Körfez’de biyoçeşitlilik durumu tespit ediliyor
24 Temmuz 2023 17:43

Körfez’de biyoçeşitlilik durumu tespit ediliyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, dip çamuru temizliği öncesi ve sonrası için İzmit Körfezi Doğu Baseni Denizel Biyoçeşitliliğin Ortaya Çıkarılması çalışmalarına devam ediyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Körfezi’nin etrafını arıtma tesisleriyle donatarak körfezi gri bir görüntüden kurtardı. Şimdi ise Türkiye’nin en büyük çevre projesi olan dip çamuru temizliğine başlayan Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Üniversitesi’yle birlikte İzmit Körfezi’nde biyoçeşitliliğin belirlenmesi çalışmasını sürdürüyor.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ÇEVRE PROJESİ

İzmit Körfezi’nin etrafını ileri biyolojik arıtma tesisleriyle donatan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Körfezi’ni eski günlerine döndürüyor. Her geçen gün mavi bir görünüme kavuşan İzmit Körfezi’nin doğu kıyısında Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı işbirliğiyle Türkiye’nin en büyük çevre projesi olan İzmit Körfezi Doğu Baseni Dip Çamuru Temizlenmesi, Susuzlaştırılması ve Bertarafı projesi başlatıldı. 

BİYOÇEŞİTLİLİK DURUMUNUN TESPİTİ

İzmit Körfezi Doğu Baseni Dip Çamuru Temizlenmesi, Susuzlaştırılması ve Bertarafı projesi kapsamında iki etaptan oluşan temizlik çalışmasının ilk etabı kapsamında doğu baseninde 1 milyon 225 bin metrekare alanda toplam 8 milyon ton çamur çıkarılacak. Büyükşehir Belediyesi, dip çamuru temizliğinin İzmit Körfezi’ne katkıları ve ileri dönemlerde muhtemel olumlu etkilerinin ortaya konması amacıyla bölgede Biyoçeşitlilik Durumunun Tespitine Yönelik Çalışmalarına da devam ediyor.

İZMİT KÖRFEZİ ÖRNEKLEME ÇALIŞMASI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi’yle birlikte yapılan ‘Denizel Biyolojik Çeşitliliğin Tespiti Projesi’ kapsamında İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi’ne ait ‘Yunus-S’ isimli araştırma gemisi, İzmit Körfezi’nde belirlenen noktalardan örnekleme çalışmaları yaptı.

HER AY KÖRFEZDE ÖRNEKLEME

Dip çamuru çekilecek alanda 3 örnekleme noktası ve çalışma alanının dışarısında 1 adet referans örnekleme noktası belirlendi. 4 noktada yapılan çalışmalarda, deniz suyundaki değişken parametreler, besin tuzları, klorofil-a, bakteriyolojik analizler, fitoplankton analizleri, zooplankton analizleri, balık ve bentik organizma çalışmaları yapıldı. Bu çalışmalarla mevcut denizsel biyoçeşitliliğin ortaya çıkarılması amaçlandı. Dip çamurunu çekme işlemi öncesinde yürütülen çalışmalar çamurun çekildiği dönem ve sonrasını da kapsayacak şekilde ileriki dönemlerde de tekrarlanacak.

‘4 ADET İSTASYON BELİRLEDİK’

Çalışmalar hakkında bilgi veren İstanbul Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Uğur Uzer, “İstanbul Üniversitesi olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin İzmit Körfezi’nin doğu baseninde başlattığı Dip Çamuru temizliğinin canlı çeşitliliği ayağını yürütmekteyiz. Proje kapsamında İzmit Körfezi iç bölgesinde 4 adet istasyon belirledik. Her ay gelerek belirlenen noktalardan örnekler alıyoruz. İlk önce CTD cihazı ile dip bölgesinden yüzeye kadar olan su kolonunda çözünmüş oksijen, pH, tuzluluk, sıcaklık ve geçirgenlik değerlerini ölçüyoruz. Daha sonra dip suyundan ve yüzey suyundan örnekler alarak bakteri çeşitliliği ve yoğunluğu tespit ediyoruz. Yine aynı şekilde su örneği alarak plankton çeşitliliği ve yoğunluğuna bakıyoruz. Örnekleme sistemi ile dip bölgedeki canlıların çeşitliliği ve dağılımına bakıyoruz. Bunları aylık olarak yapıyoruz. Çalışma sonucunda çamur temizlenmeden önceki duruma ve çamur temizlendikten sonraki duruma bakacağız” dedi.

BENZER HABERLER
X