‘Kaybedecek hiçbir evladımız yok’
11 Haziran 2024 17:37

‘Kaybedecek hiçbir evladımız yok’

Kocaeli Valiliği tarafından Özel Nedenlerin Engelleriyle Mücadele (ÖNEM) Projesinin gala programı, Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Programda konuşan Vali Seddar Yavuz, “Bizim kaybedecek hiçbir evladımız yok” dedi

Kocaeli Valiliği tarafından Özel Nedenlerin Engelleriyle Mücadele (ÖNEM) Projesinin gala programı, Kocaeli Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Programa Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’un yanı sıra, Vali Yardımcısı Mustafa Ayhan, İl Jandarma Komutanı Murat Bozkurt, Kocaeli Adalet Komisyonu Başkanı Muhittin Paça, ilçe kaymakamları, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Hasan Aydınlık, Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Nuh Zafer Cantürk, Kocaeli Barosu Başkanvekili Kadir Caner Karakadılar, Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elif Çelebi Öncü, KOSTÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rabia Terzi katıldı.

‘EŞİTSİZLİKLERİ GİDERMEYE ÇALIŞTIK’

Programda ilk olarak konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, “Tüm eğitim çalışanları olarak tek bir gayemiz var. Evlatlarımıza iyi bir eğitim vermek. Öğrencilerimiz için her türlü imkanı sağlamak temel şiarımızdır. Öğrenciler arası var olan eşitsizlikleri gidermeye çalıştık. İyilik ve sevgi temelli bu yolculuğa 2020 yılında dahil olduk. ÖNEM Projesi, dezavantajlı görülen çocuklarımıza umut kapısı olmuştur. Bu kutlu projeye emek veren öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Sayın Valimize şükranlarımı arz ediyorum. Huzurlu insan modelini oluşturmak temel gayemizdir” ifadelerini kullandı.

‘DİRENÇLİ BİREY OLUŞTURMAK İSTİYORUZ’

Projenin amacından bahseden Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, “Bizim kaybedecek hiçbir evladımız yok. En büyük milletlerden bir tanesiyiz. İnsanların etnik kökenine bakmadan herkesi kucaklayan bir milletiz. Her bir insanı gönülden kucaklamaya devam ediyoruz. Sanayi Devrimini ıskalayan ecdadımız yüzyıllarca süren acı ve gözyaşı ile yüzleşmiştir. Bunu hala yaşamaya devam ediyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün muasır medeniyetler seviyesi tarifi de bilim ve sanayi yolculuğudur. Bilişim ve dijital dönüşümü konuştuğumuz bir dönemdeyiz. Bu gelişmelere rağmen dünyadaki en önemli sorunlarımızdan birisi yalnızlıktır. Şu veya bu nedenlerle eşit şartlarda olmuyoruz. ÖNEM Projesi; sevgi yoksunluğu hisseden ve herhangi bir özel nedeni olan evladımızın elinden tutmak, onlara öz güven kazandırmak, sorunlarını çözen dirençli bir birey oluşturmak istiyoruz” dedi.

‘21 BİN 512 HAMİ SAYISINA ULAŞTIK’

Sözlerini sürdüren Vali Yavuz, “Bağımlılığın arttığı ve uyuşturucuda hedef haline gelen ülkemizde, bunun getirdiği sorunlarla karşılaşıyoruz. Dün arınma merkezini ziyaret ettim. Tek tek hikayeleri dinledim. Sanmayın ki bize uğramaz. Çocuklarımızın ne ile meşgul olduğunu merak etmezseniz herkese uğrayabilir. Sevginin ve şefkatin yerine koyulabilecek bir değer bulamadım. Bu eksikliği toplum olarak gidermeliyiz. Biz çocukları sadece ailelerin çocukları olarak değil Türk millerinin çocukları olarak görüyoruz. Öğretimin tek başına yetmediğini görüyoruz. O yüzden biz her zaman eğitim diyoruz. Hepimizin hedefi üniversite sınavından çocuğumuzun yüksek puan almasıdır. Ama bilin ki öz güveni eksik bireylerin akademik başarıları çoğunlukla yarıda kalır. İş hayatında başarıları olmaz. 4 yıla bakarsak 1 milyon 493 bin evladımıza ulaştık. Sadece bu sene hedef grubumuzda 19 bin 344 öğrenci bulunuyor.  265 bin 794 evladımız bu sene programlara katıldı.  Ve bu sene 5 bin 653 hami olmak üzere 21 bin 512 hami sayısına ulaştık. 1 evladımızı kurtarabilirsek kendimizi mutlu sayarız. Lütfen çekinmeyin siz de bu iyiliğe ortak olun” şeklinde konuştu.

EGE’NİN EFELERİ SAHNEYE ÇIKTI

Konuşmaların ardından Gölcük Şehit Cengiz Topel İlkokulu öğrencileri tarafından Ege yöresine ait halk oyunları gösterisi sahnelendi. Ardından Gebze Mustafa Paşa Anadolu Lisesi  öğrencilerinin Sakarya şiiri oratoryosu ise katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı. Gebze Çolakoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin defilesi ile devam eden program, Vali Seddar Yavuz’un projede yer alan öğretmenlere başarı belgesi ve hamilik yapanlara teşekkür belgesi vermesi ile sona erdi.

BENZER HABERLER
X