bakkallar, her zaman müşterisinin neyi, ne kadar alacağını, hangi markayı tercih ettiğini, ekonomik durumunu, damak tadını bilir ve hizmetini ona göre sunar. Yani bakkal-müşteri ilişkisi birebir, sıcak ve güvene dayalı bir ilişkidir. Tüm bunlardan dolayı bakkalımız, küçük esnafımız ticari hayatına devam etmeli, ettirilmelidir” dedi. Erdem ŞENGÜL

BENZER HABERLER
X